• BIST 102.270
 • Altın 148,843
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1883
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 19 °C
 • 2018 KPSS TÜYOLARI
 • HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNU ÖĞRETMEN OLDU!
 • Çipli kimlikte büyük hata!.
 • 2018 KPSS TÜYOLARI
 • HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNU ÖĞRETMEN OLDU!
 • Çipli kimlikte büyük hata!.
   
Başbakan talimatı verdi
Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bundan sonra bir Başbakanlık genelgesi ile bütün kamu kurumlarına yansıtılacak, son yaptığımız ziyaretlerde veya il ziyaretlerinde gördüğümüz çoğu depolandırma problemi bile çıkaran bu plaketler ve hediyelerle ciddi bir israf alanı oluşuyor. Başbakanlık genelgesiyle bundan sonra başta benim yaptığım ziyaretlerde olmak üzere hiçbir ziyarette yerel yönetimler, valilikler veya diğer kurumlar plaket hediye sunumunda bulunmayacaklar. Eğer hediye edilecekse, şahsen genel uygulama halinde bana yönelen hediyeler bağlamında dile getirmiştim, ağaç dikimi, fidan dikimi hediye olabilir, küçük bir belge ile bu fidanların o kişi adına o bölgede dikildiği söylenebilir, o kadarı yeter. Yoksa süslü plaketler, kullanım değeri çok düşük hediyeler veya kişileri öne çıkaran israfa dönük hediyeler bundan sonra kamuda söz konusu olmayacak."

Görevi bırakan her bakanın ve bürokraside yetkili kişilerin kendilerine gelen hediyeleri, plaketleri ne yapacaklarını sorduklarını ifade eden Davutoğlu, "Bundan sonra bu plaket işine son vermek lazım. Hediye güzel bir şeydir, çok sembolik olabilir, en iyi sembolik hediye de bu anlamda fidan dikimidir. Gelen devlet büyüğü, bakan, başbakan ve diğer yetkililer adına fidan dikilebilir ve onlar büyüdükçe de kendi hediyesini sürekli topluma kazandıran bir hatıra olarak yaşar" dedi.

Kamuoyu diplomasisi niteliği de taşıyan tanıtım kitaplarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, faaliyetlerin kendisini tanıttığını, ayrıca lüks yayınlarla tanıtıma ihtiyacı olmadığını, bu tür faaliyetlerin internet ortamında, flaş disklerle ek bir masrafa ihtiyaç olmadan tanıtılmasının daha elzem olduğunu söyledi.

Davutoğlu, "Verimsiz harcamaları tasfiye edeceğiz. Kamuda taşıt edinmede israfı ortadan kaldıracak yaklaşım sergileyeceğiz. Akılcı ilaç programını yaygınlaştıracağız" diye konuştu.

TÜRK EKONOMİSİNİN KAYNAKLARINA GÜVENİMİZ TAM

Toplantıda gazetecilerin de sorularını yanıtlıyan Davutoğlu, Rusya'daki gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya'daki dalgalanmanın Türk piyasalarını da etkilediğini kaydeden Davutoğlu, "Rusya'daki gelişmelere karşılık ilk önlemleri aldık. Elimizdeki kaynaklar,döviz rezervlerimiz sahip olduğumuz araçlar son derece sağlam. Türk ekonomisinin kaynaklarına güvenimiz tamdır. Kendimizden emin yolumuza devam ediyoruz. Ek tedbir almaya ihtiyaç duymuyoruz" dedi.

Davutoğlu, "Kamuoyunun, iş dünyamızın, piyasalarımızın şundan emin olması gerekir: Hiçbir konuda ekonomi yönetimimiz, hükümetimiz bir panik haline ya da varolan dengeleri etkileyecek yola girmemiştir, girmeyecektir" şeklinde konuştu.

VATANDAŞA TASARRUF ÇAĞRISI

Tasarrufların istenilen düzeyde olmadığının altını çizen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bunun birçok sebebi var ama önemli sebebi vatandaşımızın yeniliklere çok çabuk intibak etmesi. Kullanılan araç sayısı genel ekonomik büyümenin üzerinde refah artışını yansıtıyor. Yeniliğe hızla yönelim iç talebi artırıyor, tasarrufu olumsuz etkiliyor. Her bir vatandaşımızın hane halkının kendi planlarını yaparken gelir ile tüketim arasındaki dengeyi dikkat etmesi lazım. Yapacağımız kampanya tasarruf bilicin kuvvetlendirecek. Tüketici kredilerini frenlemek amacıyla herhangi bir adım atmayacağız. "

LÜKS TÜKETİME CAYDIRICI VERGİ GELİYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Uluslararası yükümlülükleri gözeterek lüks ve/veya ithalat yoğunluğu yüksek malları tespit edecek ve caydırıcı vergilendirme yapacağız. İçeride teknoloji yoğun, verimliliği artan sanayilere destek verirken dışardan gelecek lüks tüketim mallarına yönelik caydırıcı vergilendirmeler yapacağız" şeklinde konuştu.

2. Grup Öncelikli Dönüşüm Programları şöyle:

- Üretimde Verimliliğin Artırılması Programı

- Yurtiçi Tasarrufların Artırılması ve İsrafın Önlenmesi Programı

- İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Programı - Kamu Harcamalarının Rasyonelleştirilmesi Programı

- Kamu Gelirlerinin Kalitesinin Artırılması Programı

- İş ve Yatırım Ortamının Geliştirilmesi Programı

- İstatistiki Bilgi Altyapısını Geliştirme Programı

- Kayıt Dışı Ekonominin Azaltılması Programı (Ayrıca açıklanacak)

3. Grup Öncelikli Dönüşüm Programları şöyle:

- İşgücü Piyasasının Etkinleştirilmesi Programı

- Temel ve Mesleki Becerileri Geliştirme Programı

- Nitelikli İnsan Gücü için Çekim Merkezi Programı

- Sağlıklı Yaşam ve Hareketlilik Programı

- Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı

- Yerelde Kurumsal Kapasitenin Güçlendirilmesi Programı

- Rekabetçiliği ve Sosyal Uyumu Geliştiren Kentsel Dönüşüm Programı

- Kalkınma için Uluslararası İşbirliği Altyapısının Geliştirilmesi Programı
 kunfuu
Editör
Cevap: 0

Oy Ver :
1 2 3 4 5

 
SON YORUMLANANLAR
ÜYE İŞLEMLERİ
FORUMDAN SEÇMELER
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.