• BIST 104.001
 • Altın 145,411
 • Dolar 3,5083
 • Euro 4,1894
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 20 °C
 • Edebiyat Mezunlarının Sadece Yüzde 10’u Atanabiliyor
 • MEB Müsteşarı açıkladı! TEOG'un yerine o sistem geliyor
 • 2018 SYDV PERSONEL ALIMLARI
 • Edebiyat Mezunlarının Sadece Yüzde 10’u Atanabiliyor
 • MEB Müsteşarı açıkladı! TEOG'un yerine o sistem geliyor
 • 2018 SYDV PERSONEL ALIMLARI
Editörler adam61  
   
Kamu çalışanına 4 müjde
Hükümet memur sendikalarıyla imzalanan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya varılan başlıklara ilişkin çalışmayı şekillendirdi. Buna göre, yıpranma sistemi ile erken emeklilik, memura ibadet kolaylığı, yıllık izinlerin devri ve 4C'lilerin kademeli olarakkadroya alınması konusunda görüş birliğine varıldı. Kamudaki üniversite mezunu işçiler memur kadrosuna alınırken, sağlık çalışanlarının yıpranma hakkı da düzenlenecek.

EMEKLİ YASASI MASADA
Meclis, yılbaşına kadar ağırlıklı olarak ekonomi yasaları için çalışacak. SSK ve Bağ-Kuremeklilerinin maaş zamlarının yeni yıldan önce yapılması, ek gösterge artışları, stopajda sürenin 5 yıl uzatılması gibi tasarılar öncelikli olarak yasalaştırılacak. Bir yandan da yeni asgari ücret ve toplu sözleşmede oransal artışla beraber uzlaşılan sosyal haklara ilişkin adımlar yaşama geçirilecek. Devlet Personel Başkanlığı, memur sendikalarıyla imzalanan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşmaya varılan konularda mevzuat değişiklikleri için çalışma başlattı. İşte bu çalışmalar...

55 BİN PERSONEL ALINACAK
Hükümet, 3 aylık bütçe tasarısını Meclis'e sundu. Buna göre, kamu idareleri, özel bütçeli idareler, düzenleyici kurumlar 3'er aylık dönemde 2015 yılı bütçesinin başlangıç ödeneklerinin belirli oranları karşılığı bulunacak tutar kadar ödenek kullanabilecek. Kamu görevlilerine ilişkin toplam atama sayısı sınırları 40 binden 55 bine çıkarılıyor. 2016 Yılı Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı, 1 Ocak 2016-31 Mart 2016 tarihlerini kapsıyor. Tasarıyla kamu idarelerinin öğretim elemanları ile memur kadrolarına yapılacak atama sayısı sınırı tespit edildi.

ÇALIŞAN ANNELERE DESTEK
Yeni dönemde ayrıca çalışan anneler için önemli düzenlemeler yapılacak. Seçim beyannamesinde ve hükümet programında yer verilen düzenlemeler hızla hayata geçirilecek. Bu kapsamda kamuda çalışan annelerin iş saatleri çocuklarının okul saatleri ile uyumlu hale getirilecek. Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi sağlanacak.

KADRO YOLDA
4C'li tam zamanlı çalışan geçici personelin sözleşmeli personel pozisyonlarına aktarılmasıbekleniyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında yürüttükleri görevler ve sundukları hizmet itibariyle üniversite mezunu kamu işçilerinin de memur kadrosuna alınması öngörülüyor.

ERKEN EMEKLİLİK
Fiili hizmet zammından (yıpranma payı) yararlanan kamu görevlilerinin kapsamı genişletilecek. Bunun için 9 komisyon oluşturuldu. Yürütülecek çalışma kapsamında,sağlık çalışanları başta olmak üzere pek çok kamu çalışanının fiili hizmet zammıkonusunda beklentilerinin karşılanması bekleniyor. Sağlık sektöründeki çalışanlardan kimlerin erken emeklilik için yıpranma hakkından yararlanacağı konusunda çalışma yapılıyor.

ÜCRETE ÇEKİ DÜZEN
Kamuda temel ücret, hizmet farkı, performans, ek ödenek, ders ücreti şeklindeki ödemeler düzenlenecek. Yaklaşık 50 çeşit ödemenin 10 başlık altında toplanması bekleniyor. Kamuda iş tanımı da yeniden yapılacak. Başarı ve başarısızlık da karşılık bulacak. Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması sağlanacak. Bunun için personel teşvik edilecek. Yıllık izinlerin iş günü esasına göre düzenlenmesi
için çalışma yürütülüyor.

Kaynak: Hazal ATEŞ/TAKVİM
 kunfuu
Editör
Cevap: 0

Oy Ver :
1 2 3 4 5

 
SON YORUMLANANLAR
ÜYE İŞLEMLERİ
FORUMDAN SEÇMELER
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.