• BIST 103.972
 • Altın 270,801
 • Dolar 5,7738
 • Euro 6,3613
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 22 °C
 • O Taşeron işçilere müjde! Flaş tazminat kararı!
 • En Düşük KPSS Puanla Atanan Bölümler 2020
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi Grandplaza Gıda Şoför , Aşçı ve Elektrik Teknisyeni Alıyor
 • O Taşeron işçilere müjde! Flaş tazminat kararı!
 • En Düşük KPSS Puanla Atanan Bölümler 2020
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi Grandplaza Gıda Şoför , Aşçı ve Elektrik Teknisyeni Alıyor

100Bin Öğretmen Açığı OLDU! Öğretmen ihtiyacı BRANŞLAR ŞÖYLE

100Bin Öğretmen Açığı OLDU! Öğretmen ihtiyacı BRANŞLAR ŞÖYLE
100Bin Öğretmen Açığı OLDU! Branş Branş Resmi Öğretmen ihtiyacını FEM Dershanesi Koordinatörü açıkladı

21. yüzyılda öğretmenleri hazırlamak ve okul liderlerini geliştirmek" adını taşıyan OECD raporuna göre, Türkiye'de önemli derslerde on okuldan, sekizinde öğretmen açığı var. OECD ülkeleri içinde beş okuldan birisinde okul müdürü, matematik ve bilim öğretmenleri eksikliği bulunmasının eğitime ciddi darbe vurduğu belirtilen raporda, kalifiye öğretmen açığı yaşayan üye ülke hükümetlerinin, yetenekli mezunlar için mesleği daha cazip kılıcı önlemler alması gerektiği uyansı yapıldı. 

En fazla açık, rehber öğretmenlikte 

Öğretmen açığının branşlara göre dağılımına bakıldığında ilk sırada 19 bin 730 ile rehber öğretmenler geliyor. Bunu 13 bin 122 ile okulöncesi öğretmen ve 10 bin 966 beden eğitimi öğretmeni ihtiyacı takip ediyor.Din kültürü öğretmeni ihtiyacı 8 bin 882, İngilizce öğretmeni ihtiyacı 8 bin 465. 

Türkçe ders saati arttı ciddi sıkıntı olabilir 

Daha önceki yıllarda 6, 7, 8'inci sınıflarda 5 saat olan Türkçe dersi 5 ve 6'ıncı sınıflarda 6 saat 7, 8' inci sınıflarda 5 saat olacak. Her sınıf düzeyinde dörder şubesi olan bir okul için haftalık ders yükü 60 saat iken 5 inci sınıflarında kahlmasıyla aynı okulda şube sayısı 16'ya ders saati ise 88 saate çıkacak. Bu da mevcut Türkçe öğretmenin yansı kadar daha ihtiyaç doğacağını gösteriyor. 

Matematik öğretmeni ihtiyacı da olacak

Daha önceki yıllarda 6. 7. 8'inci sınıflarda 4 saat olan Matematik dersi yeni dönemde bütün sınıflarda 5 saate çıkarıldı. Dörder şubesi olan bir okul için haftalık ders yükü 48 saatten 80 saate çıkacak. Matematik öğretmen açığı da mevcut öğretmen sayısının yansından daha fazla olacak. 
so.jpg
Fen ve teknoloji öğretmenliği 

Daha önceki yıllarda 6, 7, 8'inci sınıflarda 4 saat olan Fen ve Teknoloji dersine 5'inci sınıflarda da branş öğretmeni gireceğinden dörder şubesi olan kurum için haftalık ders yükü 48 saatten 64 saate çıkacak. 

Sosyal bilgiler öğretmenliği 

Daha önceki yıllarda 6, 7'inci sınıflarda 3 saat Sosyal Bilgiler ve 8'inci sınıfta 2 saat Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersi aynen devam ediyor. 5'inci sınıflar da 3 saat sosyal bilgiler dersine branş öğretmeni girecek. Dörder şubesi olan kurum için haftalık ders yükü 32 saatten 44 saate çıkacak. 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Müzik, Görsel sanatlar, Beden eğitimi gibi derslerde zaten 5. sınıfta da branş öğretmenleri girdiğinden bu branşlarda 5'inci sınıfın ortaokula alınması nedeniyle bir açık oluşmayacak ancak seçmeli derslerin artması nedeniyle öğretmen açığı söz konusu olacak.(MEMURLARA HABER.COM NOTU: BU BRANŞLARDA MÜZİK VE GÖRSEL SANATLAR DERSİNE 4. SINIFTADA BRANŞ ÖĞRETMENLERİ GİRERKEN YENİ SİSTEMDE BU DERSLERE SINIF ÖĞRETMENLERİ GİRECEK. DOLAYISIYLA BU İKİ BRANŞTA BRANŞ ÖĞRETMENLERİNİN DERS SAATLERİ AZALDI)

Daha önce haftada 1 saat olan seçmeli dersler 8 saate çıkarıldı. 

Bu durumda seçilen derse göre okulda Müzik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik, Görsel Sanatlar, Türkçe vb. öğretmeni açığı daha da artacak. Ortaokullar için ders programının bu yıl sadece 5. sınıflarda uygulanacak olması sorunu bu yıl için biraz küçültüyor ama Milli Eğitim Bakanlıgı'nın yapacağı 40.000 atamanın doğacak öğretmen açıgmı kapatması imkânsız. Bu atamaya rağmen öğretmen açığı artarak devam edecek.

Bakanlığın önümüzdeki üç yıl boyunca 150.000 öğretmen ataması yapması halinde sorun ancak çözülebilir. Bakanlığın öğretmen alımlarında öğretmen açığı en fazla olacak Matematik, Türkçe gibi derslere ağırlık vermesi gerekli. Diğer yandan ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamına alınması ve ilköğretimden mezun olacak her öğrencinin mutlaka bir liseye kaydının yapılacak olması da bu yıl 9. sınıf sayısında yüzde 15 civarında bir artışa neden olacak. Bu durum liselerdeki öğretmen açığını daha da artıracak. Öğretmen alımında bu durum da göz ardı edilmemeli. 

Sınıf ve fizik öğretmenlerinde fazlalık var

Halen KPSS'ye girmiş ve atama bekleyen 247 bin öğretmen adayı var. Bu yıl ise eğitim fakülteleri ile fen edebiyatlardan yaklaşık 70 bin kişi mezun olacak. 

Ancak 12 yıllık eğitim sistemine geçilmesinin ardından Türkiye'nin yıllık öğretmen ihtiyacı yaklaşık 15 bin kişi olması bekleniyor. 

5'inci sınıfların ortaokula alınmasıyla sınıf öğretmenlerinin yüzde 20'sinin norm fazlası duruma düşmesi bekleniyor

Aynca, Japonca, müzik (klarnet), sağlık, tekstil, matbaa, müzik (Türk ve Batı müziği koro), inşaat terk/yapı tasarımı, makine tek/makine model, makine tek/makine ressamlığı, motorlu araçlar teknoljisi, makine tek/makine ve kalıp, metalürji tek/döküm, Fransızca, metal teknoljisi, kimya/ kimya teknoljisi, konaklama ve seyahat hizmetleri, biyoloji ve fizik branşlannda ise öğretmen fazlalılıgı var. *

FARUK ARDIÇ/ FEM Yayın Merkezi Rehberlik Koordinatörü

KPSS ALIMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN RESMİ SAYFAMIZA TIKLA BEĞEN

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.