• BIST 117.159
 • Altın 166,528
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8322
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 17 °C
 • Dolar için korkutan senaryo! Beklentiyi Aştı!
 • Meteorolojiden son dakika hava durumu uyarısı: Çok şiddetli olacak
 • SON BİR YILDA YÜZDE 70 ZAM GELDİ!
 • Dolar için korkutan senaryo! Beklentiyi Aştı!
 • Meteorolojiden son dakika hava durumu uyarısı: Çok şiddetli olacak
 • SON BİR YILDA YÜZDE 70 ZAM GELDİ!

Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele ile İlgili 2012/19 Sayılı Başbakanlık

Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele ile İlgili 2012/19 Sayılı Başbakanlık
Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele ile İlgili 2012/19 Sayılı Başbakanlık Genelgesi

23 Ağustos 2012 PERŞEMBEResmî GazeteSayı : 28390

GENELGE

Başbakanlıktan:

Konu : Akaryakıt Kaçakçılığı ile 

GENELGE

2012/19

Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilgili bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınacak tedbirler; bu kapsamdaki çalışmaların koordinasyonu, bakanlıkların yeniden yapılandırılması ve sürdürülmekte olan çalışmalar da dikkate alınarak aşağıda belirtildiği şekilde yeniden düzenlenmiştir.

1 – Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele çalışmalarında koordinasyonu sağlamak ve alınması gereken her türlü tedbiri belirlemek amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanı koordinasyonunda; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Ekonomi Bakanı, İçişleri Bakanı, Maliye Bakanı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanından oluşan “Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu” teşekkül ettirilmiştir.

2 – Gümrük ve Ticaret, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Ekonomi, Enerji ve Tabii Kaynaklar, İçişleri, Maliye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarında Müsteşarların; Gelir İdaresi Başkanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığında ise Başkanların koordinasyonunda yeniden oluşturulacak “Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Komisyonları” çalışmalarını aynı kararlılıkla sürdüreceklerdir.

3 – Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Komisyonlarınca yürütülecek çalışmaların çerçevesi, toplantılar ve raporlamaya ilişkin esaslar başta olmak üzere her türlü husus; koordinasyondan sorumlu Gümrük ve Ticaret Bakanı tarafından belirlenecektir.

4 – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından, serbest dolaşıma giren akaryakıtın giriş noktasından başlayarak tüketiciye ulaşmasına kadar olan süreci izleyebilecek online bir sistem kurma çalışmaları kısa sürede tamamlanarak, sistem Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu’nda yer alan kurumların ortak kullanımına sunulacaktır.

5 – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından, kapasite raporlarında belirtilen miktarlardan fazla akaryakıt harici petrol ürünü temin edilmesinin engellenmesi amacıyla uygunluk yazısı uygulaması başlatılacak ve bu amaçla ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon ve veri paylaşımı elektronik ortamda sağlanacaktır.

6 – Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede etkinliğin ve caydırıcılığın artırılması amacıyla ilgili mevzuat ve düzenlemelerde yapılması gereken değişiklik çalışmaları, ilgili kurumlarca en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.

7 – Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından; 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu ve çıkarılan yönetmelik hükümlerine, Kurul tarafından onaylanan tarife ve yönetmeliklere, lisans hüküm ve şartlarına ve Kurul kararlarına aykırı davranıldığı durumlarda verilecek idari para cezaları; ön araştırma veya soruşturma aşamasının tamamlanmasından sonra en geç üç ay içerisinde karara bağlanacaktır.

8 – Sanayi üretiminde kullanılmak amacıyla tecil-terkin sisteminden faydalanarak akaryakıt harici petrol ürünü ithal veya temin eden firmaların, bu ürünleri doğrudan akaryakıt olarak veya akaryakıta karıştırarak piyasaya sürmelerinin engellenmesi amacıyla, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Maliye Bakanlığınca periyodik olarak denetimler gerçekleştirilecektir.

9 – Liman Başkanlıklarınca, özel tüketim vergisi tutarı sıfıra indirilmiş akaryakıt alımlarına ilişkin denetimler ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince; akaryakıt ve LPG istasyonlarında lisans, ulusal marker ve sayaç denetimlerinin sağlıklı, etkili ve sürekli şekilde yapılması amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Valiliklerce gerekli tedbirler alınacaktır.

10 – El konulan kaçak akaryakıtın konulacağı depolarla, ele geçirilen materyallerin konulmasına yönelik tesisler yapılacak, bu amaçla İl Özel İdarelerine gerekli kaynak aktarılacaktır.

11 – Müşterek kontrol ve denetim yapmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda; Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli ile gerekli durumlarda bünyesinde Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Komisyonu bulunan diğer kurum personelinin de katılımıyla oluşacak özel bir ekip kurulacaktır.

12 – Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede görevli veya görevlendirilecek kamu kurum ve kuruluşlarınca talep edilen araç, gereç ve ödenek Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından gecikmeksizin karşılanacaktır.

13 – Yabancı ülkelerden ithal edilen akaryakıtın çift fatura, çift konşimento ve benzeri evraklarla düşük beyan edilerek fazla akaryakıt sokulmasını önlemek amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından akaryakıtın boşaltılması sırasında koordineli olarak etkin ölçüm ve denetim yapılacak ve bilgiler ilgili kurumlarca ortak kullanıma açılacaktır.

14 – Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda mevcut mevzuata göre yürürlüğe konulması gereken yönetmelikler ve diğer düzenlemelerden eksik olanlar; ilgili bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından süratle hazırlanarak yürürlüğe konulacaktır.

15 – Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Komisyonları tarafından; denetim yapılan istasyon ve tesisler, ele geçirilen akaryakıt türleri, miktarı, zanlılar ve taşıtlara ait bilgiler, piyasaya sunulan ve tüketilen petrol ürünleri miktarının tespitine yönelik dönemsel üretim ve tüketim rakamları üçer aylık dönemler halinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bildirilecek, Bakanlıkça bu bilgilerle gerek görülecek diğer bilgilerin de yer aldığı bir veri tabanı kurularak Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulunda yer alan kurumların kullanımına açılacaktır.

16 – Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Komisyonları; diğer kurumlar ile kendi kurumlarındaki akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda hazırlanan üçer aylık raporları inceleyerek alınması gereken önlem veya yapılması gereken bir işlem olup olmadığını tespit edecek ve gereğini zamanında yerine getirecektir.

17 – Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Komisyonları tarafından hazırlanan üçer aylık raporlar çerçevesinde akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele genel raporu düzenlenerek, gerektiğinde Gümrük ve Ticaret Bakanı tarafından Bakanlar Kuruluna sunulacaktır.

18 – 1/12/2008 tarihli ve B.02.0.PPG.0.12-010-06/14321 sayılı yazı ile 8/9/2009 tarihli ve B.02.0.PPG.0.12-010-06/10703 sayılı yazı uygulamadan kaldırılmıştır.

Bilgilerini ve gereğini önemle rica ederim.

Recep Tayyip ERDOĞAN

Başbakan

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 27 Ocak 2017 Atama Kararları27 Ocak 2017 Cuma 20:09
 • 22 OCAK 2017 ATAMA KARARLARI22 Ocak 2017 Pazar 02:07
 • Resmi Gazete 679-680-681 nolu KHK İhraç Tam İsim Listesi06 Ocak 2017 Cuma 22:57
 • 7 ARALIK 2016 ATAMA KARARLARI07 Aralık 2016 Çarşamba 23:41
 • 5 KASIM 2016 ATAMA KARARLARI05 Kasım 2016 Cumartesi 13:25
 • 10 Bakanlığa ait atama kararları yayınlandı20 Ekim 2016 Perşembe 17:42
 • 14 EKİM 2016 ATAMA KARARLARI14 Ekim 2016 Cuma 13:38
 • 2 Ekim 2016 ATAMA KARARLARI03 Ekim 2016 Pazartesi 00:43
 • 1 Ekim 2016 Atama Kararları!01 Ekim 2016 Cumartesi 14:52
 • 28 EYLÜL 2016 ATAMA KARARLARI28 Eylül 2016 Çarşamba 22:03
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.