• BIST 97.726
  • Altın 145,622
  • Dolar 3,5781
  • Euro 4,0001
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 16 °C
  • NUMAN KURTULMUŞ: EMEKLİLİK YAŞI 72 OLMALI!
  • Polis Özel Harekat (PÖH) Alımı Ne Zaman Yapılacak!  Haziran 2017
  • Trafik Elektronik Denetleme Sistemi geri dönüyor
  • NUMAN KURTULMUŞ: EMEKLİLİK YAŞI 72 OLMALI!
  • Polis Özel Harekat (PÖH) Alımı Ne Zaman Yapılacak!  Haziran 2017
  • Trafik Elektronik Denetleme Sistemi geri dönüyor

Belediyelerde toplu sözleşme nasıl yapılacak?

Belediyelerde toplu sözleşme nasıl yapılacak?
Madde 3227/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 15 inci maddesi hükümleri çerçevesinde sosyal denge tazminatının ödenmesine

Belediye Başkanının teklifi üzerine belediye meclisince karar verilmesi halinde, sözleşme döneminde verilecek sosyal denge tazminatı tutarını belirlemek üzere Belediye Başkanı ile Belediyede en çok üyeye sahip sendikanın Genel Başkanı veya sendika yönetim kurulu tarafından yetkilendirilecek bir temsilcisi arasında toplu sözleşme sürecinin tamamlanmasını izleyen üç ay içerisinde sözleşme yapılabilir.
 
Bu sözleşme bu Kanunun uygulanması bakımından toplu sözleşme sayılmaz. Ve bu kapsamda Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulamaz.
Yapılacak sözleşme, toplu sözleşme dönemi ile sınırlı olarak uygulanır ve sözleşme süresi hiçbir şekilde izleyen mahalli idareler genel seçimi tarihini geçemez. Mahalli idareler genel seçik tarihini izleyen üç ay içerisinde de toplu sözleşme dönemiyle sınırlı olmak üzere sözleşme yapılabilir.
 
Bu sözleşmeye dayanılarak yapılan ödemeler kazanılmış hak sayılmaz.
 
Belediyenin gerçekleşen en son yıla ilişkin toplam personel giderinin, gerçekleşen en son yıl bütçe gelirlerinin yüzde otuzunu aşması, vadesi geçmiş vergi, sosyal güvenlik primi ile Hazine Müsteşarlığına olan borç toplamının gerçekleşen en son yıl bütçe gelirlerinin yüzde beşini aşması veya ödeme süresi geçtiği halde ödenmemiş aylık ve ücret borcu bulunması hallerinde bu madde kapsamında sözleşme yapılamaz Sözleşmenin yapılmasından sonra bu hallerin oluşması halinde mevcut sözleşme kendiliğinden hükümsüz kalır."



  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.