• BIST 112.244
 • Altın 174,629
 • Dolar 4,0286
 • Euro 4,9868
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • Görenlerin yürekleri burkuluyor! Güneşe çıktıklarında.
 • BÜTÜN ACİL NUMARALARI TEK NUMARA OLUYOR.. İŞTE YENİ NUMARA..
 • 2018 kpss ye girecekler tıkla
 • Görenlerin yürekleri burkuluyor! Güneşe çıktıklarında.
 • BÜTÜN ACİL NUMARALARI TEK NUMARA OLUYOR.. İŞTE YENİ NUMARA..
 • 2018 kpss ye girecekler tıkla

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı memur alımı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı memur alımı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı memur alımı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı personel daire başkanlığından yayınlanan duyuruya göre Bakanlığın yurtdışı teşkilatında görevlendirilmek üzere sınavla müşavir ve ateşe alınacak.

Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığının Vaşington Büyükelçiliği bünyesindeki bir Bilim ve Teknoloji Müşavirliği ile Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosluğu bünyesindeki bir Bilim ve Teknoloji Ataşeliği kadroları için İngilizce dilinden, Almanya Federal Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği bünyesindeki bir Bilim ve Teknoloji Müşavirliği kadrosu için ise öncelik Almanca olmak üzere İngilizce ve Fransızca dillerinden birinden, YDS’den en az 80 seksen puana sahip olmaları gerekmektedir.

Başvurular Bilim ve Teknoloji Bakanlığının internet sitesinde bulunan başvuru formunu elektronik ortamda doldurmak suretiyle 12 - 26 Şubat 2016 tarihlerinde alınacaktır. 

1. GENEL ESASLAR Aşağıda belirtilen Bilim ve Teknoloji Müşavirliği ile Ataşeliğine ait kadrolar için, 28/07/2006 tarihli ve 2006/11534 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Yurtdışında Sürekli Görevlendirilecek Personel Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Mesleki Yeterlilik Sınavı yapılacaktır. Kadro Adı Kadro Sayısı Bağlı Bulunduğu DıĢ Temsilcilik Görev Yeri Görev Yerinin Resmi Dili Bilim ve Teknoloji Müşaviri 1 Türkiye Cumhuriyeti Vaşington BE ABD İngilizce Bilim ve Teknoloji Müşaviri 1 Türkiye Cumhuriyeti Berlin BE Almanya Almanca Bilim ve Teknoloji Ataşesi 1 Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles BK Los Angeles İngilizce

2. BAġVURACAK PERSONELDE ARANACAK ġARTLAR 2.1. Genel ġartlar a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinde öngörülen genel şartları taşımak, b) En az dört yıllık yükseköğretim mezunu olmak, c) Yabancı dil bilmek, d) Meslekî yeterlilik sınavında başarılı olmak, e) Kamuda en az 3 (üç) yıl görev yapmış veya kendi mesleki alanında doktor unvanını almış olmak, f) Aylıktan kesme ve daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak. 2.2. Yabancı Dil ġartı 2.2.1. Bakanlığımızın Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçiliği bünyesindeki 1 (bir) Bilim ve Teknoloji Müşavirliği ile Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosluğu bünyesindeki 1 (bir) Bilim ve Teknoloji Ataşeliği kadroları için İngilizce dilinden, Almanya Federal Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği bünyesindeki 1 (bir) Bilim ve Teknoloji Müşavirliği kadrosu için ise öncelik Almanca olmak üzere İngilizce ve Fransızca dillerinden birinden, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) en az 80 (seksen) puan alınması veya buna denk kabul edilen, uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak gerekmektedir. 25/02/2013 tarihinden itibaren alınan yabancı dil bilgisi seviye tespit belgesi kabul edilecektir. 2.2.2. İngilizce veya Almanca dilinin resmi dil olarak konuşulduğu ülkelerde, Yükseköğretim Kurulunca denkliği kabul edilen lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlayanlarda yabancı dil bilgisi seviye tespit belgesine sahip olma şartı aranmaz.

3. BAġVURU SÜRESĠ, ġEKLĠ VE YAPILACAK ĠġLEMLER 3.1. Duyuruda belirlenen şartları taşıyan adaylarca yapılacak başvurular, 26/02/2016 günü saat 23:59’a kadar Bakanlık internet sitesi “www.sanayi.gov.tr” adresinde yayımlanan, “Bilim ve Teknoloji Müşavirliği ile Bilim ve Teknoloji Ataşeliği Başvuru Formu” doldurulmak suretiyle elektronik ortamda yapılacaktır. Adayların fotoğraflarını, mezuniyet belgelerini (eğitimini yurtdışında tamamlamış olanların ayrıca diploma denklik belgesini) ve geçerli yabancı dil bilgisi seviye tespit belgesini elektronik ortamda taratıp başvuru formuna eklemeleri zorunludur. 3.2. Adaylar, sınav kadrolarından sadece biri için başvuruda bulunabilecektir. 3.3. İlanda belirtilen şartları taşımayan başvurular ile Bakanlık internet sitesi “www.sanayi.gov.tr” adresinde yayımlanan “Bilim ve Teknoloji Müşavirliği ile Bilim ve Teknoloji Ataşeliği Başvuru Formu” doldurulmak suretiyle elektronik ortamda yapılmayan başvurular kabul edilmeyecektir. 3.4. Adaylar kullanıcı adı ve şifresi ile Mesleki Yeterlilik Sınavının yeri, tarihi ve şekli ile başvurusunun kabul edilip edilmediğini, Bakanlık internet sitesinden öğreneceklerdir.

4. MESLEKĠ YETERLĠLĠK SINAVI Mesleki Yeterlilik Sınavı, Yurtdışında Sürekli Görevlendirilecek Personel Hakkında Yönetmeliğin 10’uncu maddesi hükmü gereğince, başvuru sayısının 100’ü (yüz) aşması halinde; yazılı ve sözlü olarak, aşmaması halinde ise sadece sözlü olarak gerçekleştirilecektir.

5. SINAV KONULARI Sınav türleri, konuları ve ağırlık katsayıları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir: Sınav Konu BaĢlıkları Ağırlık Katsayıları Yazılı (%) Sözlü(%) a) Bilim, Sanayi ve Teknoloji alanında Türkiye ile görevlendirilecek ülke arasındaki ilişkiler 20 20 b) Bilim, Teknoloji, Arge ve Yenilik Politikaları (Türkiye ve görevlendirilecek ülkelerde uygulanan) 20 20 c) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görev 20 20 ve faaliyetleri ç) Genel Kültür 10 10 d) Uluslararası İlişkiler ve Kuruluşlar 15 15 e) -Vaşington Büyükelçiliği bünyesindeki 1 (bir) Bilim ve Teknoloji Müşavirliği ile Los Angeles Başkonsolosluğu bünyesindeki 1 (bir) Bilim ve Teknoloji Ataşeliği kadroları için sözlü sınavda; a, b, c, ç ve d maddelerinde belirtilen konularda İngilizce, Berlin Büyükelçiliği bünyesindeki 1 (bir) Bilim ve Teknoloji Müşavirliği kadrosu için ise Almanca öncelikli olmak üzere İngilizce veya Fransızca dillerinden birinde, 5 (beş) dakikalık anlatım . Yazılı sınavda ise , verilecek olan bir konu hakkında, bir sayfalık kompozisyonun ; Vaşington Büyükelçiliği bünyesindeki 1 (bir) Bilim ve Teknoloji Müşavirliği ile Los Angeles Başkonsolosluğu bünyesindeki 1 (bir) Bilim ve Teknoloji Ataşeliği kadroları için İngilizce, Berlin Büyükelçiliği bünyesindeki 1 (bir) Bilim ve Teknoloji Müşavirliği kadrosu için ise Almanca öncelikli olmak üzere İngilizce veya Fransızca dillerinden birinde yazılması . 15 15

6. SINAVIN DEĞERLENDĠRĠLMESĠ 6.1. Duyurulan sınav kadroları bazında, başvuran aday sayısının 100’den (yüz) az olması durumunda, meslekî yeterlilik sınavı sözlü olarak tek aşamada gerçekleştirilecektir. Sınavda, adayların sınav konuları ile birlikte atanacakları görevin gerektirdiği niteliklere sahip olup olmadıkları da göz önüne alınarak komisyon üyelerince her adaya ayrı ayrı not verilecektir. Sözlü sınavda başarılı sayılmak için, komisyon üyelerinin 100 (yüz) tam puan üzerinden verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 (yetmiş) puan olması şarttır. 6.2. Sınava başvuran aday sayısının açılan sınav kadroları bazında 100’den (yüz) fazla olması halinde ise, mesleki yeterlilik sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecektir. Yazılı sınavda başarılı sayılabilmek için en az 70 (yetmiş) puan alınması gerekmektedir. Sözlü sınav yukarıda belirlenen esaslara göre yapılacaktır. Yazılı ve sözlü sınav sonuçlarının aritmetik ortalaması adayın başarı puanını oluşturmaktadır. Adayın başarılı sayılabilmesi için her iki sınav sonucunun aritmetik ortalamasının en az 70 (yetmiş) puan olması şarttır. Açılan sınav kadroları bazında başarı puanı en yüksek puan alan adaydan başlanarak nihai başarı sıralaması yapılacaktır. Bu sıralama sonucunda her bir sınav kadrosu için 1 (bir) asil aday belirlenecektir. Sınav Komisyonu, ilan edilen kadro sayısı kadar yedek aday da belirleyebilir.

7. SINAV SONUCUNUN ĠLANI Sınav sonuçları, sınav tarihinden itibaren 15 (onbeş) gün içinde Bakanlık internet sitesinde duyurulacaktır. Adaylara, ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır. Kamuoyuna duyurulur. Sınavla ilgili olarak; (0312) 201 57 08 (0312) 201 57 16 (0312) 201 57 48 numaralı telefonlardan detaylı bilgi alınabilir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.