25 Kasım 2015 Çarşamba
Memur İlanları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karakter boyutu :12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
FLAŞ! Memura 8 bin TL evlilik yardımı

FLAŞ! Memura 8 bin TL evlilik yardımı

08 Eylül 2013 Pazar 23:54
Çalışan kadınların daha çok çocuk yapması ve doğurganlığın artırılması için hazırlanan teşvik paketinden ‘memura evlilik yardımı’ çıktı.
 Yardımın detaylarını da Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, sorularımız üzerine anlattı. Bir süredir hükümetle bu konuda çalıştıklarını söyleyen Tonbul, “En az 3 çocuk diyorlar. Bunun için evlenilmesi lazım, ama Türkiye’de evlenme yaşı giderek ilerliyor. Bu nedenle memura evlilik yardımı verilmesi üzerinde duruyoruz” dedi.
 
PAKETİN İÇİNDE OLACAK
 
Çocuklu ailelere kreş yardımı yapılması, doğuran kadına erken emeklilik verilmesi, doğum izninin yeniden düzenlenmesini içeren teşvik paketi bir süredir hükümet tarafından çalışılıyor. Paket içinde yer alan yeni düzenlemeler arasında ise, yaklaşık 2.6 milyon memuru yakından ilgilendiren “evlilik yardımının” da bulunduğu ortaya çıktı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, yeni bir uygulama olarak memurlara evlenme yardımının gündeme geleceğini söyledi. Düzenlemenin gerekçesini de Tonbul “Hükümetimiz çocuk sayısının artması istiyor. Bunun için de evlenilmesi gerekir. Ama Türkiye’de evlilik yaşı giderek ilerliyor, 25′ten 30′a çıktı, 30′dan da 35′e doğru gidiyor” sözleriyle anlattı.
 
İLK EVLİLİK İÇİN VERİLECEK
 
 
 
Evlilik yardımının ilk evlilik sırasında verilmesinin öngörüldüğünü kaydeden Tonbul, uygulamanın nasıl işleyeceğini de belirtti. “Devlet memuru maaş katsayısı binle çarpılır, bu da 8 bin TL’ye yakın bir rakam çıkar. O kadar evlilik yardımı yapılır” diyen Tonbul, “İnsanlar bu yardımla eşya alırlar, düğün masraflarının bir kısmını karşılarlar. Küçük bir güvence olur” dedi. “Hükümet de böyle mi düşünüyor?” sorusuna yanıt veren Tonbul, “Yüzde 70 oranında uzlaştık, yeni yasama döneminde gündeme gelecektir. Çünkü evliliği geciktirmenin de, toplumsal maliyeti var, nüfus artmıyor” yanıtını verdi. Tonbul, kaynağın ne olacağı konusunda da; kaynağın hükümet tarafından bulunacağını belirtmekle yetindi.
 
Kaynak işsizlik sigortası fonu
 
ÇOK çocuklu ailelerin desteklenmesi için bir süredir çalışılan ve yeni yasama döneminde gündeme gelmesi beklenen pakette, çocuklu ailelere kreş yardımı yapılmasından, çocuk sayısı arttıkça ailelere maddi destek verilmesine kadar birçok düzenleme var. Ancak bu düzenlemelerin getireceği maliyet önemli bir soru işareti. Bunun için de, “işsize ödeme yapmak” için kurulan işsizlik sigortası fonu en güçlü aday.  Fonda biriken 65 milyar 941 milyon TL düzenlemelerin maliyetini karşılayabilir.
 
Aile ve çocuğa var evliliğe yok
 
657 sayılı devlet memurları kanununa göre, evli bulunan devlet memurlarına aile yardım ödeneği veriliyor.  Bu yardım herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eş için 1500, çocuklardan herbiri için de 250 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilen rakam üzerinden ödeniyor.  Aylık olarak ödenen aile ve çocuk yardımı, üvey çocuklar için de ödeniyor.  Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanıyor.
 
HÜRRİYET
Bu haber toplam 7481 defa okunmuştur
FacebookFacebook TwitterTwitter
Yorumlar
Memurlar mı var...
ya Türkiyede yaşayan sadece memurlar mı var. Neden herkese eşit davranılmıyor bende evlenmek istiyorum ama evlenemiyorum. Özel sektörde çalışanlar insan değilmi vergileri yokmu nefes almıyor mu. Ayıp ki ne ayıp özel sektör senin vatandaşın değilmi kul hakkı geçmezmi yardıma ihtiyacı olana neden destek çıkılıyor asgari tutarda çalışan biri nasıl evlenecek ayıp ya. memurların maaşı özel sektörde çalışan maaşıyla bir karşılaştırın bakalım...kimin des
[ ercan ercan ] 10 Eylül 2013 Salı 10:19
KARŞİYİMMM
işçinin alın teri memura yedirilecek Kısacası memur işçinin şeyiyle gerdeğe girecek MEMURLAR ONURLU OLUN SIZE BU PARA VERILSE BILE KABUL ETMEYIN
[ alp aslan ] 10 Eylül 2013 Salı 06:27
memur olmayan ne yapsın
bu devlet memuruna değer veriyor o zaman herkezi memur yapın bu ne adeletsizlik 8000 bin tl evlilik yardımı ben 1000 tl maaş alıyorum 500 kira veriyom nasıl evlenecem ben abi bu ülke bölünse yok olsa bile umrumda olmaz bana sağlamken faytası yok
[ kağan genç ] 09 Eylül 2013 Pazartesi 09:10
DİĞER HABERLER
Custom Search
Özel Haberler
Son Eklenen Haberler
Yazarlar
Gazete Başlıkları
Anket
2016 KPSS YE GİRECEK MİSİNİZ?
EVET
HAYIR