• BIST 100.237
 • Altın 280,080
 • Dolar 5,7344
 • Euro 6,3129
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 25 °C
 • Ve hükümet medyası da Suriyelilere isyan etmeye başladı
 • 21 kamu personeli alımı ön lisans mezunu 20 kişi ve lisans mezunu 1 kişi
 • İŞKUR'dan Günlük 85 TL Maaşla İş Garantili Eğitim
 • Ve hükümet medyası da Suriyelilere isyan etmeye başladı
 • 21 kamu personeli alımı ön lisans mezunu 20 kişi ve lisans mezunu 1 kişi
 • İŞKUR'dan Günlük 85 TL Maaşla İş Garantili Eğitim

Gözlerini kaybettiler

Gözlerini kaybettiler
Gözlerini kaybettiler

Erzurum'da katarkt ameliyatlarına dava açıldı
Katarakt ameliyatı olduktan sonra enfeksiyon kapıp, bir gözleri görme yetisini kaybeden 3 kadın hasta, Palandöken Devlet Hastanesi'ne dava açtı

Erzurum'da, 6 Ağustos 2018 günü gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle Palandöken Devlet Hastanesi'ne başvuran 9 hasta, bir gün sonra katarakt ameliyatı oldu. Servise alınan hastalar, bir gün sonra da taburcu edildi.

ENFEKSİYON BELİRLENDİ
Bir süre sonra rahatsızlanıp hastaneye kaldırılan bu hastalardan 6'sının gözünde, enfeksiyon belirlendi. Hastalardan 5'i, ileri tetkik ve tedavi amacıyla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'na sevk edildi. Durumu nispeten iyi olan diğer hasta ise Palandöken Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı.

 

Kadın hastalar Baran Bayram (74), Adalet Genç (70) ve Sevcan Diyarbakır'ın (63) katarakt ameliyatı edilen bir gözleri kör olurken, diğer hastalar ise tedavilerinin ardından taburcu edildi.

"AMELİYATHANE ÇOK PİSTİ"
Kör eden katarakt ameliyatı ile ilgili, hem adli hem de idari soruşturma başlatıldı. İdari soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan Adalet Genç, hastanenin çok pis ve kirli olduğunu iddia etti. Genç, "Perdeler, yerler, yatak çarşafları hijyenik değildi. Ameliyathane de çok pisti. Yerde çöpler vardı. Başka bir hastaya ait örtüyü yerden alıp üzerime örttüler." dedi.

 

AMELİYATHANEDEKİLERE SUÇ DUYURUSU
Baran Bayram, Sevcan Diyarbakır ve Adalet Genç'in avukatları Tevfik Haktan Avnik, ameliyatı yapan doktor ve o an ameliyathanede bulunan tüm sağlık personeli hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Avukat Avnik, ayrıca Bölge İdare Mahkemesi'ne Sağlık Bakanlığı aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı. Erzurum 1'inci ve 2'nci İdare Mahkemesi'ne açılan 3 ayrı davada; maddi ve manevi olmak üzere Adalet Genç için 150 bin TL, Baran Bayram ve çocukları için 200 bin TL, Sevcan Diyarbakır, eşi ve çocukları için ise 220 bin TL tazminat talep edildi.


"KOMPLİKE DURUMLAR ORTAYA ÇIKABİLİR"
Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden İdare mahkemelerine gönderilen cevap dilekçesinde, haksız ve mesnetsiz olarak açılan davanın reddine karar verilmesi talep edildi. Cevap dilekçesinde; kamu hizmetleri arasında güvenlik, sağlık, itfaiye gibi hizmetlerde, zarar gören kişinin bu hizmetten büyük ölçüde yararlanmasına rağmen, hizmetin işleyişinin son derece risk taşıdığı bildirildi.

 

Sağlık hizmetlerinde 'komplike' durumların ortaya çıkabileceğine vurgu yapılan dilekçede, "Bu yüzden hastane ve benzeri kurumlarda yürütülen sağlık hizmetlerinden faydalananların, hizmetin yapılmasından ve tıbbi girişimlerinden doğabilecek bazı komplikasyonlar ile karşı karşıya kalmaları olasıdır. En ileri tıbbi teknoloji düzeyindeki memleketlerde bile tıbbi müdahale alanında yüzde 100 garantili hizmet maalesef henüz sunulamamaktadır." denildi.

"SEBEPSİZ ZENGİNLEŞMEYE YOL AÇMIŞ OLUR"
Davanın dayandığı maddi olay, işaret olunan hukuki durum ve ilkeler çerçevesinde değerlendirildiğinde, tazminat şartlarının gerçekleşmediğine öne süren Bakanlık avukatları, dolayısıyla tazminat talebinin haksız ve mesnetsiz olduğunun anlaşılacağını belirtti. Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü dilekçesinde, şu ifadeler yer aldı: "İdarenin ve hizmetin işleyişinden kaynaklandığı açık olarak saptanmayan zararların tazmini isteğinin idareye yöneltilmesi ve tazmin talep edilmesi, yanlış ve tazmin hukukuna aykırıdır. Bir başka deyişle, maruz kalınan zararın bulunduğu hususu, ilmi belgelerle ispatlanmaksızın ve bu konuda verilmiş kesin bir tıbbi rapor da mevcut değilken, tazmininin talep edilmesi hukuka aykırılık teşkil edecektir. Tazmin müessesesi bir 'zenginleşme vasıtası' olmayıp, gerçekten uğranılmış olan zararların tazmini gayesine matuftur. Şayet, bu hususlar dikkate alınmaksızın ve iddia edilen zarar kanuni deliller ile ispatlanmaksızın tazminata hükmedilir ise sebepsiz zenginleşmeye yol açmış olur.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.