• BIST 89.466
  • Altın 146,241
  • Dolar 3,6463
  • Euro 3,9145
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 21 °C
  • ANKARA VE SİİRT SYDV MEMUR ALIMI 2017
  • Yasalaştı! Maaşları devlet verecek
  • iş arayanlara 607 tl verilecek
  • ANKARA VE SİİRT SYDV MEMUR ALIMI 2017
  • Yasalaştı! Maaşları devlet verecek
  • iş arayanlara 607 tl verilecek

Hizmet süresini dolduranların yaş şartını aylıksız izinle tamamlamasının

Hizmet süresini dolduranların yaş şartını aylıksız izinle tamamlamasının
Hizmet süresini dolduranların yaş şartını aylıksız izinle tamamlamasının faydası var mı?

Hizmet süresini dolduranların yaş şartını aylıksız izinle tamamlamasının faydası var mı?

1992 yılında 657 sayılı memur olarak göreve başladım.20 yılımı doldurmak üzereyim ancak yaş şartına takıldığım için beklemem gerekiyor.20 yılımı doldurduktan sonra ücretsiz izin almam neticesinde emekliliğime olumsuz bir yansıması olur mu?Yaşı beklemek için fiili çalışmam gerekir mi?

 

15.10.2008 tarihinden önce görevli Devlet memurları emeklilik açısından 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununa bağlıdır. Dolayısıyla hakkınızda 5510 sayılı Kanun yerine 5434 sayılı Kanun hükümleri uygulanacaktır.

Bu Kanunda yer alan emeklilik şartlarını ; "Kadın Devlet Memurları için 20 yıl hizmet + Emeklilik Yaş Grubu= Emekli Aylığı" şeklinde formüle edebiliriz.

Kadın Devlet memurları 20 yıl hizmet süresini tamamlar ve görevlerinden ayrıldıklarında, çalışmamak koşuluyla yaş grubunu tamamlayacakları tarihe kadar bekleyebilirler. Yaş grubunu tamamladıklarında Sosyal Güvenlik Kurumuna yapacakları müracaat neticesinde müracaat itibariyle emekli aylığı ve toplu ödeme şeklindeki emekli ikramiyesinden yararlanmaları mümkündür. Bu işlem 25 yılını dolduran erkek Devlet memurları için de aynıdır.

Aylıksız izin almak suretiyle görevden ayrılma durumunda ise, bu sürelerin yine devlet memuru olarak geçmiş kabul edilebilmesi için ister her ay veya emekli olunacak yaş tarihinden önce göreve başlayıp bir seferde, borç tutarının yatırılması gerekmektedir.

Aylıksız izinde geçen sürelerin emekliliğe olumsuz etkisi ise, aylıksız izinde geçirilen süre intibak işlemlerinde dikkate alınıyor, ancak ek göstergeye etki eden olumlu durumu bulunmuyor. Ancak, personel mevzuatında aylıksız izin sürelerinin kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde de dikkate alınacağı belirtilmişse bu takdirde ek gösterge açısından da faydası olacaktır. Örnek; askerlik süresi.

Örnek; Aylıksız izin süresini borçlanan yüksekokul mezunu kişinin derece kademesi 1 inci derece1 kademe olsa dahi, ücretsiz izin haricindeki diğer hizmetleri ile birlikte 2 nci derece 1 inci, 2 nci veya 3 üncü kademede kaldığında ek gösterge rakamı 2200 olmayacak, 1600 olacaktır. Bağlanan aylık ve ikramiyede düşük olacaktır.

Aylıksız izin süresinin hizmet olarak ilave edilmesine dair 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununun ek 72 nci maddesinde şu hükme yer verilmiştir:

"Ek Madde 72 – (Ek: 6/7/1995-KHK-562/16 md.; Değişik: 25/6/2003-4905/3 md.)

Personel mevzuatına göre aylıksız izinli sayılanlardan aylıksız izinli olarak geçen sürelere ilişkin kesenek ve karşılıklarını istekleri halinde her ay veya 102 nci maddede yazılı süreler içinde başvurmaları ve başvuru tarihindeki katsayılar ve emekli keseneğine esas aylığın hesabına ait diğer unsurlar ile kesenek ve karşılık oranları esas alınmak suretiyle hesaplanacak kesenek ve karşılıklarını aynı süreler içinde defaten ödemeleri halinde aylıksız geçen izin süreleri emeklilik yönünden eski derecelerinde değerlendirilir."

 sgkrehberi

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.