• BIST 110.932
 • Altın 174,431
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 25 °C
 • BU ÜÇ BANKAYA BORCU OLANLAR DİKKAT!
 • Görenlerin yürekleri burkuluyor! Güneşe çıktıklarında.
 • BÜTÜN ACİL NUMARALARI TEK NUMARA OLUYOR.. İŞTE YENİ NUMARA..
 • BU ÜÇ BANKAYA BORCU OLANLAR DİKKAT!
 • Görenlerin yürekleri burkuluyor! Güneşe çıktıklarında.
 • BÜTÜN ACİL NUMARALARI TEK NUMARA OLUYOR.. İŞTE YENİ NUMARA..

İTFAİYE PERSONELİ İSYAN EDİYOR

İTFAİYE PERSONELİ İSYAN EDİYOR
İTFAİYECİLERİ YANGIN DEĞİL – MEVCUT YASA ÖLDÜRÜYOR

 

OKUYUCU MAİLİNİ AYNEN HABER YAPIYORUZ: 

Aşağıda resimlerini paylaştığımız kardeşlerimiz cebinde kalem, önünde klavye ile şehit olmadı. Zehirli duman yuttular.. Ömürlerinin baharlarında aramızdan ayrıldılar. Devletin gözünde Büro Memuru gibi aynı kategoride yer alıyorlardı. Genel İdari Hizmetler Sınıfındaydılar. Yıpranma tazminatı-süresi alamıyorlardı. Devlet itfaiyecinin yıprandığının bilincinde değildi. Yıpratıcı görevlerde çok yoruldular. Çalışmak zorundaydılar. Yeterli personel yoktu. Dayanamadılar... Hayata gözlerini kapadılar... Ve şimdi: DEĞİŞEN HİÇ BİR ŞEY OLMADI.. HALA GİH SINIFINDAYIZ; HALA YIPRANMAMIZ YOK; HALA PERSONEL SIKINTISI ÇEKİYORUZ; HALA ÖLÜYORUZ… EVET, ÖLÜYORUZ.. SEBEBİ YIPRATICI GÖREVLERİMİZ DEĞİL; SEBEBİ MEVCUT YASADIR.

 

 

*

*

İTFAİYE ÇALIŞANLARININ İSTEĞİ

(LÜTFEN SESİMİZİ DUYURMAMIZA YARDIMCI OLUNUZ.)

İtfaiyenin Görevleri;

-Yangına müdahale etmek.

Katı, sıvı, gaz, patlayıcı madde fark etmeksizin bütün yangınlara müdahale etmekteyiz.

-Trafik kazalarına müdahale etmek.

Sıkışmalı trafik kazalarında yaralıyı ya da ölen kişiyi sıkışmış olduğu yerden çıkartmaktayız. Akaryakıt kaçağıyla çıkabilecek yangına karşı tedbir almaktayız. 

-Su baskınlarına müdahale etmek.

- İntihara teşebbüse müdahale etmek.

-Suda boğulmalarda arama- kurtarma faaliyetinde bulunmak.

“Balık Adam” olarak anılmakta olan itfaiye kurtarma görevlilerimiz ile su altı ve su üstünde arama-kurtarma faaliyetini icra etmekteyiz.

-Metan gazı boğulmalarında kurtarma faaliyetinde bulunmak.

Kuyu, çukur gibi yerlerde oluşan metan gazıyla boğulanları bulunduğu yerden çıkartmak.

-Deprem, heyelan, göçük, sel gibi olaylar sonucu oluşan durumlarda arama-kurtarma faaliyetinde bulunmak.

-Hayvan kurtarma

-Diğer kurtarmalar

Asansörde mahsur kalma, …asılı kalma, sıkışan vücudu sıkıştığı yerden kurtarma, yüzük çıkarma-kesme, v.s birçok görev almaktayız.

-Baca temizliği yapmak.

-Spor müsabakaları, mitingler, kapalı ve açık halk toplantıları, halk gösterileri v.s bir çok yerde tedbir amaçlı görev almaktayız.

-Kurumlara itfaiye eğitimi vermek, bilinçlendirmek, tatbikat yaptırmak.

-Halkı yangına karşı tedbir amaçlı bilinçlendirmek.

-Binalarda ve iş yerlerinde yangına karşı yapı ruhsatı vermek, iş yerlerini denetlemek.

 

1.) Belediyelere Bağlı Olarak Çalışmak İstemiyoruz.

 

Türkiye’de iller arasında itfaiye teşkilatı, itfaiye araç-gereçleri, personel kıyafetleri, çalışma vardiya sistemi, yükselme ve kariyer sistemi, sosyal imkanlar, mesai saatleri ve mesai ücreti arasında farklılık vardır. İtfaiyeciler arasında eşitlik, birlik ve beraberlik yoktur. Eşitliğin, birlik ve beraberliğin olmamasının en büyük sebebi belediyelere bağlı olarak çalışıyor olmamızdandır. 

Türkiye’de illerde bulunan İl Afet Müdürlüğünde çalışan arama-kurtarma görevlilerine ait bütün görevleri kapsar durumda biz itfaiyeciler yapmaktayız. İl Afet Müdürlükleri kaldırılabilir.

Türkiye’de İTFAİYE BAKANLIĞI, SİVİL SAVUNMA BAKANLIĞI, ACİL MÜDAHALE BAKANLIĞI, ARAMA-KURTARMA BAKANLIĞI, gibi isimde başka bir bakanlık oluşturularak biz itfaiye çalışanları o bakanlığa bağlanabiliriz. Ya da başka bir bakanlık kurulmuyorsa bile biz İtfaiye çalışanları belediyelerden alınarak İçişleri Bakanlığında oluşturulabilecek İtfaiye Müdürlüğünde görev alabiliriz. Öğretmen Milli Eğitim Bakanlığına, Acil Tıp Teknisyenleri Sağlık Bakanlığına, Polis İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışmakta iken biz İtfaiye çalışanları neden Belediyelere bağlı olarak çalışıyoruz. Biz İtfaiye çalışanları belediyelere bağlı olarak çalışmak istemiyoruz. Ya bağlı olacağımız bakanlığın kurulmasını ya da alt kategorisinde Müdürlük olarak bağlı kalacağımız bir Bakanlığımız olsun istiyoruz.

 

 

2.) İtfaiye Hizmetleri Sınıfı’nın Oluşturulmasını İstiyoruz.

 

Mevcut yasada Genel İdari Hizmetler Sınıfında bulunmaktayız. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Genel İdari Hizmetler Sınıfı: “Büro ve benzeri işleri yapar.” olarak tanımlanmıştır. 

Görevlerimizin Genel İdari Hizmetler Sınıfıyla hiç alakası olmamasına rağmen İtfaiye çalışanlarının Genel İdari Hizmetler Sınıfında bulunması hiç etik değildir. Bizler yangına, trafik kazasına, su baskınına, intihara teşebbüse…. kısacası her türlü insan ya da hayvan fark etmeksizin arama-kurtarma faaliyetine cebimizde kalem, önümüzde klavye ile gitmiyoruz. Biz büro memuru değiliz, itfaiyeciyiz. Neden kanunlar önünde büro memuru gibi Genel İdari Hizmetler Sınıfında yer alıyoruz.

Görevlerimiz bakımından en çok benzerlik gösteren Teknik Hizmetler Sınıfına ya da yeni oluşturabileceğiniz İtfaiye Hizmetleri Sınıfına geçmek istiyoruz. 

 

 

3.) Yıpranma Tazminatı-Süresi İstiyoruz. 

 

Yangınlarda zehir yutuyoruz; ömrümüzden ömür veriyoruz. Vücudumuz dumandan, pis sulardan dolayı hastalık kapıyor. Sırılsıklam ıslanarak uykusuz kaldığımız geceler hiç bitmiyor. Yanan insanlar, hayvanlar…., yaralanan insanlar hayvanlar… ve ölenler… İnsanın psikolojisinin bozulmaması elde değil. Hem bedenen hem de ruhen yıpranıyoruz. Bir itfaiyecinin ortalama ömrü 55-60 yıldır. Buna rağmen asker, polis, gazeteci, İl Afet Müdürlüklerinde çalışan arama-kurtarma görevlileri gibi yıpranma hakkı alamıyoruz. En çok yıpranma hakkı bizim olması gerekirken; yıpranmayı hiç alamıyoruz. Yıpranma istiyoruz.

 

4.) Arazi Tazminatı İstiyoruz. 

 

Özellikle yaz mevsimlerinde 5 dakika bile boş vaktimiz olmuyor. Ot yangınları hiç bitmiyor. Araziyi mesken tutuyoruz. Evden araziye-araziden eve gidiyoruz. Ama İl Afet Müdürlüklerinde çalışan arama-kurtarma memurları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında çalışan memurlar, Orman ve Su İşleri Bakanlığında çalışan memurlar gibi arazi tazminatı alamıyoruz. Arazi tazminatı hakkının biz İtfaiyecilere de verilmesini istiyoruz.

 

5.) İstirahatli Günlerimizde Gitmiş Olduğumuz Görevlerden Dolayı Mesai Ücreti İstiyoruz

 

Vardiya değişimi saati sonrası istirahatli olmamız gerekirken bazen görevde olabiliyoruz. Ya da büyük olaylarda istirahatli olduğumuz günlerde göreve çağrılabiliyoruz. İş gününü aşan sürelerde gitmiş olduğumuz görevlerden dolayı mesai ücreti olarak maaşımıza yansımasını istiyoruz.

 

 

6.) Personel Sıkıntısı Yaşamak İstemiyoruz.

 

Gelişmiş ülkelerde 1500 kişiye 1 itfaiyeci düşerken Türkiye’de, özelliklede Büyükşehir Belediyelerimizde 9000-10.000 kişiye 1 itfaiyeci düşmektedir. Personel alımını gerekli ve zorunlu kılan bir kanun değişikliğine ihtiyacımız var. 5-6 itfaiyecinin yapacağı bir işi 1 itfaiyeci yapmaktadır. Bu durum itfaiyecileri bedenen ve ruhen çok ama çok yıpratmaktadır. Mesela bir itfaiyeci aynı gün hem yangına, hem trafik kazasına, hem su baskınına, hem intihara teşebbüse, hem kısacası birçok ayrı göreve gitmektedir. Bir itfaiyecinin bir günde birbirinden farklı görevlere gitmesinden çok o görevde yoğun ve zorlayıcı çalışmasıdır. Bu durumun İtfaiye çalışanlarına zararı olduğu gibi devletimize de zararı olmaktadır. Olaylara müdahale zamanında ve etkin olarak yapılamamakta, kısa sürede vakanın olumsuzluğu sona erdirilememektedir. Bir olaya yeteri kadar itfaiyeci müdahale ederse, İtfaiye çalışanları görevlerinde zorlanmazlar, müdahalede verimlilik daha çok olur. 

Nüfusa göre personel alımını zorunlu kılacak kanun değişikliğinin yapılmasını istiyoruz.

 

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.