• BIST 110.022
 • Altın 366,939
 • Dolar 6,7790
 • Euro 7,6701
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 28 °C
 • İzmir 29 °C
 • YEDİKLİM'DEN ÜCRETSİZ DERS VİDEOLARI YOUTUBE KANALI
 • Anında öldü! Sokaktan çığlıklar yükseldi
 • Modern tarihin en karanlık kışı mı olacak?
 • YEDİKLİM'DEN ÜCRETSİZ DERS VİDEOLARI YOUTUBE KANALI
 • Anında öldü! Sokaktan çığlıklar yükseldi
 • Modern tarihin en karanlık kışı mı olacak?

KHK'lı 4/D Taşerona Baskı Yapılıyor! 5 Bin 700 Taşeron Zorla Ayrıldı! dedi

KHK'lı 4/D Taşerona Baskı Yapılıyor! 5 Bin 700 Taşeron Zorla Ayrıldı! dedi
KHK'lı 4/D Taşerona Baskı Yapılıyor! 5 Bin 700 Taşeron Zorla Ayrıldı! dedi

Hak-İş Başkanı Mahmut Aslan yaklaşık 5 bin 700 taşeron işçinin Hak İş ten ayrılarak, DİSK ve Türk İş e geçtiğini ve bunun normal bir ayrılma olmadığını dile getirdi. Bu ayrılışın ardında başka bir iş olduğunu ifade eden Mahmut Aslan şunları söyledi:

 1 Nisan'dan bu yana 5 bin 647 taşeron işçinin Hak-İş'ten ayrılıp DİSK ve Türk-İş'e geçtiğini belirtirken, istifaların devam etmesi halinde gerekirse Çalışma Bakanlığı'ndan teftiş talebinde bulunacaklarını söyledi. Hak-İş, iktidara yakınlığını kullanarak kamu kurumlarıyla belediyelerdeki işçileri kendi sendikalarına bağladığı gerekçesiyle yıllardır hem Türk-İş hem de DİSK tarafından eleştiriliyordu. Seçimlerin ardından çok sayıda belediye AKP'den gittiği için işçiler sendika değiştirmeye başlayınca bu sefer eleştiri Hak-İş'ten geldi.

BASKI İDDİASI
Sendika başkanlarını Ankara'da toplayan Hak-İş Başkanı Arslan, AKP'den CHP ve HDP'ye geçen belediyelerdeki Hak-İş üyesi taşeron işçilerin kendi istekleriyle değil baskıyla imza attıkları iddiasında bulundu. Arslan, Hak-İş'ten istifa edip DİSK ve Türk-İş'e geçen işçi sayısının 6 bin 647'ye ulaştığı bilgisini verirken, 4 bin 831 işçinin Hizmet-İş, 566'sının Öz Güvenlik- İş ve 250'sinin de Öz Taşıma-İş Sendikası'ndan istifa ettiğini açıkladı. Üye kayıplarının devam etmesi halinde belediyelerle sonuna kadar mücadele edecekleri uyarısında bulunan Arslan, işçilere yapılacak baskılara karşı savcılıklara suç duyurusu, Uluslararası Çalışma Örgütü'nü harekete geçirme ve Çalışma Bakanlığı'ndan teftiş isteme dahil bir dizi önlem alacaklarını söyledi.

Arslan, Hak-İş'in iktidara yakınlığını kullanarak taşeron işçileri üye yaptığı yönündeki Türk-İş'in iddialarının sorulması üzerine, “12 Eylül döneminde Türk-İş darbecilerle işbirliği yaptı” diye konuşTU.

SENDİKALARLA İLGİLİ TAŞERONLARI İLGİLENDİREN DİĞER HABERLER

Sendikalardan Taşeron İşçilere Çok Önemli Açıklama! Taşeron Son DakikaTaşeron işçilerin maaş, kıdem tazminatı, nakil, asgari ücret sorunu gibi pek çok konuda mağduriyetleri bulunmakta. Bu konuda farklı sendikalardan da taşeron işçilere yönelik açıklamalar gelmekte. Özçelik iş sendikası, Türk-İş Sendikası, Hak-İş gibi sendikalar taşeron işçilerin sıkıntılarını sık sık gündeme getirmekte ve bu konuda açıklamalar yapmaktalar.Sendikaların kıdem tazminatı, maaş, nakil gibi konularda yaptıkları açıklamaları sizler için derledik.Çalışma hayatı içerisinde yer alan işçilerin geleceğini en merak ettiği konuların başında gelen Kıdem Tazminatı geliyor. Kıdem Tazminatında düzenleme yapılacak olması işçi sendikalarını da hareket geçirdi. Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci'de kıdem tazminatında yapılması gündemde olan düzenlemelere dair açıklamalarda bulundu. 

 

 

KIDEM TAZMİNATI İŞÇİNİN GELECEĞİNİN TEMİNATIDIR

Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci son dönemlerde gündemde olan kıdem tazminatı hususunda yazılı bir açıklamada bulundu. Yunus Değirmenci açıklamasının başında kıdem tazminatının işçinin teminatı olduğu vurgusunda bulundu ve bu konuda bir değişiklik yapılacaksa bu işin merkezinde işverenin değil işçinin olması gerektini söyledi.

Bu kapsamda yeni ekonomi paketinde yer alan kıdem tazminatı düzenlemesinin çalışanların taleplerini karşılamadığını ifade eden Yunus Değirmeci, kıdem tazminatının işçinin kırmızı ve en kalın çizgisi olduğunu söyledi.''Kıdem tazminatını geriye götürecek hiçbir adımın yanında yer almayacağımızı ve bu konuda işçi aleyhine olacak her türlü girişimin karşısında cesaretle mücadele vereceğimizi, başta üyelerimiz olmak üzere tüm emek dünyasının ve diğer tüm tarafların bilmesini istiyorum."Çalışanların Yüzde 85'i Kıdem Tazminatını Alamıyor

Yunus Değirmenci konuşmasının sonunda ayrıca kıdem tazminatı konusunda çalışanların yüzde 85'inin kıdem tazminatını alamadığını belirtti. İşçi ve işveren arasında açılan davaların yüzde 70'inin kıdem tazminatı konusunda açıldığı bilgisini verdi. ''Sadece yüzde 15’lik bir kesimin kıdem tazminatı alabildiği bir sistemi savunmak, işçilere, emekçilere yapılabilecek en büyük kötülük olacaktır. Hal böyle iken, kazanımlarımızdan bir adım dahi geri atmadan, kıdem tazminatında bir reformun hayata geçirilmesi artık bir gereklilik haline gelmiştir."ürk İş 'ten kıdem, EYT ve taşeronlu 1 Mayıs açıklaması.1 Mayıs İşçi Bayramı için geri sayım devam ederken Türk İş ile DİSK 'in 1 Mayıs 'ta nerede etkinlik yapacağı merak ediliyordu. Türk İş Genel Merkezi 'nden yapılan son dakika açıklamasında bu yıl kutlamaların Kocaeli 'de yapılacağı bildirildi.

GENEL MERKEZ ÖNÜNE PANKART AÇILDI

Türk-İş Genel Merkez binasının ön cephesine , 1 Mayıs bayramı ile ilgili bir pankart asıldı ve söz konusu pankartta 1 Mayıs ile ilgili detaylar ile çözüm bekleyen konulara yer verildi. Kıdem tazminatı değişikliğine karşı tavrını geçtiğimiz günlerde de belirten Türk-İş, açtığı pankartta bu konuya değindi ve “Kıdemime Dokunma!” başlıklı pankartı astı.

KIDEMİME DOKUNMA

Kıdemime Dokunma başlığı ile asılan pankartta şu ifadelere yer verildi:“Krizin bedelini ödemem! Vergide adalet sağlansın! Taşeronda ayrımcılık yapılmasın! Emeklilikte yaşa takılmak istemiyorum! Diyorsan bize omuz ver, güç ver! 1 Mayıs 2019’da Kocaeli’ye gel”

EYT DETAYI

Söz konusu pankartta emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sorunlarının çözülmesine de dikkatler çekildi.

TAŞERONDA AYRIMCILIK

Pankartta taşeron işçiler arasında ayrımcılık olmaması konusuna da dikkatler çekildi.Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan 'Kadro alan taşeron eski kadrolularla aynı yasal haklara sahip olacak'

ARSLAN, AMASYA BELEDİYESİ TİS İMZA TÖRENİNE KATILDI

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 26 Mart 2019 tarihinde Amasya Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi imza törenine katıldı.Arslan: “Taşeron emekçilerine Kadro verilmesi Küresel Güçlere Meydan Okumadır” Kamuda taşeron firmalarda çalışan işçilere kadro verilmesini küresel güçlere karşı bir meydan okuma olarak değerlendiren Arslan, “Kadro almamız küresel güçlere karşı kazandığımız bir savaş olmuştur” dedi.Arslan, HAK-İŞ’in taşeron şirketlerde çalışan işçiler için kadro mücadelesini 2014yılında başlattığını belirterek, "2017 yılı sonunda kadro almayı başardık. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi. “

KADRO ALAMAYANLAR İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

"2020 yılı itibariyle, kadrolu, geçici, taşeron ayrımı olmadan tüm işçilerle sözleşme yapılacağını söyleyen Arslan, “Kadroya yeni geçen arkadaşlarımız da eski kadrolularla aynı yasal haklara sahip olacak. Kadro alamayan bazı arkadaşlarımız var, onlar için de çalışmalarımızı istikrarla sürdürüyoruz” dedi.“

SANDIK DEMOKRASİNİN EN TEMEL UNSURUDUR

”31 Mart seçimlerini bir yerel seçimin ötesine taşıma girişimlerini Türkiye’ye yönelik bir operasyon olarak değerlendiren Arslan, “Ülkemizin bekası için, demokrasi için mutlaka sandığa gidin. Sandık demokrasinin en temel unsurudur. Biz milletimizin sağduyusuna her zaman güveniyoruz. Amasya geleceğine sahip çıkacaktır. Seçim sonuçları inşallah milletimiz için hayırlı olur” diyerek, Amasya Belediye Başkanına seçim çalışmalarında başarılar diledi.'

1 YIL SONRA KADRO ALANLARLA AYNI HAKLARA SAHİP OLACAKLAR'

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ise, geçmişte kamuda taşeron firmalarda çalışan emekçiler için vicdanının sızladığını ve kadro verilmesine en çok sevinenlerden biri olduğunu kaydetti. Özdemir, “Kadroya geçen arkadaşlarımız bir yıl sonra, daha önce kadro alanlarla aynı haklara sahip olacaklar, bu sevindirici bir durumdur. Toplu iş sözleşmemiz hayırlı olsun” dedi.HAK-İŞ Amasya İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı İsmail Pazar da imzalanan toplu iş sözleşmesi hakkında bilgi verdi. 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.