• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 19 °C
 • SON BİR YILDA YÜZDE 70 ZAM GELDİ!
 • Yeni kanunla Trafikten men cezası geliyor
 • 11. kattan düşen kardeşini havada yakalamıştı! Acı haber az önce geldi.
 • SON BİR YILDA YÜZDE 70 ZAM GELDİ!
 • Yeni kanunla Trafikten men cezası geliyor
 • 11. kattan düşen kardeşini havada yakalamıştı! Acı haber az önce geldi.

Milli Eğitim Bakanı'ndan çok konuşulacak özeleştiri

Milli Eğitim Bakanı'ndan çok konuşulacak özeleştiri
Nabi Avcı, İstanbul’da Taksim Gezi Parkı olaylarını değerlendirirken

"Bu olaylar, iktidar olarak ne kadar başarılı ve becerikli olduğumuzun bir göstergesi. Muhalefetin senelerce uğraşsa da başaramayacağı bir şeyi, 5 günde başardık ve normal koşullarda bir araya gelmesi düşünülemeyecek olan birbirinden çok farklı kesimleri grupları fraksiyonları toz duman içerisinde bir birleriyle buluşturduk" dedi.

, Olayın çıkış nedenleri, Taksim’de gerçekten yapılmak istenen nedir? Protesto edilen nedir bunlar? İnsanların ve gençlerin kafalarının çok net olmadığını görüyoruz. Burada tabii bizim de meseleyi, meseleleri yeterince net, açık, ayrıntılı biçimde kamuoyuyla paylaşmamızın da rolü olabilir. Çünkü özellikle Taksim Gezi Parkı’nda yapılması düşünülen işle protestocuların gündeme getirdikleri proje aynı şey değil, bunu müteahhit defalarca, gerek İçişleri Bakanı, gerek belediye başkanı açıkladığı halde ne yazık ki hala kamuoyunun özellikle bu gösterilere katılan gençlerin bu konuyu pek de doğru algılamadıklarını görüyoruz."

 
"Şüphesiz birbirinden çok farklı nedenlere dayalı birikmiş tepkilerinde ifadesi olabilir. Öyle olduğunu gösteren emareler de var. Bunun için bunları tek bir başlık altında, tek bir nedene bağlı çok homojen kendi içinde tutarlı bir muhalefet tepkisi olarak görmemek lazım. Ama şüphesiz bütün ayrıntılarıyla her bir katılımcının talep, bahane ve gerekçelerinin ne olduğunu enine boyuna soğukkanlılıkla değerlendirmek ve ona göre gerekli tedbirleri almak doğru olur. Nitekim bugün yapılan da odur. Sadece işin polisiye tarafıyla İçişleri Bakanlığı değil diğer birimleri İstanbul Valiliği, belediye, Kültür Bakanlığı bu gösterilerde öne sürülen gerekçeleri veya bahaneleri kendi açılarından ayrı değerlendiriyorlar. Demokrasilerin içinde bunlar da vardır. Yeter ki konuyla ilgisi olmayan masum insanların can, mal, huzur, güvenliğine, bir tehdit oluşturmasın. Onun dışında gayet tabii insanlar onaylamadıkları tutumları siyasetleri eleştirme, farklı öneriler getirme hakkına sahiptir. Bunu tek tek veya topluca da yapabilirler. Ama usulü dairesinde ve dediğim gibi aynı görüşte olmayan çoğunluğun veya azınlığın aynı görüşte olmayan insanların huzur, güvenliğine tehdit oluşturamayacak biçimde yapmaları gerekir. Bu demokratik terbiyeyi yavaş yavaş öğreniyoruz. Arada biraz kırarak dökerek de öğrendiğimiz söylenebilir ama inşallah daha düzgün yollardan daha makul üsluplarla karşılıklı birbirimizi dinlemenin ve çözüm üretmenin en salim yol olduğunu biz de öğreneceğiz."
 
"Onun için zaten ’Toz duman dağıldığı zaman herkes yanında çok şaşıracağı çok farklı insanlar görebilir’ deme ihtiyacını duydum. Bu gösterilerin birçoğunda o gösteriye katılan ve masumçevreci talepleri olan insanlar çok farklı niyetlerle ve amaçlarla gösteriye katılan başkalarının da olduğu göreceklerdir. Sadece meydanlarda değil sosyal medyada paylaşım ortamlarında yaygın onu görüyoruz. Dolayısıyla abartılı insanları galeyana getirecek uydurma haberler ve provokatif, kışkırtıcı söylemler konusunda dikkatli olmak gerekir. Ama sosyal medyanın doğasında bu var zaten. Bizim görevimiz dezenformasyonu provokatif, söylemleri ellerinden geldiği kadar doğru söylemlerle açmaya çalışmak olmalıdır."

 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.