• BIST 105.150
 • Altın 377,142
 • Dolar 6,8138
 • Euro 7,5242
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 20 °C
 • YEDİKLİM'DEN ÜCRETSİZ DERS VİDEOLARI YOUTUBE KANALI
 • Anında öldü! Sokaktan çığlıklar yükseldi
 • Modern tarihin en karanlık kışı mı olacak?
 • YEDİKLİM'DEN ÜCRETSİZ DERS VİDEOLARI YOUTUBE KANALI
 • Anında öldü! Sokaktan çığlıklar yükseldi
 • Modern tarihin en karanlık kışı mı olacak?

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor!

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor!
Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor!

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! İsmet Yılmaz açıkladı
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Başbakanımızın  kaliteli bir eğitim için ikili eğitimi sonlandırma gibi talimatı var. 2019 yılı sonuna kadar 58 bin derslik gerekiyor. Bunun da en fazlası İstanbul'da. Şu anda  47 bin dersliğimiz inşa halinde. 11 bin dersliğe ihtiyacımız var. İşte belediye  başkanımız gibi merkezi hükümetle yerel yönetimler, devlet-vatandaş iş birliği  ile 2019 yılının sonuna kadar ikili eğitimi kaldıracağız." dedi.

Ümraniye Belediyesi tarafından yaptırılan Şehit Köksal Karmil İmam  Hatip Ortaokulu ek binasının açılışı töreninde konuşan Yılmaz, eğitime yapılan  katkının önemini vurgulayarak, belediye başkanı Hasan Can'a teşekkür etti.

AK Parti hükümetleri döneminde eğitimde yapılan hizmetlere değinen  Yılmaz, şöyle konuştu: "Türkiye'de 284 bin, İstanbul'da 70 binin üzerinde derslik inşa ettik.  Türkiye'de 60 milyarın, İstanbul'da ise 6 milyarın üzerinde yatırım yaptık.  Derslik başına düşen öğrenci sayısı Türkiye genelinde 36'dan 24'e düştü,  İstanbul'da ise ise 56'dan 32'ye düştü. Makul olan 30'un altına çekmek.  Başbakanımızın kaliteli bir eğitim için ikili eğitimi sonlandırma gibi talimatı  var. 2019 yılı sonuna kadar 58 bin derslik gerekiyor. Bunun da en fazlası  İstanbul'da. Şu anda 47 bin dersliğimiz inşa halinde. 11 bin dersliğe ihtiyacımız  var. İşte belediye başkanımız gibi merkezi hükümetle yerel yönetimler,  devlet-vatandaş iş birliği ile 2019 yılının sonuna kadar ikili eğitimi  kaldıracağız, evlatlarımıza daha kaliteli bir eğitim verelim diye."


Bakan Yılmaz, Türkiye'nin eğitimde her alanda Avrupa'nın ilerisinde  bulunduğunu, yalnıza okul öncesi eğitimde Avrupa'nın gerisinde olduğunu dile  getirdi.Okul öncesi eğitimle ilgili istatistiki bilgiler veren Yılmaz,  sözlerini şöyle sürdürdü: "Orta yaşın üzerindekilere soruyorum: Okul öncesi eğitimini bitiren  var mı? Yok. Şimdi evlatlarınızdan, torunlarınızdan herkes okul öncesi eğitime  gidiyor. Bizim ulaşamadığımız eğitimi evlatlarımıza, torunlarımıza veriyoruz. Biz  geldiğimizde Avrupa'nın çok çok gerisindeydik, doğru dürüst istatistiğimiz bile  yoktu. Ancak her 100 öğrencimizden 10'u okul öncesi eğitime giderken geçen yıl 5  yaşta okul öncesi eğitime gidenlerin oranı yüzde 74 oldu. Hakkari'de okul öncesi  eğitimde okullaşma oranı yüzde 90, Diyarbakır'da yüzde 95, Erzincan'da yüzde 99.  MEB'in strateji belgesinde ve Avrupa Birliği'nin 2020 eğitim hedeflerinde var.  İnşallah 2019'da 5 yaş için yüzde 90'ı yakalayacağız. Okul öncesi eğitimi de  telafi ettiğimizde hiç şüpheniz olmasın Avrupa'nın çok çok önünde olacağız."

MÜFREDATIMIZI GÜNCELLEYECEĞİZ

Eğitimin nihai çıktısının milli gelir olduğunu vurgulayan Yılmaz, bir  insanın gelirini artırmak ve ülkesine daha fazla katkıda bulunmak için okuduğunu  kaydetti. Türkiye'nin beşeri sermayesini güç olarak dönüştürmeyi başardığını  aktaran Yılmaz, "2002'de Türkiye milli gelirde İsveç'in, İsviçre'nin,  Hollanda'nın gerisindeydi. Şimdi İsveç'in, İsviçre'nin ve Hollanda'nın  ilerisinde. Peki Türkiye altın mı buldu, petrol mü buldu, doğal gaz mı buldu?  Türkiye beşeri sermayeyi kendisine güç olarak dönüştürmeyi başarabildi. Bunu da  eğitimle başardı. Bunda başarı öğretmenlerimizin. Bulunduğumuz yeri kabul  etmiyoruz. Herkesin işi olsun, aşı olsun, evi, barkı olsun istiyoruz. Dünyanın en  büyük 10 ülkesinden birisi olalım diyoruz. Zaten milli gelir açısından G-20 üyesi  ülkeler arasındayız. Satın alma gücü açısından dünyada 13. ülkeyiz. Gerçek refahı  satın alma gücü gösterir. Daha kaliteli bir eğitimi evlatlarımıza verdiğimiz  zaman hedeflerimize ulaşırız. Bunun için de ikili eğitimi kaldıracağız,  müfredatımızı güncelleyeceğiz ve evlatlarımıza bir yabancı dili ana dillerini  nasıl konuşuyorlarsa öyle öğreteceğiz." ifadelerini kullandı.


Bu yıl başlatılan ek ders, İngilizce eğitimin ders sayısının  artırılması gibi uygulamalara değinen Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:  "Başbakanımızın talimatıyla 81 ilde 800'e yakın okulda 100 binin  üzerinde ortaokul 1. sınıf öğrencimize haftada 15 saat İngilizce eğitimi vermeye  başladık. Bir yıl sonra bu projenin çıktılarını göreceğiz. Pilot uygulamanın  başarısını gördükten sonra diğer illere de yaygınlaştıracağız. Yeni başlattığımız  bir uygulama daha var. 3. ve 4. sınıfta olan evlatlarımız herhangi bir nedenle  Türkçe'de veya matematikte bir eksikliği varsa akranlarından geri kalmasın diye  ilave ders yetiştirme kursları vereceğiz. Yine üstün zekalı ve yetenekli  çocuklara yönelik olarak bir ortaokul ve lise açtık. Bu sistem yerli yerine  oturduğu zaman Türkiye'nin diğer yerlerine de yayacağız. Meslek eğitiminde büyük  ilerleme var. Şu andaki oran yüzde 42 ve Avrupa'daki oranlara yakın. Özel  okulları destekliyoruz. Biz gelirken özel okullara giden öğrenci sayısı 200 bin  iken şimdi 1 milyon 300 bin. Nitelikli eğitime ve bilgiye sahip olmadan tam  bağımsız olunmaz. Nitelikli bilgiyi ürüne çevirecek bilim adamına sahip olmadan  Afrin operasyonu gibi operasyonlar yapamazsın. Yani kendi helikopterin,  mühimmatın, İHA'ların olmasaydı bugün bu operasyonu yapıp da bu derece başarılı  olabilmek mümkün değildi." Konuşmaların ardından, ek binanın açılışı, ayrıca canlı yayınla  bağlanılarak Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Spor Salonunun temel atma töreni  gerçekleştirildi. Açılışın ardından Bakan Yılmaz ve beraberindekiler okulu gezdi. Törene, okula ismi verilen 15 Temmuz şehidi Köksal Karmil'in ailesi de  katıldı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.