• BIST 115.642
 • Altın 318,653
 • Dolar 6,1029
 • Euro 6,5856
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 10 °C
 • Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomi bankası iş ilanları 2020
 • Trabzon Büyükşehir belediyesi işe alım sonuçları 29 Ocak 2020
 • İşsizlere 1471 TL Maaş Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi
 • Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomi bankası iş ilanları 2020
 • Trabzon Büyükşehir belediyesi işe alım sonuçları 29 Ocak 2020
 • İşsizlere 1471 TL Maaş Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

Öğretmenini sevmeyen Milli Eğitim Bakanı

Öğretmenini sevmeyen Milli Eğitim Bakanı
Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Veli DEMİR sitemize verdiği özel demeçte Milli Eğitim Bakanının son günlerdeki konuşmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Eğitim sistemimizde kronikleşmiş birçok sorun varken,eğitim sistemi sil baştan değiştirilmeye çalışılırken televizyon turlarını arttıran Milli Eğitim Bakanı öğretmenlerini toplum nezninde itibarsızlaştıracak açıklamalarına devam ediyor.Daha önce yaptığı açıklamalarla öğretmenlerin tatillerinin çok olduğunu,öğretmenlerin işe geç kalma ve devamsızlık oranı en yüksek ülke olduğunu,öğretmenlerin 8-5 mesaiye tabi tutacağını açıklamıştı.

Öğretmenlerin yeterlilikleri konusunda ileri geri açıklama yapan sayın bakan, yüz binlerce atama bekleyen öğretmenler hakkında da, ‘bizim ihtiyacımız olan öğretmen sayısı dışındakiler farklı işler yapabilir’’ şeklinde ilginç açıklamalarda  bulunmuştur.

Son günlerde katıldığı programlarla sayın bakan kamuoyunu yanıltmaya devam etmektedir.Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER’ in açıklamasına göre OECD ülkeleri içinde yıllık çalışma saatlerine bakıldığında öğretmenler Türkiye’de daha az çalışmaktaymış.

CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan’ ın soru önergesini yanıtlayan Dinçer , Türkiye’deki öğretmenlerin yasal çalışma süresinin 1808 saat olduğu ve OECD ortalamasının 143 saat üzerinde olduğunun belirlenmesine karşın, bu rakamın memurların çalışma saatini gösterdiğini söylemektedir.

Ülkelere göre öğretmenlerin çalışma saatleri

Sayın bakanın ‘’Bu rakam öğretmenleri değil memurların çalışma saatlerini göstermektedir’’ açıklaması akla mantığa sığmamaktadır.

OECD ülkelerinde öğretmenlerin çalışma ortamlarına bakıldığında ülkemizle kıyaslanamayacak derece farklar bulunmaktadır.din.jpg

OECD ülkelerinde öğretmenlerin her türlü bilgiye ulaşabileceği kendilerine ait bireysel odaları bulunurken, ülkemizde ise 50-60 öğretmen   25 m2 lik öğretmenler odalarında lafta dinlenmeye çalışmaktadırlar.Ülkemizde halen 17.000 birleştirilmiş sınıf lı okul bulunmakta ve bu okullarda görev yapan öğretmenlerimizin dinlenebilecekleri öğretmen odaları dahi bulunmamaktadır.

Diğer taraftan öğretmenlerin okulda derse girdikleri saatler dışında nöbet görevi,sosyal etkinlikler ve toplum saati gibi çalışmalar ile  okulda bulundukları düşünüldüğünde aslında öğretmenler  Türkiye’de 1808 saatin de çok daha üzerinde  çalışmaktadırlar.Bununla da yetinilmemekte öğretmenlere,  e-okul, adey, ridef  gibi angarya işlerde yüklenmektedir.

Sayın bakan Ömer DİNÇER’ in soru önergesine verdiği yanıtta da belirttiği üzere OECD ülkeleri ortalaması ile Türkiye’de çalışan öğretmenlerin ücretleri arasında da ciddi farklar vardır.Bu durum açıkça Türkiye’deki çalışan öğretmelerin aleyhine iken sayın bakanın bu açığı kapatma yerine öğretmenleri rencide edici ifadeler kullanması, öğretmene bakışını da net olarak göstermektedir.

OECD Raporu’na göre,

 

 

TÜRKİYE’DE (YILLIK)

OECD ORTALAMASI (YILLIK)

 

Yeni bir ilköğretim öğretmenin maaşı

25 bin 536 dolar

29 bin 767 dolar

10 yıllık bir ilköğretim öğretmen

26 bin 374 dolar

36 bin 127 dolar

En yüksek ilköğretim öğretmen maaşı

29 bin 967 dolar

48 bin 154 dolar

Ortaöğretim öğretmenleri

26 bin 173 dolar

 

33 bin 44 dolar

Mesleğinin zirvesindeki bir ortaöğretim öğretmeni

23 bin dolar

30 bin 335 dolar

 

Tablodan da açıkça anlaşılacağı üzere mesleğinin her kademesinde Türkiye’deki öğretmenler OECD ülkelerinin ORTALAMASINDAN çok daha düşük maaş almaktadır.Ayrıca burada ilginç olan mesleğinde deneyimi arttıkça bu makas daha da açılmaktadır.Oysa OECD ülkelerinde deneyimli öğretmenlere daha fazla itibar gösterilmektedir.

TUİK’in Şubat 2012 rakamlarına göre 4 kişilik bir ailenin Açlık sınırı 973 lira,YOKSULLUK Sınırı ise 3171 Liradır.Ülkemizde öğretmenin ortalama maaşı ise 1600 1700 lira civarındadır.Bu rakamlardan da görülmektedir ki  Türkiye’deki öğretmenler neredeyse yoksulluk sınırının yarısı kadar maaş almaktadır.

Eğitim sistemimizin Bilimsel,Laik,Demokratik ,Kamusal yönünü tartışmayan,AKP’nin beş Meclis Grup Başkanvekili tarafından TBMM’ne sunulan 4+4+4 eğitim sistemi hakkında ağzını açmayan,ancak ısmarlama sözler söyleyen sözde bilim insanı kişiler öğretmen maaşının 1700 EURO olduğunu söyleyebilmektedirler.Ülkemizin en seçkin üniversitelerinde akademik eğitim veren bu bilim insanlarının Öğretmen Okullarının açılışının 164. Yılında Türkiye’deki öğretmen yetiştirme konusunu tartışmak yerine öğretmenin maaşını tartışması manidardır ve düşündürücüdür.Bizce Türkiye’de öğretmenin yeterliliğinden çok öğretmen yetiştiren kurumların yeterliliği tartışmaya açılmalıdır.

Saat başı öğretmeni eleştiren toplumda öğretmeni itibarsızlaştırmak için elinden geleni yapan  bir Milli Eğitim Bakanının olduğu ülkemizde toplumun diğer kesimlerinden de öğretmenlere yönelik bu tür açıklamalar gelecektir.Bunun da sebebi sayın Milli Eğitim Bakanıdır.

Her gün gazetelerde ,televizyonlarda ve internet sitelerinde MEMURA ZAM açıklaması yapanlar, ‘’memurları,öğretmenleri  sürekli zam alan ama bu zamlarla yetinmeyen kişiler’’olarak göstermektedirler.Halbuki  Cumhuriyet tarihinde ilk kez tüm kamu çalışanları gibi öğretmenlerde zam almadan yeni bir yıla girmişlerdir.

Eğitim İş  olarak, Sayın bakandan öğretmenleri toplum nezninde itibarsızlaştıracak açıklamaları yapmak  yerine öğretmenlerin çalışma koşullarını iyileştirmeye,atanmayan yüz binlerce öğretmenin sorununu çözmeye,okul ortamını yaşanılabilir bir iklime kavuşturmaya, okulların ekonomik sorunlarını çözmeye,binlerce öğretmeni norm kadro fazlası yapıp okul okul dolaştıracak olan 4+4+4 sisteminden vazgeçmeye davet ediyoruz.

Veli DEMİR

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Öğretmeni Okulun İçinde DÖVDÜLER14 Şubat 2020 Cuma 16:46
 • 14 Şubat TATİL olan şehirler13 Şubat 2020 Perşembe 23:50
 • Türkiye'nin Gururu İzmir'den13 Şubat 2020 Perşembe 20:36
 • 10 Şubat Okulların Tatil olduğu şehirler09 Şubat 2020 Pazar 23:40
 • 2020 Yaz Tatili Kısalıyor02 Şubat 2020 Pazar 21:16
 • 6 yaşındaki öğrencisine bunu yaptı01 Şubat 2020 Cumartesi 16:37
 • Anaokulunda Skandal olay31 Ocak 2020 Cuma 13:34
 • O ilde okulların açılması uzatıldı31 Ocak 2020 Cuma 00:07
 • 2020 Yarıyıl Tatili Uzatıldı29 Ocak 2020 Çarşamba 12:35
 • Bunu yapan bir öğretmen28 Ocak 2020 Salı 21:43
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.