• BIST 119.435
 • Altın 314,767
 • Dolar 6,0755
 • Euro 6,5589
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 16 °C
 • Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomi bankası iş ilanları 2020
 • Trabzon Büyükşehir belediyesi işe alım sonuçları 29 Ocak 2020
 • İşsizlere 1471 TL Maaş Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi
 • Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomi bankası iş ilanları 2020
 • Trabzon Büyükşehir belediyesi işe alım sonuçları 29 Ocak 2020
 • İşsizlere 1471 TL Maaş Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

Okullarda Kürtçe Alevilik Musevilik seçmeli olacak

Okullarda Kürtçe Alevilik Musevilik seçmeli olacak
Okullarda Kürtçe Alevilik Musevilik seçmeli olacak

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran teklifle, ikinci 4 yılı oluşturan ortaokulda öğrenciler, Talim Terbiye onayıyla isterlerse Kürtçe, Alevilik, Süryanilik, Musevilik, Hristiyanlık gibi dersleri de alabilecek.

 

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasa teklifiyle eğitim sisteminde devrim niteliğinde  değişiklik yapılıyor. Meclis Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul edilen teklif, zorunlu eğitimi, 4+4+4 şeklinde kademeli olarak 12 yıla çıkarıyor. 8 yıllık ilköğretim kalkıyor yerine 4+4 ilkokul ve ortaokul kademeleri geliyor. 26 maddelik teklifle katı eğitim sisteminden esnek eğitim sistemine de geçiş yapılıyor. Böylece okullar arası ve bölümler arası geçiş serbest olacak ve “seçmeli ders” olanağı ile öğrenci başka okula gitmeden o okulun derslerini de görme imkanına sahip olabilecek.  2012-2013 eğitim döneminde devreye girecek olan yenieğitim sistemiyle öğrencileri seçmeye dayalı değil,  bilgi ve yeteneğe bağlı eğitim modeli esas olacak. Yeni eğitim sistemiyle birlikte isteğe göre okullarda İngilizce, Almanca, Fransızca dillerinin yanı sıra Kürtçe eğitim de verilebilecek. Okullarda İslam dininin yanı sıra isteğe göre Hristiyanlık, Musevilik, Alevilik ve Süryanilik gibi din ve mezheplerde ders verilebilecek.

Ortaokulda ne gibi eğitim verilecek?

Öğrenci ortaokula geçtiğinde önüne 3 seçenek çıkacak: Düz ortaokul, mesleki ve teknikortaokul veya imam hatip ortaokulu. Bu kademede eğitim esnek bir yapıda olacak. Düz ortaokula giden öğrenci matematik, Türkçe veya fen gibi zorunlu olarak aldığı derslerin yanı sıra MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun belirlediği seçmeli dersleri de görebilecek. Öğrenci din ağırlıklı ders görmek isterse imam hatip ortaokullarında gösterilen Kur’an-ı Kerim, tefsir, Arapça gibi dersleri görebilecek. Mesleki ve teknik ortaokulundaki bilgisayar dersiyle ilgili de eğitim almak isterse o bölümden de ders alabilecek. Eğer isterse öğrenci veya veli düz ortaokuldan alıp imam hatip ortaokuluna veya mesleki ve teknik ortaokula aynı sınıftan devam edecek şekilde yatay geçiş yapabilecek.

 4+4+4 nedir?

Halen 8 yıl olan zorunlu eğitim süresi 12 yıla çıkıyor. Herkes zorunlu lise eğitimi görecek. Ancak 8 yıl kesintisiz olan eğitim sistemi, kesintili ve zorunlu 4+4+4 şeklinde yapılandırıldı. Buna göre ilköğretim sistemi devreden çıkıyor.

İlkokulda değişen bir şey olacak mı?

İlkokulda bilgiden daha çok okuma-yazma, kavrama ve oyuna dayalı bir sistemolacak.Öğrencinin sosyalleşmesi artırılarak yeteneklerini keşfettirici sistem benimsenecek.Öğrenci ortaokula geçtiğinde diploma yerine sertifika verilecek. 

Üniversite sınavı kaldırılacak mı?

 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer öğrenciyi seçmeye dayalı sınavlar olan SBS ve üniversiteye giriş sınavlarını kaldırılacağını duyurarak bunların yerine dünyadaki gelişmiş ülkelerde uygulanan olgunlaştırma sınavı geleceğini söyledi.

Okula devam etme zorunluluğu var mı?

ÖĞRENCİ 12 yıl boyunca okumak zorunda. Diploma sadece 12 yılın sonunda verilecek. Öte yandan öğrencinin 4 yıl veya 8 yıl okumasının bir anlamı olmayacak ve öğrenci okulu yarıda bıraktığı takdirde eğitimsiz sayılacak.

SBS kalkacak mı?

2008 yılında uygulanmaya başlanan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) kaldırılıyor. SBS’nin kaldırılmasıyla birlikte öğrenciler, okuldaki ders notları ve yeteneklerine göre aile ve öğretmenleri tarafından liselere yönlendirilecek.

Öğrenci lisede nasıl eğitim alacak?

Ortaokul bitince diploma yerine sertifika verilecek. Lisede öğrencinin karşısına 3 seçenekçıkacak. Öğrenci düz ortaokula veya imam hatipe veya mesleki ve teknik ortaokula gitmiş ise  lisede devam edeecek. İsterse geçiş yapabilecek.

Açık öğretime kimler ve nasıl gidecek? 

Lise zorunlu olmakla birlikte açık öğretimde tamamlanabilecek. Ancak bu istisna bir durum olacak. Özürlüler gibi dezavantajlı gruplar ile üstün zekalıların içinde bulunduğu kişiler açık öğretimden yararlanabilecek. 

Ortaöğretim diploması ne zaman verilecek?

 

ORTAÖĞRETİM kurumları “ortaokuldan sonra 4 yıllık zorunlu öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumları” olarak tanımlanıyor. Bunları bitirenlere ortaöğretim diploması verilecek. 12 yılın sonunda tek diploma olacak. 

Öğrenci okula kaç yaşında başlayacak? 

Uzun süre tartışılmasına rağmen okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilmedi. Yasa teklifinde okula başlama yaşı da 6 olarak düzenlendi. İlkokul-ortaokul çağı, 6-13 yaş olarak yer aldı. Bu ifadenin daha anlaşılır olması içinse Genel Kurul’da bir önerge ile okula başlama yaşı 72’nci ayın bitimi olarak düzenlenecek. Buna göre mevcut durum korunarak 6 yaşın bitiminde okula başlanacak. Böylece kafa karışıklığına neden olan okula başlama yaşı netlik kazanmış olacak.

Öğrenci İmam Hatip veya meslek tercih ederse ne olacak?

Öğrenci ortaokulda imam hatip okullarını tercih ederse burada da esnek bir eğitim yapısıyla karşılaşacak. Mesela burada öğrenci zorunlu olan derslerinin yanı sıra fen ağırlıklı veyamesleki ve teknik bölümler ile alakalı seçmeli dersler alabilecek. Bunun yanı sıra imam hatip okullarında zorunlu olarak gösterilen Arapça ve İngilizce yabancı dillerinin yanında ek olarak diğer dilerden de eğitim alabilecek. Aynı sistem mesleki ve teknik ortaokullar için de geçerli olacak ve bölümler arasında yatay geçiş yapılabilecek.

eğitimajansı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 14 Şubat TATİL olan şehirler13 Şubat 2020 Perşembe 23:50
 • Türkiye'nin Gururu İzmir'den13 Şubat 2020 Perşembe 20:36
 • 10 Şubat Okulların Tatil olduğu şehirler09 Şubat 2020 Pazar 23:40
 • 2020 Yaz Tatili Kısalıyor02 Şubat 2020 Pazar 21:16
 • 6 yaşındaki öğrencisine bunu yaptı01 Şubat 2020 Cumartesi 16:37
 • Anaokulunda Skandal olay31 Ocak 2020 Cuma 13:34
 • O ilde okulların açılması uzatıldı31 Ocak 2020 Cuma 00:07
 • 2020 Yarıyıl Tatili Uzatıldı29 Ocak 2020 Çarşamba 12:35
 • Bunu yapan bir öğretmen28 Ocak 2020 Salı 21:43
 • MEB, 'bu kadar da olmaz' dedirtti: Kitapta skandal semboller!23 Ocak 2020 Perşembe 14:06
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.