• BIST 110.932
 • Altın 174,671
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 25 °C
 • BU ÜÇ BANKAYA BORCU OLANLAR DİKKAT!
 • Görenlerin yürekleri burkuluyor! Güneşe çıktıklarında.
 • BÜTÜN ACİL NUMARALARI TEK NUMARA OLUYOR.. İŞTE YENİ NUMARA..
 • BU ÜÇ BANKAYA BORCU OLANLAR DİKKAT!
 • Görenlerin yürekleri burkuluyor! Güneşe çıktıklarında.
 • BÜTÜN ACİL NUMARALARI TEK NUMARA OLUYOR.. İŞTE YENİ NUMARA..

Sözleşmeli öğretmenlik resmi gazete metni

Sözleşmeli öğretmenlik resmi gazete metni
Sözleşmeli öğretmenlik resmi gazete metni

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilen yasa tasarısı Milli Eğitim Komisyonundan geçince sözleşmel öğretmen atamalarının yolu kesin bir şekilde açılmış oldu. Bu durumda MEB yeni öğretmen alımlarında öğretmenlere sözleşme imzalatacak. Alınan öğretmenler kadrolu olmayacak. 

KOmisyondan geçen madde Meclis Genel Kurulunda kabul edilip, Cumhurbaşkanı onayı ve Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Yeniden ele alınan madde gereği kadrolu öğretmen alımları yine KPSS puanına göre yapılacakken kalkınmada öncelikli bölgelere alınacak olan sözleşmeli öğretmen alımlarında mülakat uygulaması yapılacak.

İŞTE KOMİSYONDA KABUL EDİLEN MADDENİN TAM METNİ

"MADDE 13 - 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 5- Kalkınmada Birinci Derecede Öncelikli Yörelerde Bakanlığın boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilir.

Sözleşmeli öğretmenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katına kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanır.

Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde sözleşmeli öğretmenin eşi sözleşmeli öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur.
 

Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, atanmaları ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının görüşleri alınarak Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan yönetmelikle düzenlenir."

Gerekçe:

Madde ile kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının boş öğretmen norm kadrolarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4'üncü maddesinin B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdamı öngörülmektedir. Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde görev yapan öğretmenleri genelde ilk atama yoluyla atanan öğretmenler oluşturmakta ve buralarda uzun süre görevde tutulmalarında sorun yaşanmaktadır. Bu yörelere atanan öğretmenlerin uzun süre görev yapmaları, ek ders ücreti karşılığında yapılan görevlendirmelerin en az seviyede tutulmasını sağlayacağı gib i, eğitim öğretimin niteliğini daha da artıracaktır.

MEB'in geçmeyi düşündüğü sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili(özellikle maddi kısmı) şu şekilde:

 

1. Kadrolu olarak atanan bir öğretmen yaklaşık 2600 TL maaş ile başlarken sözleşmeli öğretmenlerin maaşı yaklaşık 3000 TL olacak.

 

2. Sözleşmeli öğretmenler ek ders ücreti alabilecek.(%10-20 artırımlı)

 

3. Sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenlerin aldıkları tüm sınav görevlerini alabilecekler(ÖSYM, MEB, AÖF vb.)

 

4. Sözleşmeli öğretmenler hizmet puanı alabilecek(Artırımlı)

 

5. Sözleşmeli öğretmenler sendikaya üye olabilecek.

 

6. Sözleşmeli öğretmenler hafta sonu destek kursu açabilecek.

 

7. Sözleşmeli öğretmenler eğitim öğretime hazırlık ödeneği alabilecek.(Artırımlı)

 

8. Sözleşmeli öğretmenlere ek olarak kira, ulaşım gibi yardımların yapılması da öngörülüyor.

 

*Toplamda yıllık olarak sözleşmeli bir öğretmen kadrolu öğretmenden 5000 ile 7000 TL arasında fazla bir gelire sahip olacak.

 

Sözleşmeli öğretmenlerin hakları da 657 sayılı devlet memurları kanunu ile korunacak, kadrolu öğretmenlerden bir farkı olmayacak. Bunun dışında göze çarpan tek farkın sözleşmeli öğretmenlerin 3 yıl il içi 5 yıl ise il dışı ve özür grubu atamalarında tercih yapamayacak olması.  
 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.