• BIST 114.297
 • Altın 325,819
 • Dolar 6,1600
 • Euro 6,7238
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 16 °C
 • Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomi bankası iş ilanları 2020
 • Trabzon Büyükşehir belediyesi işe alım sonuçları 29 Ocak 2020
 • İşsizlere 1471 TL Maaş Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi
 • Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomi bankası iş ilanları 2020
 • Trabzon Büyükşehir belediyesi işe alım sonuçları 29 Ocak 2020
 • İşsizlere 1471 TL Maaş Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

Sütlerin tahlil sonuçları belli oldu

Sütlerin tahlil sonuçları belli oldu
Sütlerin tahlil sonuçları belli oldu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, okul sütü programı kapsamında süt dağıtımı yapılan bütün illerden süt örneklerinin alınarak ayrıntılı fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlere tabi tutulduğunu, bugüne kadar örneklerin hiç birisinde hastalık yapıcı mikroorganizma ya da bakteri toksinine (Stafilokok enterotoksini) rastlanmadığına dair verilerin mevcut bulunduğunu açıkladı.'Okul sütü' programının başlamasının ardından sağlık kuruluşlarına değişik şikayetlerle başvuruların olması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından süt dağıtımı yapılan bütün illerden alınan süt örneklerinin incelemesi tamamlandı. Bakanlık, süt örneklerinin ayrıntılı fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlere tabi tutulduğunu ve örneklerin hiç birisinde hastalık yapıcı mikroorganizma ya da bakteri toksinine (Stafilokok enterotoksini) rastlanmadığını açıkladı. Sivas'taki süt örneklerinde hastalık yapıcı olmayan (saprofit) mikroorganizmaların bulunması nedeniyle örnekler sterilite şartlarını sağlamadığından firmaya ait ürünlerin dağıtımı durdurulduğu ve dağıtım zincirinden çıkarıldığı belirtildi.

 

İKİ AYRI KURUL OLUŞUTURULDU

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle ;  "Okul çağı çocuklarına süt içme alışkanlığı kazandırılması amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Ulusal Süt Konseyinin desteği ile 2 Mayıs 2012 tarihinde “okul sütüö programı başlatılmıştır. Bu program kapsamında günde yaklaşık 7.2 milyon kutu süt dağıtımı planlanmıştır. Söz konusu uygulamanın ilk günlerinde çeşitli nedenlerle rahatsızlanan bazı öğrenciler sağlık kuruluşlarına başvurmuştur. Sağlık ve gıda güvenilirliği yönünden programı ve gelişmeleri değerlendirmek, bir rapor hazırlamak ve kamuoyuyla paylaşmak üzere Sağlık ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca aşağıda isimleri belirtilen uzmanlarla iki ayrı kurul oluşturulmuştur:

 

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan kurul; Prof. Dr. Ufuk Beyazova (Gazi Ü. Sosyal Pediatri Bilim Dalı), Prof. Dr. Selda Bülbül (Kırıkkale Ü. Pediatri, Çocuk Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı), Prof. Dr. Levent Akın (Hacettepe Ü. Halk Sağlığı Anabilim Dalı), Prof. Dr. Ahmet Nesimi Kişioğlu (Süleyman Demirel Ü. Halk Sağlığı Anabilim Dalı), Doç. Dr. Selim Gökçe (Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi Pediatrik Gastroenteroloji Bölümü), Doç. Dr. Hasan Tezer'den (Gazi Ü. Pediatrik Enfeksiyon Bilim Dalı) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan kurul; Prof. Dr. Atila Yetişemiyen (Ankara Ü. Ziraat Fakültesi, Süt Teknolojisi Bölümü), Prof. Dr. Özer Kınık (Ege Ü. Ziraat Fakültesi, Süt Teknolojisi Bölümü), Prof. Dr. H. Tanju Besler (Hacettepe Ü. Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü), Doç. Dr. Ali Topcu'dan (Hacettepe Ü. Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü) teşekkül etmiştir."

 

"ÇOCUKLAR İÇİN HER GÜN İKİ SU BARDAĞI SÜT"

 

"Her iki bilim kurulunun müşterek çalışmasıyla aşağıdaki sonuca varılmıştır: Süt, bileşiminde yer alan yüksek kalitede protein, yağ, laktoz, kalsiyum, fosfor, riboflavin gibi bileşenler ile üstün besleyici değere sahiptir. Sütün bileşimine bakıldığında çeşitli yaş grupları için temel besin ögelerini içerdiği görülmektedir. Her gün çocukların iki su bardağı süt veya eşdeğer süt ürünü tüketmeleri bilim çevrelerince tavsiye edilmektedir."

 

"YILLIK SÜT TÜKETİMİ YAKLAŞIK 25 LİTRE"

 

"Türkiye'de kişi başına yıllık süt tüketimi yaklaşık 25 litre iken bu miktar diğer gelişmiş ülkelerde 80-100 litre arasındadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan 'Türkiye'de Okul Çağı Çocuklarında Büyümenin İzlenmesi Projesi' araştırma verilerine göre; 6-10 yaş grubunda süt içmediklerini ifade edenlerin oranı %11 olarak bulunmuştur. Çocukların ancak % 30'u ise düzenli olarak süt içtiklerini ifade etmişlerdir. Gelişme çağındaki çocuk ve ergenlerin süt ihtiyaçlarının karşılanması dünyada birçok ülkede okul sütü uygulamaları ile sağlanmaktadır."

 

"UHT TEKNOLOJİSİNDE, YÜKSEK KALİTEDE ÇİĞ SÜT KULLANILMASI ZORUNLU"

 

"Ülkemizde de okul sütü uygulamaları okul çağı çocuklarının büyüme ve gelişmelerine önemli katkıda bulunacaktır. Program kapsamında anasınıfı ve 1-5. sınıfa devam eden çocuklara UHT teknolojisiyle hazırlanmış tam yağlı süt dağıtılmasına başlanmıştır. UHT süt; çiğ sütün en az 135 derecede 1 saniye süre veya en uygun zaman-sıcaklık kombinasyonunda yüksek sıcaklıkta kısa süre tutulması ve aseptik koşullarda ambalajlanması ile oda sıcaklığında depolandığında bile bozulmaya neden olabilecek tüm mikroorganizmaları ve sporlarını yok eden bir ısıl işlem ile elde edilen, raf ömrü uzun (3-4 ay) olan süttür. UHT teknolojisinde, yüksek kalitede çiğ süt kullanılması zorunludur. Peyniraltı suyu veya peyniraltı suyu tozu, sütün ısıl işleme olan dayanıklılığını azalttığından kesinlikle kullanılmamaktadır. Bu program kapsamında ihale şartnamesi gereği de yurt içinde üretilmiş çiğ süt kullanımı zorunlu olduğundan sütlerin üretiminde süttozu kullanılmasına izin verilmemektedir."

 

"HASTALIK YAPICI MİKROORGANİZMA YA DA BAKTERİ TOKSİNİNE RASTLANILMADI"

 

"Programın başlamasını takiben sağlık kuruluşlarına değişik şikayetlerle başvuruların olması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından süt dağıtımı yapılan bütün illerden süt örnekleri alınarak ayrıntılı fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlere tabi tutulmuştur. Bugüne kadar örneklerin hiç birisinde hastalık yapıcı mikroorganizma ya da bakteri toksinine (Stafilokok enterotoksini) rastlanmadığına dair veriler mevcuttur.

 

"SİVAS'TA FİRMAYA AİT ÜRÜNLERİN DAĞITIMI DURDURULDU"

 

"Fiziksel özellikleri uygun olmadığı bildirilen Sivas ili süt örnekleri hem Sağlık Bakanlığı, hem de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı laboratuvarlarında incelenmiş; hastalık yapıcı mikroorganizma ya da bakteri toksini ve diğer toksik maddeler yönünden hiçbir olumsuzluğa rastlanmamıştır. Sivas ili süt örneklerinde hastalık yapıcı olmayan (saprofit) mikroorganizmaların bulunması nedeniyle örnekler sterilite şartlarını sağlamadığından; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca bu firmaya ait ürünlerin dağıtımı durdurulmuş ve bu firma dağıtım zincirinden çıkarılmıştır.

 

"MEVCUT VERİLER GIDA ZEHİRLENMESİNİ DÜŞÜNDÜRMEMEKTEDİR"

 

"Hastaneye başvuran çocuklarla ilişkili olarak, mevcut veriler gıda zehirlenmesini düşündürmemektedir. Ancak okul sütü programının tüm aşamalarının dikkatlice ve titizlikle ileri incelemelerine devam edilecektir. Sonuç olarak; Türkiye'de süt tüketiminin sınırlı olduğu göz önüne alındığında, okul sütü programı sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde ve beslenme ile ilişkili muhtemel sağlık sorunlarının azaltılmasına katkı sağlayacaktır. Mevcut veriler ışığında, uygulamanın kesintiye uğratılmasını veya durdurulmasını gerektirecek bir durum tespit edilmemiştir."hürriyet

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ÜNLÜ ŞARKICI İTİRAF ETTİ!26 Şubat 2020 Çarşamba 18:56
 • Seni İstiyorum26 Şubat 2020 Çarşamba 18:49
 • CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDE KORONAVİRÜS26 Şubat 2020 Çarşamba 15:39
 • O İlimizde Corana Virüsü Alarmı26 Şubat 2020 Çarşamba 00:27
 • KoronaVirüsü İyileştiren Tek İlaç26 Şubat 2020 Çarşamba 00:16
 • Teca. zle suçlanan profesörün davasında25 Şubat 2020 Salı 21:48
 • Niğde’de coronavirüs25 Şubat 2020 Salı 21:45
 • Acı haber az önce geldi...25 Şubat 2020 Salı 18:49
 • Lise Öğrencileri Bulundu25 Şubat 2020 Salı 18:47
 • 13 Aydır Yalnız Yatıyorum25 Şubat 2020 Salı 18:41
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.