• BIST 121.140
 • Altın 302,584
 • Dolar 5,9438
 • Euro 6,5527
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 16 °C
 • İşsizlere 1471 TL Maaş Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi
 • Sarıyer Belediyesi Çok Sayıda Personel Alıyor
 • 2020 EKPSS tercihleri için başvuru tarihleri belli oldu
 • İşsizlere 1471 TL Maaş Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi
 • Sarıyer Belediyesi Çok Sayıda Personel Alıyor
 • 2020 EKPSS tercihleri için başvuru tarihleri belli oldu

Taşeron İşçilere Ödeme Ekim Ayında Hesaplara Yatacak!

Taşeron İşçilere Ödeme Ekim Ayında Hesaplara Yatacak!
Taşeron İşçilere Ödeme Ekim Ayında Hesaplara Yatacak!

Kadrolu taşeron işçilere Eylül ayı içerisinde yeni bir ödeme yapılacak. Taşeron işçileri sevindirecek olan bu ödeme eğitim ödeneği olarak geçiyor. Okulların açılma döneminin yaklaşmasıyla birlikte tüm kesimlerin olduğu gibi, taşeron işçiler için de ödemelerin arttığı bir dönem oluyor. Harcamaların fazlalaştığı okul açılma döneminde biraz olsun rahatlamaları için eğitim yardımı eylül ayı içerisinde yapılacak.

Peki bu kadroya geçen taşeron işçileri bu paradan nasıl yararlanabilir? Okul yardımından herkes yararlanabilir mi? İşte bu soruların cevapları:

2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019 günü başlıyor. Okulların açılmasına kısa süre kala kadroya geçen taşeron işçilerine okul yardımı yapılacağı bildirildi. Eğitim yardımı adı altında verilecek ödemeler Eylül ayında işçilerin hesaplarına yatırılacak. 

Çocukları okula giden işçilere eğitim yardımı adı altında ücret verilmektedir. Üç çocukla sınırluı olmak üzere her bir çocuk için her ay 25 TL 'lik bir ödeme yapılır. 

İşçilere verilcek eğitim yardımı ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

İşveren , işçinin öğrenimdeki her çocuğu için belge getimek şartı ile yılda bir defa ödeme yapar. Eylül ayında yapılacak ödeme miktarı şu şekilde;

İlkokul için 100 TL,
Orta okullar için 110 TL,
Lise ve dengi okul mezunları için 120 TL,
Yüksek okul ve üniversite okuyan çocuğu olan işçiler için ise 140 TL.
Yukarıda yazan tutarlar kadar işçilere eğitim yardımı yapılacak. 

 

İKRAMİYE ÖDEMESİ EKİM AYINDA HESAPTA

Taşeron işçi iken belediye şirketi bünyesinde kamu işçiliğine geçen işçilere , ilk 5 günlük ödeme Nisan ayında yapılmıştı. İkinci 5 günlük ödeme ise Ekim ayında hesaplara yatacak. 4/D 'li işçiler , toplu sözleşme hükümlerinde yer alan 10 günlük ikramiye ödemelerini Ocak ve Temmuz aylarında aldı. 

İlave tediyelerin son ödeme günü 13 Aralık 2019'da.

Kamu işçilerine ilave tediye ödemelerini Kamu işçilerine ilave tediye ödemelerinin son taksidi ise 13 Aralık 2019 günü ödenecek. 

Taşeron işçiler ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Taşeron işçilerin kadroya geçmesinden sonra ekonomik haklarında iyileşmeler devam ediyor. Özellikle kamu işçilerinin son zamanlarda beklediği en önemli haberlerden biri de özlük haklarında iyileştirme olup bu kapsamda ele alınan mevzular meclisin tatile girmesi ile Ekim ayına kadar ertelendi. 2019 senesinde düşük maaş zammı alan işçiler maaşlara enflasyon farkının getirilmesini istiyor. Ayrıca kurumlarda çalışan taşeron işçilerin maaşlarına asgari ücret tutarında zam yapılması konusu herhangi bir adım atılmış bulunmuyor. İşte taşerondan kadroya geçenlerin ekonomik hakları yeni gelişmeler ve 4-D'li işçi 3.Tediye ödeme ve maaş zammı ne kadar?

TAŞERON İŞÇİYE YENİ TEDİYE ÖDEMESİ NE ZAMAN?

Geçtiğimiz günlerde ilgili KHK kararı ile taşerondan kadroya geçen işçilere 2019 yılı içerisinde üç yıl taksit ile ödenecek olan ilave tediye tarihleri belli olmuştu. 200 binden fazla işçiyi ilgilendiren haberde işçilere ödenmesi planlanan ve 2019 yılı ilk taksit ödemeleri Ramazan Bayramı öncesi yapılmıştı. Yılın ikinci taksiti ise yaklaşan Kurban Bayramı öncesi ödenecek olup işçilere ödemeleri 9 Ağustos 2019 tarihinde banka hesaplarına yapıldı. Yılın diğer yarısında ödenmesi planlanan üçüncü taksitin ise zamanı belli oldu. Buna göre son ilave tediyeler ise işçilere 13 Aralık 2019 tarihinde ödenecek.

.

Hükümet ve Türk-İş'in uzlaştığı toplu iş sözleşmesi kapsamında 200 bin kamu işçisinin ücretleriyle birlikte sosyal hakları da iyileşiyor. Kamu işçilerinin maaşlarıyla birlikte sosyal yardımları da artacak. Tüm ödemelere ilişkin farklar geciktirilmeden yatırılacak... Hükümet ve Türk-İş'in uzlaştığı toplu iş sözleşmesi kapsamında 200 bin kamu işçisinin ücretleriyle birlikte sosyal hakları da iyileşiyor. Doğum, ölüm, evlenme, yol ve giyim yardımları, prim, tazminat, yemek gibi ödemeler de artacak. Tüm ödemelere ilişkin farklar geciktirilmeden yatırılacak. Kamu işçilerine 2019 yılı için yüzde 8+4 zam, brüt çıplak maaşı 3 bin 500 liranın altındaki işçilere de 150 lira iyileştirme yapılacak. 2020 yılı için de yüzde 3+3 enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

TAŞERON 2020'DE DAHİL OLACAK

Sendikaların bu yıl toplu iş sözleşmesi kapsamına alınmasını istediği kadroya alınan taşeron işçilerle ilgili çalışmaların da 2020 yılından itibaren yapılması kararlaştırıldı. Geçici işçiler de kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya devam edecek.

.

ENFLASYON ZAMMI DETAYLARI

Sayıları yaklaşık 200 bini bulan kamu işçileri de yıllık verilen zam oranları enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkını alabiliyorlar. Kamuda ve yerel yönetimlerde çalışan yaklaşık 900 bin taşeron işçi, nisan ayında kadroya alındı. Kadroya alma işlemleri 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde gerçekleştirildi. Söz konusu KHK'de, kadroya alınan işçilerin ücretlerinin, taşeronda iken imzalanmış toplu sözleşmedeki ücret tutarından fazla olamayacağı öngörüldü.

Yüksek Hakem Kurulu'nun aldığı karara göre ise kamudaki taşeron işçilere 2020 ekim; yerel yönetimlerdeki taşeron işçilere de 2020 haziran ayına kadar her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılacak.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, asgari ücret artışını taşeron işçilere yansıtıp yansıtmayacaklarını soran belediyelere iki farklı görüş verdi. İlk görüş yazısında, kadroya alınan taşeron işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki çıplak ücretlerinin esas alınacağı, asgari ücretle olan bağlarının koptuğu kaydedildi. İkinci görüş yazısında ise sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerin ücretlerinin kadroya alınırken işçiyle idare arasında imzalanan iş sözleşmesine göre belirlenmesi gerektiği belirtildi.

İŞÇİLER ENFLASYON FARKI İSTİYOR

2019 yılına girildiğinde düşük maaş zammı alan işçiler maaşlara enflasyon farkının getirilmesini istiyor.

.

TAŞERON İŞÇİLERE ASGARİ ÜCRET ZAMMI VAR MI?

Kurumlarda çalışan taşeron işçilerin maaşlarına asgari ücret tutarında zam yapılması konusu herhangi bir adım atılmış bulunmuyor. Toplu sözleşme gereğince maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapılan taşeron işçilerden maaşları asgari ücretin altında olan olursa o maaşlar asgari ücret seviyesine çekilecek. Kurumlarda 4/D statüsünde çalışan taşeron işçilerin maaşları konusunda bazı belediyeler seçimden önce önemli adımlar atmışlardı. Kocaeli Belediyesi tarafından atılan adımda taşeron işçilerin maaşlarına günlük 21 TL aylık ise 635 TL zam yapılmıştı. Buna benzer kararlar seçimlerden hemen önce birkaç belediye tarafından alındı.

TÜİK verilerine göre, 2019 Ocak ayında enflasyon yüzde 1,06, Şubat ayında yüzde 0,16, Mart ayında yüzde 1,03, Nisan ayında yüzde 1,69, Mayıs ayında yüzde 0,95, Haziran ayında da yüzde 0,03 arttı. 6 aylık toplam enflasyon yüzde 5,01 oldu. 6 aylık enflasyon, maaş zam oranını geçtiği için %1,01 oranında enflasyon zammı oluştu. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına Temmuz ayında yüzde 5 oranında zam yapılacak. Memur ve memur emeklilerinin aylıkları da yüzde 6 seviyesinde artacak.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.