• BIST 106.736
 • Altın 141,095
 • Dolar 3,5210
 • Euro 4,0955
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 24 °C
 • KREDİ ÇEKENLER DİKKAT!.
 • İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR 2018
 • Yeniden doldurulan Damacanalarda, klozet kapağından daha fazla zararlı bakteri var
 • KREDİ ÇEKENLER DİKKAT!.
 • İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR 2018
 • Yeniden doldurulan Damacanalarda, klozet kapağından daha fazla zararlı bakteri var

Yakın Geleceğin Gözde Meslekleri

Yakın Geleceğin Gözde Meslekleri
Yeni bir kariyer peşinde koşanlar, gelecekte popüler olması beklenen meslekler listesini ilginç bulacak.

Hala bugünün ekonomisinde neler olup bittiğini anlamak için mücadele ederken geleceği tahmin etmek zor. Fakat üniversiteye girecek, yeni bir kariyere başlayacak veya yeni beceriler kazanmaya yatırım yapacak kişiler için gelecek öngörüleri çok önemli.
Küreselleşme ve dijital teknoloji sayesinde iş dünyasındaki değişimin hızı her zamankinden daha fazla. Bugün etkili olmayan alanlar gelecekte kazanç kapısı olabilir ya da bugün sıcak olan sektörlerden gelecekte uzak durulabilir. İşçi İstatistikleri Bürosu (BLS) genel eğilimleri analiz ederek düşmekte olan sektörlere dair bir rapor yayımladı. Bunlar düşük beceri montaj hattı ya da çağrı merkezleri gibi daha ucuza yurtdışında yapılabilen işler. Raporda maliyet düşürücü önlemlerin ve küçülmenin devlet dahil pek çok alan için tehlikeli hale geldiği belirtildi. Kolejler ve İşverenler Ulusal Birliği'nin son yıllık araştırmasında şirketlerin çoğunun mühendislik, işletme, muhasebe, bilgisayar veya ekonomi alanında eğitim görmüş kişileri işe almayı tercih ettikleri ortaya çıktı. Ne yazık ki pek çok öğrenci sosyal bilimler, tarih, eğitim ve psikoloji gibi yüksek talep görmeyen alanlarda eğitim alıyor.

Dolgun maaşlı iyi iş imkanı sunacak meslekler için gelecekteki istihdam düzeyleri projeleri dahil ilgili tüm veri ve analizler kullanılarak kapsamlı bir liste hazırlandı. Listeyi incelerken dikkat edilmesi gereken ilk husus; üniversite mezunu olmak ileride de önemli olacak fakat üniversite mezunları artacağı için bunlar arasında daha iyi eğitimli olanlar istihdam edilecek, diğerleri sıkıntı yaşayacak. Bir diğer önemli nokta ise üniversiteden mezun olduktan sonra yeni beceriler geliştirmek için yaşam boyu öğrenme eğiliminde olanlar en başarılı insanlar olacak. Birden çok uzmanlığa sahip olmak kalabalık iş piyasasında kişinin farklılığını göstermesi için müthiş bir yol olabilir. Artı, en kalıcı olanlar genellikle bir alandan diğerine transfer edilebilir olanlardır.
İşte daldan dala dolaşmakla uğraşamam deyip kariyerinde tek bir iş yapmak isteyenler için 2020 yılında gelişeceği düşünülen 10 alan:
VERİ TOPLAMA / İŞLEME
Büyük veri dönemi henüz başlıyor. Firmalar müşterileri, rakipleri ve hatta kendileri hakkında bilgi toplamak için büyük veritabanları oluşturmaya çalışıyor. Pazarlama ve pazar araştırması verilerinin kullanımı patlayan iki büyüyen alan.
DANIŞMANLIK VE TERAPİ
Ruh sağlığının en az beden sağlığı kadar önemli olduğunun farkına varılıyor. BLS verilerine göre 2020 yılında evlilik ve aile terapisti ihtiyacı yüzde 41 oranında artacak.

BİLİMSEL ARAŞTIRMA
İlaç, imalat, ulaştırma ve pek çok alanda teknoloji devrimleri devam edecek. Bu yüzden özellikle tıp, biyoloji, kimya, matematik ve mühendislik gibi alanlarda eğitim görmüş kişiler için güçlü bir talep olacak. Biyoteknoloji, biyomedikal, nanoteknoloji, robotik ve 3 boyutlu baskı özellikle umut vaat eden alanlar.

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

Yazılım geliştirme oldukça ilerledi fakat sistemlerin birlikte kullanılmasını sağlayan bağlantıları yapan üst düzey bilgisayar uzmanları için hala güçlü bir talep var. Finans ve yatırım dünyasnda, örneğin, yüksek hızlı bilgisayarlar giderek bir rekabet avantajı haline geliyor ve büyük şirketler, daha hızlı, daha sorunsuz ve daha güvenli ağlar istiyor.

VETERİNERLİK
Hayvanlar her zamankinden daha popüler olacak ve bazıları neredeyse bir insan için uygun olan tıbbi yardımı alacak. BLS verilerine göre veteriner ihtiyacı 2020 yılına kadar yüzde 36 artacak.

ÇEVRE KORUMA BİLİMİ
Gezegenin kaynaklarının en iyi şekilde kullanılması temel sorun olacaktır. Yeşil enerjinin, bazı siyasi tartışmalara rağmen, hala patlama olasılığı var. Binaların ısıtılması ve soğutulmasında daha verimli yollar aranacak. Ve küresel ısınma ile mücadele edilecek.

BAZI SAĞLIK ALANLARI
Yaşam süresinin uzaması bakıcılara olan talebi artırdı. Bazı sağlık işlerinin "resesyon geçirmez" alanlar olması gerekiyordu ama bu alanlarda çalışmak için gelen yoğun talep ücretleri düşürdü. Doktorlar, ve bazı hastane çalışanları maliyetlerin düşürülmesinden payını alacak fakat hemşire, optometrist, odyolog, diş hekimi, fizyoterapist ve bazı tıpta uzmanlık alanları için talep artacak.

YÖNETİM
Patron iyi bir nedenle bir çok kazanır: İşi göründüğü kadar kolay değildir. Gelecekte etkili yönetim için temel iş bilgisi artı birçok yerdeki ve ülkelerde çalışmaları denetleyecek yetenek ve teknik know-how gerekecek. Maliyetler düşürken birimin performansı artacak. Ayrıca insan ilişkileri, özlük hakları yönetimi ve etkinlik planlama gibi bazı destek alanları için talebin artmasını öngörülüyor.

FİNANS
Para hareketleri ve yönetimi teknik olarak karmaşık ve çoğu şirketin ayrılmaz bir parçası. Artı, hedge fonlar ve özel sermaye şirketleri gibi geleneksel olmayan yatırım firmalarının geleneksel bankacılık sektörü gibi risk alma ve büyüme eğilimi var. Bu da finans uzmanları için daha fazla talep anlamına geliyor. 2008 finansal krizi ve bankaların kapatılması finans ile ilgilenen öğrencilerin diğer alanlara yönlenmesine neden olmuştu.

GİRİŞİMCİLİK
Kendi işini yapan yenilikçiler için ihtiyaç 2020 yılında her zamankinden daha önemli olacak. Kullanılmış araba satıcıları, saç ve tırnak salonları, pet ve ofis hizmetleri gibi geleneksel işlerde güçlü bir büyüme bekleniyor. Bu da daha iyi hizmetin daha ucuza alınması anlamına geliyor. Teknolojinin tüketicilerin çalışma ve yaşam biçimini değiştirmeye devam edeceği şüphe götürmez. Kimse gerçekten sonraki tabletin, telefonun ya da sosyal medya ağının nasıl bir şeye benzeyeceğini hayal edemiyor fakat bu şu an birilerinin bunları kafasında canlandırmış olabileceği gerçeğini değiştirmiyor. Şu an fikir aşamasında olan bir şey 2020 yılında insanların hayatını değiştirmiş olabilir. Bunu da hiçbir tahminci öngöremez.
(TheLira.com) • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Emlak Vergisine dikkat...19 Temmuz 2017 Çarşamba 18:24
 • Jülide Sarıeroğlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı oldu19 Temmuz 2017 Çarşamba 16:44
 • Başbakan Yıldırım yeni kabineyi açıkladı19 Temmuz 2017 Çarşamba 16:38
 • ONBİNLERCE KİŞİYE MÜJDE!19 Temmuz 2017 Çarşamba 00:51
 • Sosyal yardım alan 157 bin kişiye istihdam yolu açıldı18 Temmuz 2017 Salı 21:17
 • Acun'un başarısıdır bu!.18 Temmuz 2017 Salı 21:05
 • KREDİ ÇEKENLER DİKKAT!.18 Temmuz 2017 Salı 20:49
 • Kıdem tazminatı son durum zamla birlikte yükseldi18 Temmuz 2017 Salı 14:36
 • BAŞSAVCI AÇIKLADI! 102 BİN KİŞİLİK LİSTE GELDİ18 Temmuz 2017 Salı 01:58
 • İstihdam seferberliğinde ikinci dönem17 Temmuz 2017 Pazartesi 21:17
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Memurlara Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.