100 BİN Öğretmen Ataması için Kanun Teklifi Verildi!

100 BİN Öğretmen Ataması için Kanun Teklifi Verildi!

Kocaeli CHP MİLLETVEKİLİ Mehmet Hilal Kaplan 31.08.2013 tarihine kadar 100.000 öğretmen ataması yapılması için TBMM Başkanlığına teklifini sundu

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ son.20121004011454.jpg
 
MADDE 1- 25.08.2011 tarihli ve 652 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 38. İnci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
 
“(3) Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilen serbest öğretmen kadrolarından boş bulunan öğretmen kadrolarına, 29.12.2011 tarihli ve 6260 sayılı 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun 22 inci maddesi kapsamında yapılan atamaların dışında
31.12.2012 tarihine kadar atama yapılır. Bu kadro sayısına ilave olarak en geç
31.08.2013 tarihine kadar 100.000 öğretmen kadrosuna atama yapılır.”
 
MADDE 2- Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 37′inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
 
(1) 23.04.1981 tarihli ve 2451 sayılı kanun hükümleri dışında kalan memurların atamaları Bakan tarafından yapılır.
 
(2) Bakan, gerekli gördüğü hallerde atama yetkisini merkez teşkilatında alt kademelere, İllerde Valilere devredebilir.
 
(3) Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen zorunlu hizmet bölge veya alanlarında üç eğitim yılı görev yapması esastır. Öğretmenler; eş durumu özrü ile genel, sağlık ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı olarak özürlerinin giderilmesi için yer değiştirebilirler. Öğretmenlerin özürleri nedeniyle yapılacak yer değiştirmeler, eğitim ve öğretim faaliyetlerini aksatmamak kaydıyla süreyle sınırlı değildir. Özüre Dayalı yer değiştirmeler, özür ve hizmet gereklerinin birlikte karşılanması temelinde gerçekleştirilir. Özür gruplarına bağlı yer değiştirmeler ise yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılır.
(4) Öğretmenlerin il ilçe ve iller arası yer değiştirmeleri hizmet puanı sırasına göre, Ocak, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yapılır.
 
(5) Öğretmenlerin atamaları Bakanlıkça İl/İlçe veya doğrudan eğitim kurumuna yapılır. Bakanlıkça İl/ilçe emrine ataması yapılması halinde, öğretmenlerin atandıkları ildeki görev yerleri, hizmet puanları dikkate alınarak il milli eğitim müdürünün teklifine göre valilerce belirlenir.
 
(6) Yürürlükteki yönetmelikler bu madde hükümlerince 30 gün içinde yeniden düzenlenir.
 MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür

KANUN TEKLİFİNİN SONUCUNU KAÇIRMAMAK MEMURLARA HABER FACEBOOK SAYFASINA TIKLA BEĞEN


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.