17 Nolu iş kolundaki 4/D  işçiler için bakana rapor sunuldu!

17 Nolu iş kolundaki 4/D işçiler için bakana rapor sunuldu!

17 NOLU İŞ KOLU YETKİLİ SENDİKA BAKANA RAPOR SUNDU. TAYİN BECAYİŞ ZORUNLU EMEKLİLİK SON DAKİKA

Kamuda sayıları yüzbinleri bulan 696 KHKlı 4 D işçilerinin sorunları bitmek bilmiyor. 

Özellikle kadro sürecinde yaşanan sorunlar, kadro verildikten sonra da devam ediyor. Zorunlu emeklilik ve tayin, becayiş gibi önemli konularda mağduriyet yaşayan 4 Dli çalışanların sorunları masaya yatırılıyor. 

SİZİ TÜRKİYE'NİN EN İYİ KAMU İŞÇİSİ YOUTUBE KANALINA BEKLİYORUZ. BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ TIKLA ABONE OL

17 Nolu iş kolunda toplu sözleşme yetkisini elinde bulunduran Hak-İşe bağlı Öz Sağlık-İş sendikası bugünlerde işçiler lehine çalışmalarına hız kazandırdı. Özellikle siyasi ziyaretlerle, sahada hazırladıkları rapor ve basın açıklamalarıyla son günlerde 4 Dli işçilerin mağduriyetlerini dile getirmeye devam eden yetkili sendika, sorunların çözümü konusunda kararlı bir görüntü çiziyor.
 
Öz Sağlık-İş Genel Başkanı Devlet Sert, sosyal medya hesabından yaptığı videolu paylaşımında sorunların çözümüne vurgu yaparak şunları paylaştı;
696 Sayılı KHK ile Kadroya Geçirilen Sağlık ve Sosyal Hizmet Kamu İşçileri aile bütünlüklerini koruyabilmek ve verimli çalışabilmek için tayin ve becayiş haklarını istiyor.

screenshot-4-17.png

Genel Başkan Devlet Sert açıklamasında; Sendikamız Öz Sağlık İş’in  iş kolunda en büyük, Türkiye’nin ise  3. büyük  işçi sendikası olduğunu hatırlatarak, “Böylesine büyük bir  yapının  problemlerinin her birini ötelemeden çözmenin gayreti içerisindeyiz.  Bu  amaçla sahada yapılan ve sorunların tespitine yönelik  birebir  oluşturulan raporumuzu  Aile, Çalışma ve  Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sunmuş bulunmaktayız. Konfederasyonumuzun Değerli Başkanı Sayın Mahmut  Arslan da konunun takipçisi  olacaklarını  ifade etmişlerdir” dedi.

“ 696 SAYILI KHK İLE KADROYA GEÇEN PERSONELE TAYİN-BECAYİŞ HAKKI VERİLMELİ, ZORUNLU EMEKLİLİK  UYGULAMASI DÜZELTİLMELİDİR”

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunları  ile ilgili  Sendika ile sabah saatlerinden bu yana  geniş bir toplantı yaptıklarını belirten  Konfederasyonumuz  Genel Başkanı  Mahmut Arslan, toplu sözleşme ile ilgili uygulamadan kaynaklanan sıkıntılar ile 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin sorunlarının bir an önce çözüme kavuşması için var güçleri ile mücadele ettiklerini belirtti.

Sendikanın bu konuda hazırladığı saha raporundan söz eden Arslan, tayin/nakil ve becayiş yasağının bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi. Arslan, “ Eşi başka yere  tayin olmuş personel  eşi  ile  ailesi  ile bir araya gelemiyor.  Çocuklarından ayrı yaşamak zorunda bırakılıyor. Bu temel bir insan hakkı sorunudur. Ciddi bir adaletsizlik var. Bu nedenle hem Sağlık  Bakanlığı’ndan  hem de  Aile, Çalışma ve  Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan konunun  çözümünü istiyoruz  ve ısrarlı takipçisi olacağız” dedi.

“EK ÖDEMEDE İŞÇİ MEMUR  AYRIMI KABUL EDİLEMEZ”

Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Özellikle pandemi sürecinde sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın  fedakarca yaptıkları hizmetler sadece  ülkemizde değil, tüm dünyanın takdirini kazanmıştır. Kendi sağlıklarını canlarını hiçe sayarak görev yapıyorlar. Büyük bir başarı öyküsüne imza attılar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Hükümetimizin özellikle sağlık çalışanları ile ilgili bir ek ödeme yapma kararını desteklemiştik. Ancak bu ödemenin işçi ve memur ayrımı yapılarak yapılmasına da  itiraz ettik. Gelinen süreçte ne yazık ki  200 bine yakın sağlık emekçisi yani işçi statüsündeki arkadaşlarımız ek ödeme ve diğer teşviklerden faydalandırılmadı. Bu uygulama kabul edilemez.

“SOSYAL HİZMETLERDE  ÇOK AĞIR ŞARTLARDA  ÇALIŞIYORUZ”

Pandemi sürecinde sosyal hizmet kurumlarında çalışan üyelerimiz son derece  ağır şartlarda  görev yapmaktadır,  7  gün,  10  gün  15 gün hiç  evine gitmeden çalışan üyelerimiz var.  Çalışma koşulları son derece  ağır. Bu gerçekten büyük bir fedakârlık, büyük bir özveri. Bu personelin daha çok teşvik edilmeleri, daha çok imkânlar sağlanmayı hak ettiklerini düşünüyoruz.


 
“ZORUNLU EMEKLİLİK UYGULAMASINDAN VAZGEÇİLMELİ”
696 ile ilgili yapılan bir başka  haksız uygulama da zorunlu emeklilik. Bu konuda  çalışan personel çok büyük bir mağduriyet yaşıyor. Memurlar belli bir yaşa geldiği zaman emekliye sevk edilebiliyor. Ancak işçiler için sadece geçiş döneminde kabul edilebilir bir  uygulama olan zorunlu emeklilik, şu  anda  sabit bir  uygulamaya dönüşmüş durumda. Kadro alan arkadaşlarımız emekliliği geldiği  gün emekliye sevk  ediliyorlar.

Bu konuda ciddi bir huzursuzluk var. Bu aslında anayasanın eşitlik ilkesine de aykırı. Artık normal bir döneme geçilmiş, bütün işçiler kadrolu işçi olmuş ise birisi 696 ile kadro aldığı için bunu zorunlu emekli yapıyorsanız, bu  uygulama çalışma barışını da  bozan bir  uygulamadır ve  vazgeçilmelidir. Bunla ilgili  acil bir yasa değişikliğine  ihtiyaç bulunmaktadır. Biz de sendika olarak konfederasyon olarak yargı sürecini de  genişleterek konunun takipçisi  olacağız.

“PERSONEL SIKINTISI BÜYÜYEREK DEVAM EDİYOR”

Yine özellikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda  gerçekten ciddi bir personel sıkıntımız var, uzun zamandır eleman alınmıyor. Arkadaşlarımız  ağır şartlarda çalışıyor, yeni alınan eleman işe girdikten sonra istifa ediyor. Çalışma koşullarının ağır olmasının en büyük nedeni personel yetersizliği, bu arkadaşlarımızın yeni personel alımı ile rahatlatılması gerekiyor.  Eleman azlığından dolayı çalışanlar evlerine gidemez duruma geldiler. İzinlerini kullanamaz duruma geldiler. Bana rağmen, canla başla hizmet vermeye devam ediyorlar. Burada olağanüstü bir başarıdan, fedakarlıktan söz ediyoruz. Fedakârlık tamam ama bundan sonrasının çözülmesi gerekiyor. Motivasyonu yükseltecek tüm tedbirlerin alınması  için var  gücümüzle mücadele ediyoruz.

“GECE PERSONELİNİN ULAŞIMI ÇOK BÜYÜK SORUN”

Pandemi döneminde çalışılan 3’lü vardiya sisteminde hem kadın çalışanlar hem erkek çalışanlar gece evlerine dönerken ulaşım da büyük sıkıntı  ile karşı karşıya kalıyorlar. Servisleri yok, özel araçları da yoksa, toplu taşıma da bulamadıklarında büyük sıkıntı yaşıyorlar.  Özellikle bayan personel bazı kötü muamelelere maruz kalıyor.  Bu sorunun acilen çözülmesi gerekmektedir.

“LÜTFEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINI RAHAT BIRAKIN”

Sağlıkta şiddet olayları alınan her türlü tedbire rağmen devam ediyor, mutlaka yeni tedbirlere ihtiyaç var. Lütfen sağlık çalışanlarını rahat bırakın.

Bu ve bunun gibi işkolumuzdaki bütün sorunların yer aldığı raporu Bakanlığa  ulaştırmış bulunmaktayız. Takip ediyoruz.

Öz Sağlık İş Sendikamız  üye sayısı büyüklüğüne yakışır şekilde çalışmalarını sürdürüyor, her gün yeni başarılara imza atıyor.  Sağlık  emekçileri  bu  anlamda doğru adresteler. Öz Sağlık İş Sendikamızın büyümesinde  güçlenmesinde  emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

SİZİ TÜRKİYE'NİN EN İYİ KAMU İŞÇİSİ YOUTUBE KANALINA BEKLİYORUZ. BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ TIKLA ABONE OL

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum