171 TL ödenecek

171 TL ödenecek

Elektrik faturasının üzerinde adınız ve soyadınız yazıyorsa dikkat: 171 TL ödenecek

Elektrik faturasının üzeirnde adı ve soyadı yazanlar dikkat. Evine elektrik faturası gelen herkesi ilgilendiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu elektrik ve doğal gaz destek ödemeleri ile ilgili önemli açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu fatura destek ödemeleri ile ilgili vatandaşlar araştırma yapmaya başladı. Peki Elektrik desteği başvurusu nasıl yapılacak? Elektrik yardımı kimlere verilecek? işte detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elektrik faturası desteğiyle ilgili açıklaması:
 
Bir başka konu elektrik tüketim desteği programı kapsamında yapılan ödemelerdir. Bu kapsamda ülkemizde son üç senede yıllık ortalama 2, 1 milyon haneye toplamda 6.4 milyar lira kaynak tahsis edilmiştir. Elektrik desteği programının kapsamına kronik hastalığı sebebiyle cihaz kullanan, maddi imkanı yetersiz vatandaşlarımızın elektriğe erişiminde sıkıntı yaşamalarının önüne geçecek şekilde genişletiyoruz.

Bu şekilde 50,4 milyon liralık ilave kaynakla 20 bin aileyi daha elektrik desteği kapsamına alıyoruz. Kömür yardımı alan hanelerden isteyenlerin bunu doğal gaz olarak da kullanabilmelerini sağlayacak düzenleme tamamlandı. Doğalgaz desteğinden yaklaşık 4 milyon hane yararlanacak. Sosyal destek yelpazesini genişleten bir başka çalışmayı da bitirmek üzereyiz tüm bu hususların da milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 
Destek almak isteyen ihtiyaç sahipleri, kimliği ve elektrik faturası ile PTT şubelerine giderek işlem başlatabiliyor. Evde Bakım Yardımı almasa da kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olanlara da benzer şekilde 200 liraya kadar destek veriliyor. Destek almak isteyen kronik hastalar, bu işlemi evden çıkmadan internet üzerinden gerçekleştirebilecek.

ELEKTRİK DESTEĞİ 2022 NE KADAR?

Evde yaşayan kişi sayısı Yardım Tutarı (TL)

1-2 kişi 103

3 kişi 137,33

4 kişi 171,67

5 kişi 206

2022 yılı için yardımın üst limiti 206 lira olarak belirtilmişti.

ELEKTİRİK FATURA DESTEĞİNİ KİMLER ALABİLİR?

Bakanlığın sayfasında yer alan bilgiye göre: Söz konusu destek programından, SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı)ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalandırılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.