2 DOZ BİONTECH OLANLAR DİKKAT! FLAŞ AÇIKLAMA

2 DOZ BİONTECH OLANLAR DİKKAT! FLAŞ AÇIKLAMA

2 DOZ BİONTECH OLANLAR DİKKAT! FLAŞ AÇIKLAMA

Son günlerde gündemde olan 2 doz BioNTech aşısı olanlar 3. dozlarını ne zaman olacağını merak ediyor. Konu Bilim Kurulu’nda gündeme geldi. Alınan tavsiye kararı Sağlık Bakanlığı’na iletildi. Buna göre “2. dozun üzerinden 6 ay geçenlerin aşılanmasında yarar var” denildi.

Gözler bakanlığın açıklayacağı karara çevrildi. Detayları CNN TÜRK’ten Duygu Ayaz Bayram aktardı. 2 biontech aşı olup üzerinden 6 ay geçenler yeniden aşılanacak mı? Gündem Bilim Kurulu’nda ele alındı. Bilim Kurulu üyeleri de oy birliği ile görüşlerini tavsiye kararı olarak Sağlık Bakanlığı’na iletti. İletilen o tavsiye kararına göre ikinci aşının üzerinden 6 ay geçtikten sonra bu kişilere hatırlatma dozu yapılmalı.

Gözler bu konuda Sağlık Bakanlığı’na çevrildi. Özellikle 2 Biontech aşı olanların 3. hatırlatma dozunu ne zaman olacağına Sağlık Bakanlığı’nın kararı belirleyecek. Bakanlıktan bu yönde karar çıkması noktasında 2 doz Biontech aşı olanların hatırlatma dozu için sistem üzerinden yeni aşı tanımları açılacak.


 
İZMİR’DE OKULLARDA POZİTİFLİK ORANI DÜŞÜK
Öte yandan Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde okullarda rastgele PCR testi araştırmasına başlanmıştı. Edinilen ilk verilere göre, şehirlerdeki vaka yoğunluğu ile okullardaki pozitif vaka yoğunluğu benzer çıktı. Örneğin İzmir’de alınan örnreklerde vaka sayısı az olduğu için ilde İzmir’deki okullardan rastgele alınan PCR örneklerinden de pozitiflik oranı düşük çıktı.

Ancak Güneydoğuda vaka yoğunluğu fazla olduğu için buradaki rastgele PCR’larda pozitiflik oranları yüksek. Sağlık Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde rast gele PCR örneklerinin sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.