‎2010 MEB zorunlu hizmet affının yarattığı sorunlar

‎2010 MEB zorunlu hizmet affının yarattığı sorunlar

Bilindiği gibi 5 5 2010 tarihinde çıkarılan atama ve yer değiştirme yönetmeliğiyle zorunlu hizmet bölgeleri ve süreleri, puanları yeniden düzenlenmiştir. Memurlara habere gelen mail:

Ancak yapılan bu düzenleme beraberinde zorunlu hizmetini yapmamış binlerce öğretmene af getirmiş, nöbet değişimi sekteye uğramıştır.

KPSS puanı yüksek olduğu halde doğuya gidip zorunlu hizmetini tamamlamak isteyen binlerce öğretmen çıkarılan bu aftan sonra büyük şok yaşamıştır. Bazı sendikaların batıda üye kazanmak amacıyla bakanlıkta yapılan toplantıda yeni yönetmelikle affın da çıkarılmasını talep ettikleri ancak çok daha sonra anlaşılmıştır. Bazı sendikalar batıda zorunlu hizmetini yapmamış rotasyona uğrayacak öğretmenlerinin taleplerini doğuda çalışan öğretmenleri yok sayarak değerlendirmiştir. Çünkü doğuda çalışan öğretmenler doğunun zor şartlarıyla mücadele ederken hazırlanan bu taslağın nelere yol açacağının farkına varamamış; ancak iş işten geçmesine yakın örgütlenebilmiştir. Bu büyük haksızlığa engel olacak gündem yaratmasına rağmen engel olunamamıştır. Doğudaki öğretmenler bireysel davalar açarak haklarını aramışlardır.

Rotasyon nöbet değişimi demektir. Zorunlu hizmet sadece bir kesime fatura edilmemeli, bu mesleği seçen herkes zorunlu hizmetini yapmalıdır. Zorunlu hizmetini yapmamış öğretmenin bir asker kaçağından farkı yoktur.

Çıkarılan gizli aftan sonra binlerce deneyimli öğretmen doğu görevinden muaf tutulmuş, doğuda kaliteli eğitim alma hakkı bulunan binlerce öğrencinin hakkı gasp edilmiştir. Doğudaki öğrencileri deneyimli öğretmenlerden kimse mahrum bırakmamalıdır.

Çözüm önerimiz: Yaşanan bu af travması ve depremlerden sonra Van’daki öğretmenler yorgun düşmüş, motivasyonu bitmiştir. Bu öğretmenlerin yaz dönemi ile birlikte istediği illere gitme hakkı doğmuştur. MEB affa uğrayan binlerce öğretmeni tekrardan değerlendirip nöbet yerlerini deneyimli öğretmene ihtiyaç var gerekçesiyle Van  ve diğer doğu illerine yönlendirebilir.doguaffi.jpg

Bölgede çalışmayı zorunlu bir eziyete dönüştürmemek, gönüllü ve takdir gören bir hale getirmek için mutlaka özel hizmet tazminatları verilmeli, gelişmiş illerden az gelişmiş bölgelere tayin özendirilmelidir. Böylece Van dahil bir çok ilde moral-motivasyonu yüksek, deneyimli öğretmen çalıştırmak, bu süreleri makul ve adil kılmak mümkün olacaktır
MEMURLARA HABER.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.