2012 Ağustosta sürpriz Öğretmen ataması olabilir

2012 Ağustosta sürpriz Öğretmen ataması olabilir

Kamu Sen Genel Başkanı İsmail koncuk Başbakanla görüştü. Başbakanın Ağustos 2012de sürpriz bir öğretmen ataması yapacağı izlenimini edindiğini FACEBOOK sayfasında söyledi

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede ataması yapılmayan öğretmenler konusunda ağustos ayında yapılacak öğretmen atamalarında şartların zorlanabileceği izlenimi aldıklarını, ancak bu konuda bir rakamın telaffuz edilmediğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Koncuk ve beraberindeki heyeti kabul etti. İsmail Koncuk, yaklaşık 1 saat süren kabulün ardından açıklamalarda bulundu.
Kabulde bir çok konuyu gündeme getirdiklerini belirten Koncuk, Başbakan Erdoğan'a bir rapor takdim ettiklerini bildirdi. Raporda, Sendika Kanunu ile ilgili Türkiye Kamu-Sen'in taleplerinin yer aldığını kaydeden Koncuk, şöyle konuştu:
''En önemli maddelerden bir tanesi, toplu sözleşmenin tarafları ve bu tarafların bütün konfederasyonlara değer verilmesi şeklinde dizayn edilmesini, Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna konfederasyonların itiraz hakkının olmasını, konfederasyonların ayrı toplu sözleşmeye imza hakkı olmasını sayın başbakana ifade ettik. Hizmet kolu toplu sözleşmesinin yapılmasını istedik. Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun şeklinin, bağımsız olması gerektiğini, Yargıtay 9'uncu Daire başkanının başkanlığında Hakem Kurulu oluşturulması gerektiğini ifade ettik. Sayın başbakan, Yargıtay 9'uncu Daire başkanının Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Başkanı olmasına karşı olduğunu ifade etti. Biz, Sayıştay başkanının da kabul edilebileceğini ifade ettik. 'En azından Sayıştay başkanı olsun' dedik.


Askeri iş yerlerinde çalışan, emniyet birimlerinde çalışan sivil memurların da sendika üyesi olması gerektiğini ifade ettik. Ama sayın başbakanımız, bu konuya da olumlu bakmadığını ifade etti. Ama diğer teklifimiz olan taraflar konusununda Çalışma Bakanlığı ya da TBMM'de komisyonlar tarafından bir değerlendirme yapılabileceği bize ifade edildi. Bunun yanı sıra 4/B'lilerin ve 4/C'lilerin problemlerini gündeme getirdik, emeklilerin problemlerini gündeme getirdik. Kimsenin emekli olmadığını, maaşlarının yarı yarıya düştüğünü; emeklilik konusunda tedbirler alınması gerektiğini ifade ettik.


Genç işsizlik oranının Türkiye'de çok fazla olduğunu, bilhassa ataması yapılmayan öğretmen konusunun mutlaka çözülmesi gerektiğini ifade ettik. Bu konuda ağustos ayında yapılacak öğretmen atamalarında şartların zorlanabileceği izlenimini aldık ama ondan öncesinde bir atamanın yapılabileceğini böyle bir işaret sayın başbakandan almadık. Ama ağustos ayında öğretmen ataması yapılacak. Şartları da biraz inşallah zorladık mı göndeririz.''


Belediye çalışanlarının maaşlarının zamanında ödenmemesi


Kabulde, belediye çalışanlarının maaşlarının zamanında ödenmesi konusunun hala çözülemediğini ifade ettiklerini anlatan İsmail Koncuk, bunların çözülmesi konusunda bir yaptırım uygulanması gerektiğini söylediklerini ifade etti. Koncuk, ''Sayın başbakan, bu konuda, belediyelerin bütçelerine devlet olarak katkıyı yaptıklarını, bu konuda belediye başkanlarının duyarlı olması gerektiğini ifade etti. Ama tabii biz bir yaptırım yapılması konusunda hala ısrarcıyız. Bunları gündeme getirdik'' dedi.


Koncuk, yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Koncuk, ''randevu, Sendikalar Kanunu için özellikle mi alındı yoksa önceden mi alınmıştı?'' sorusuna, ''Hayır. Sendikalar Kanunu ile ilgili bir talebimiz değildi bu. Bütün kamu çalışanlarının problemlerini gündeme getirmek adına daha önceden talep ettiğimiz bir randevuydu. Heyet olarak talep ettik'' yanıtını verdi.


İsmail Koncuk, ''Öğretmen atamaları ile ilgili şartların zorlanabileceğinden bahsettiniz. Herhangi bir rakam telaffuz edildi mi?'' sorusu üzerine, ''Rakam telaffuz edilmedi. Ama ağustos ayında inşallah bekleyenlerin sayısına uygun bir sayı atanabilir. Bunu umut ediyoruz. En azından sayın başbakan da zannederim bu konuda şartları zorlayacağız. Öyle bir izlenim edindik'' diye konuştu

MEMURLARA HABER COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.