2012 KPSS iptali TBMM'de

2012 KPSS iptali TBMM'de

Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz'ın Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in cevaplamı isteğiyle 2012 yılı KPSS sınavında ortaya çıkan sonuçları sordu.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Kemalettin Yılmaz

Afyonkarahisar Milletvekili

07-08 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleştirilen KPSS'nin sonuçları 11.08.2012 tarihinde açıklanmıştır. Sınavın yapıldığı gün ve sonrasında özellikle genel kültür testinin sınavdan önce sızdırıldığı yönünde çok ciddi iddialar ortaya çıkmıştır. Sınavın akabinde ÖSYM tarafından iddialar yalanlanmış olmasına rağmen sınav sonuçları çok daha vahim sonuçlar ortaya çıkartmıştır. Genel Kültür sonuçlarına göre en başarılı 10 il sırası ile 1-Siirt. 2-Bingöl. 3-Kırşehir. 4-Bayburt. 5-Muş. 6-Batman. 7-Bitlis. 8-Ağrı. 9-Adıyaman. 10-Tunceli olmuştur" Ancak hem Genel Yetenek hem de Eğitim Bilimleri kısımlarında sıralamalarda ciddi farklar oluşmuştur. ÖSYM tarafından bu farklar illerden katılan aday sayısının azlığı ile açıklanmaktadır. Aynı sınavın Eğitim bilimleri ve genel yetenek testlerine aynı illerden ülke geneline göre daha az katılım olmasına rağmen bu bölümlerde başarı sıralamaları çok farklıdır. Belirtilen illerin YGS. SBS ve ÖSYM tarafından yapılan diğer sınavlarda da katılım oranları az olmasına rağmen aynı başarı ortaya çıkmamaktadır. Bu bağlamda.

1-ÖSYM tarafından 2002-2012 yılları arasında yapılan KPSS Lisans. KPSS Ortaöğretim. YGS. LGS. LYS sınavlarına illere göre katılan aday sayısı, başarı sıraları, ortalama sonuçları nedir?

2- ÖSYM tarafından 2010-2012 yılları arasında yapılan sınavlarda ortaya çıkan usulsüzlükler ile ilgili yürütülen soruşturmaların durumu nedir?

3- 2010-2012 yıllan arasında KPSS Lisans sınavları ile ilgili ortaya çıkan kopya iddiaları üzerine ÖSYM tarafından yapılan idari soruşturmaların sonuçları nedir?

4- 2010-2012 yılları arasında KPSS Lisans sınavlarında tespit edilen kopyacılar ve sorumluluğu bulunan yetkililer hakkında yargıya başvurulmuş mudur?

5- 2012 KPSS sınavının iptali söz konusu mudur?son.jpg

6- Kamuoyunda ortaya çıkan kopya iddiaları ve sonuçlardaki tutarsızlıkları ile ciddi infial yaratan 2012-KPSS Lisans sonuçlarına göre hangi branşlarda kaç öğretmen ataması ne zaman gerçekleştirilecektir?

GÜNCEL KPSS GELİŞMELERİ VE YENİ MEMUR ALIMLARI İÇİN RESMİ FACEBOOK SAYFAMIZA TIKLA BEĞEN


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum