4. Yerel Ekonomiler Kongresinde Yrd Doç. Dr Ertuğrul Güreşçiden Analiz

4. Yerel Ekonomiler Kongresinde Yrd Doç. Dr Ertuğrul Güreşçiden Analiz

GÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın ise kongrenin bir gelenek haline gelmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, "Bu kongrelerle birlikte yerel ekonomileri incelemiş oluyoruz.

 Bu tür kongrelerin akademik yönünün yanı sıra yerel bir iktisadi yönü de bulunmaktadır. Yerel ekonomiler açısından kongre turizmi büyük önem taşımaktadır" dedi.

-"Kırsal bölgelerde göçün yaşanması"-

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Güreşci, sanayileşmenin kırsal toplumun çözülmesine neden olduğunu, Türkiye'de kırsal göçün 1950'li yıllarda başladığını belirterek, "Bu yıllar, Türkiye'nin çok partili hayata geçişi, kentleşme ve sanayileşme olgusunun yaşanmaya başlandığı yıllar olarak nitelendirilebilir. Bu gelişmeler sonucunda zaten yoksul ve yoğunluğun fazla olduğu kırsal toplum çözülmeye başlamış ve ulaşım imkanlarının da artmasıyla kentlere doğru göç etmiştir. O yıllardan kalan 'İstanbul taşı toprağı altın' ifadesi, Türkiye'deki kırsal göçü bir nebze özetlemektedir" dedi.

Kırsal göçün gerek kırsalda gerekse kentlerde yarattığı sorunların dikkat çekici olduğunu vurgulayan Güreşci, şöyle konuştu:

"Çarpık kentleşme ve beraberinde getirdiği sorunlar, kırsal göçün bir sorun olarak algılanmasına neden olmuştur. Ancak sorunun kentsel boyutunun sürekli olarak ön plana çıkarılması ve çözüme kentsel bakış açısı ile bakılması, bu konuda ciddi bir eksiklik olarak görülmektedir. Kırsal göç, sadece göç edilen yer değil aynı zamanda terk edilen yerler açısından da ele alınması gereken bir konudur. 'Kırsaldan niçin göç ediliyor, kırsalın özelliği nedir, bu özellikler göçü ne ölçüde etkiliyor' konuları ele alınmalıdır. İnsanlar göç ettiklerine göre terk edilen yerler ya sorunlu bölgelerdir ya itici faktörler vardır ya da kentlere göre dezavantajlı bölgelerdir. Bu özellikler kırsalın ekonomik ve sosyal yönünü ortaya koymakta ve göçün kırsal boyutunu ifade etmektedir."

GÜ Çok Amaçlı Salonu'nda yapılan ve 3 gün sürecek "4. Yerel Ekonomiler Kongresi"nin ilk günkü oturumuna, Vali Mayda'nın yanı sıra Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.