Adalet Bakanlığı 2022 Kamu Personel Alımı Sınav Sistemi değişti!

Adalet Bakanlığı 2022 Kamu Personel Alımı Sınav Sistemi değişti!

2022 Kamu Personel Alımı Sınav Sistemi değişti!

Adalet Bakanlığı 2022 personel alımı sınav değişikliği hakkında değişiklik oldu.

Adalet Bakanlığı yönetmelikte değişiklik yaptığını resmi olarak açıkladı. Resmi Gazete’de yayına giren yönetmeliğe göre daha önceki yönetmeliğin 39. maddesinde yer alan hüküm kaldırıldı.

Daha önceki yönetmelikte sınavda başarılı olsanız bile sadece arabulucu ihtiyaç sayısına göre alım gerçekleştiriliyordu. Yönetmeliğin 45. Maddesinde de değişikliğe gidildi. 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alarak başarılı olan adaylardan sadece ihtiyaç sayısı kadar alım gerçekleştiriliyordu. Yapılan değişiklikle beraber bakanlık artık ihtiyaç durumuna göre başarılı aday sayısını belirleyebilecek. Artık arabulucu ihtiyaç sayısı sınav ilanında duyurulacak. Sınavda en düşük ve en yüksek puan adayların tamamı eşit sayılacak.
 
Hangi Bölümler Kaldırıldı?

Yönetmelikle beraber 46. maddenin 2. 3. ve 5. fıkralarında değişiklikler gerçekleştirildi. Değişiklik sonrasında;

• Adaylar sınav sonuçları açıklandıktan sonra yedi gün içerisinde itiraz hakkını kullanabilir.

• İtiraz sonrasında Daire Başkanlığı sınavı yapan kuruma yedi gün içerisinde durumu iletir.

• Sınavda hatalı sorulardan gelecek puanlar eşit şekilde diğer sorulara dağıtılır. Ancak hatalı soru sayısı toplam sınavın yüzden beşinden fazla olursa sınav tekrarı gerçekleştirilir.
 
Adalet Bakanlığı, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği’ndeki maddeleri değiştirerek güncel halini yayınladı.

Adalet Bakanlığı Görevi

Türkiye Cumhuriyeti’nde yargı işlerinden sorumlu olan Adalet Bakanlığı yargı kolunu ele alıyor. Adalet hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile ilgili işler bakanlık bünyesinde bulunur. Hakimler ve savcılar, bakanlığa bağlı olarak görev alır., Ancak bakanlık bu kişiler hakkında karar veremez. Hakim ve Savcılarla ilgili duruma Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu karar verir.

KOLAY İŞ BULMAK İÇİN 4 ŞEY YAPIN!

  1. 30 Bin Personel Alımını kaçırmamak için hemen buraya tıklayıp Türkiye'nin En iyi Youtube iş ilanları kanalına abone olup Bildirim zilini açın!
  2. 100 bin kişinin cebine indirdiği Türkiye'nin En iyi Cep uygulamasını indirin iş ilanlarını ücretsiz cebinize iletelim!
  3. TÜRKİYE'NİN EN İYİ İŞ İLANLARI TELEGRAM GRUBU. 2000 KİŞİ ANLIK YAZIŞIYOR HİÇBİR İŞ İLANINI KAÇIRMIYOR TIKLA SENDE ARAMIZA GEL
  4. FACEBOOKTA TÜRKİYENİN EN İYİ TYP VE İŞ İLANLARI KPSS MEMUR ALIMLARI GRUBU TIKLA SENDE ARAMIZA GEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.