ALARM VERİYOR! YASAKLAR GERİ GELEBİLİR...

ALARM VERİYOR! YASAKLAR GERİ GELEBİLİR...

ALARM VERİYOR! YASAKLAR GERİ GELEBİLİR...

Normalleşme adımlarının ardından ülke genelinde vaka sayıları yeniden artışa geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 27 Şubat-5 Mart tarihli risk haritası açıklandı.

Buna göre, kırmızı renkli illerin sayısı artarken, mavi renkteki il sayısı da azaldı. Bunun üzerine İstanbul’un da olduğu 8 ilde yasakların yeniden gelme ihtimali oluştu. 8 ilimizde yeni yasaklama ve tedbirlerin alınması önümüzdeki 4 gün içinde yaşanacak gelişmelere bağlı.

(27 ŞUBAT-5 MART)

 
KIRMIZI RENKLİ İLLER ARTTI
8 ilde vaka sayıları haftalık 100 bin kişide 100’ün üzerine çıkarak yüksek riskten çok yüksek risk grubuna geçiş yaptı.

Aralarında İstanbul’un da olduğu 8 ilde, 15 Mart’a kadar vaka sayılarında düşüş yaşanmazsa çok yüksek risk grubunda olduklarından restoran, kafe, çay bahçeleri ve kıraathaneler yeniden kapanacak.

VAKA SAYILARI ARTIŞA GEÇTİ
27 Şubat-5 Mart tarihleri arasında haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayıları İstanbul’da 111 bin 57, Kırklareli’de 116 bin 94, Tekirdağ’da 111 bin 19, Kocaeli’de 112 bin 25, Yalova’da 134 bin 76, Çanakkale’de 107 bin 29, Mersin’de 100 bin 82 ve Kilis’te 163 bin 17 oldu.

KIRMIZI RENKTE KAFE VE RESTORANLAR KAPALI KALIYOR
Sağlık Bakanlığı’nın 15 Mart’a kadar yapacağı değerlendirmelere kadar bu 8 ilde kafe, restoran, çay bahçeleri ve kıraathanelerin yeniden kapanmaması için söz konusu illerin kırmızı (çok yüksek riskli) renkten turuncuya (yüksek riskli) geçiş yapmaları gerekiyor. Bilindiği gibi düşük, orta ve yüksek risk grubunda restoran, kafe, çay bahçeleri ve kıraathaneler açıkken çok yüksek riskli kategorilerde ise bir alt kategoriye inilmediği sürece kapalı kalıyor.
 
MAVİ İLLERİN SAYISINDA AZALMA
Düşük risk grubundaki (mavi) illerin sayısı da bir önceki haftaya göre azaldı. Muş, Bitlis, Ağrı ve Iğdır’da haftalık vaka sayıları 100 binde 20 kişinin üzerine çıktı. Türkiye’deki mavi kategorideki il sayısı da 14’ten 10’a düştü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.