Asgari ücret 2022 zam oranı ne kadar olur, ne zaman açıklanacak?

Asgari ücret 2022 zam oranı ne kadar olur, ne zaman açıklanacak?

2022 asgari ücret zammı gündemdeki yerini korurken yeni kulis haberi büyük deprem etkisi yarattı.

Hükümet memur ve emekliler için beklenen toplu iş sözleşmesi TİS görüşmeleri sürecini tamamlarken gözler milyonlarca asgari ücretlinin beklediği zam haberine çevrildi.

2022 asgari ücret zam oranı için kulis haberleri peş peşe gelmeye devam ederken hükümetin dosyasında olan ilk zam teklifi basına sızdırıldı. 

Türkiye erken seçim tartışmaları yapmaya devam ederken normal koşullar altında dahi 2023 yılında yapılacak olan seçimler için süre yaklaşırken hükümetin bu nedenle memurlara olduğu gibi işçilere de bol kepçe zam yapacağı iddia edildi. 

ASGARİ ÜCRET 2022 ZAM ORANI 
Memur ve emeklilerin beklenen zam oranları belirlenirken yine kamu işçileri içinde TİS görüşmeleri tamamlanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile anlaşmalar imzalanmıştı. Hükümetin daha ılımlı yakınlaştığı ve taleplere mümkün mertebe yanıt vermeye çalıştığı zam oranları için asgari ücret görüşmeleri baklenmeye başladı. 


2022 yılı için uygulanacak olan asgari ücret zam oranı için ilk rakamlar telaffuz edilmeye başlanırken hükümetin masasında yer alan ilk zam teklifi için dudak uçuklatan rakam basına sızdırıldı. 2023 yılında yapılması planlanan seçimlere yatırım olarak yorumlanan zam teklifi için basına sızdırılan ilk rakam 4 bin lira oldu. 

2022 asgari ücret zammı

2021 yılının son aylarına doğru ilerlerken 2022 asgari ücret zam oranı da yeniden gündeme geldi. Hükümete yakın kaynaklara dayandırılan habere göre son anketlerde düşüşe geçen oy oranlarını yeniden yükseltmek için asgari ücret zam oranı için kesenin ağzı açılacak. 

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş maaş zam oranı için beklentileri de arttırırken ilk hesaplamalar göre enflasyona oranla asgari ücretin 3 bin 400 TL civarında olması bekleniyor. Ancak hükümete yakın isimler tarafından basına sızdırılan 4 bin lira rakamı büyük yankı uyandırdı. Hükümetin seçime hazırlık ve düşen oy oranlarını arttırmak için EYT yasası, intibak yasası, 3600 ek gösterge ve yüksek asgari ücret zam oranı gibi yeni adımları atmaya hazırlandığı iddia ediliyor. kaynak https://www.emlak365.com/son-dakika-kulis-haberi-basina-sizdirildi-2022-asgari-ucret-ne-kadar-olacak-bol-kepce-zam-geliyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.