Bakan: 2012de 3000 Sosyolog alacağız

Bakan: 2012de 3000 Sosyolog alacağız

Bakan Şahin, toplumda şiddeti önleme ve saha araştırması için önümüzdeki günlerde 3 bin sosyolog ile sosyal ilimler uzmanı alacaklarını sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği(AB) ve Amerika'da televizyon kanallarındaki film ve dizi rahatsızlıklarını sivil toplum kuruluşlarının denetimi ile yapıldığını belirten Şahin, diziye reklam veren firmaya giderek bu diziye bir daha reklam verirsen 'senden bir daha alışveriş yapmam' diyerek tepkisini gösterdiğini söyledi. Şahin, "Halkımızın yüzde 80'i dizilerden rahatsız ama; RTÜK'e şikayete yanaşmıyor. Rahatsızlığın sadece yüzde 2,5'u RTÜK'e yansıyor. Bu konuda vatandaşı bilinçlendirmeli ve farkındanlık oluşturmalıyız. RTÜK, şikayet edilen dizileri yargıya taşıyana ve dava sonuçlanıncaya kadar o dizi bitiyor zaten." dedi.

Boşanmaların önüne geçmek için yurt genelinde başlattıkları Evlilik Okulu Projesi(EVOP)'ne 'Bir Yastıkta 40 Yıl'ı da eklediklerini belirten Şahin, amaçlarının su testisi kırılmadan aile içinde çözülmelerin önüne geçmek olduğunu söyledi. Boşanmaların belirli çevrelerin abarttığı kadar olmadığını belirten Şahin, 2001 yılından günümüze kadar geçen süre içinde boşanma oranlarının binde 2'lik bir artış olduğunu ifade etti. 2001 yılında ülkede boşanma oranının binde 14 olduğunu belirten Şahin, bunun 2011'de ise binde 16 olduğunu kaydetti. Şahin, "Ailenin korunmasına özel önem veriyoruz. Boşanmaların önüne geçmenin yolunun eğitimden geçtiğine inanıyoruz. Bunun için yurt genelinde açılan EVOP'yi destekliyoruz. Bunun yanı sıra uzun süre evli çiftlerin topluma model olması için ödüllendiriyoruz. Bu kapsamda Bir Yastıkta 40 Yıl Projesi'ni başlattık. Ayrıca geçen yıl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nden aldığımız bilgiye göre mahkeme kararı ile boşanan bin 400 çiftin yeniden evlendiğini öğrendik. Bu rakamın daha da yukarı çekilmesi için uğraş veriyoruz." diye konuştu. Bakan Şahin, toplumda şiddeti önleme ve saha araştırması için önümüzdeki günlerde 3 bin sosyolog ile sosyal ilimler uzmanı alacaklarını sözlerine ekledi. zaman

MEMURLARA HABER.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.