Belediye sözleşmelisine kadroda görüş birliği

Belediye sözleşmelisine kadroda görüş birliği

Bilindiği üzere toplu sözleşmelerde genel zam konusunda anlaşma sağlanamamıştır. Memur-Sen bu konuda hakem kuruluna başvuracak. Diğer taraftan Bem Bir Sen, kendi hizmet kolunda hükümet ile mutabakata vardıklarını açıkladı.

Bem Bir Sen belediyelerde çalışan sözleşmelilere kadro verilmesi konusunda mutabakata vardıklarını ve kendi hizmet koluyla ilgili olarak mutabakat zaptı imzaladıklarını açıkladı.

Bem Bir Sen tarafından yapılan açıklamada "Kamu İşveren Heyeti Başkanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik, sadece yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli personelin taleplerine sıcak baktıklarını, diğer kurumlarda çalışanların kadro taleplerinin şu an için sıcak yaklaşmadıklarını ifade etti." denildi.

Ancak, sendikanın yaptığı açıklamadan söz konusu bu hususun bir toplu sözleşme hükmü olmadığı sadece prensipte karara bağlandığı anlaşılmaktadır.

Zaten, toplu sözleşme kanunu hükümleri gereğince maaş kalemleri dışındaki konular toplu sözleşme kapsamında ele alınamamaktadır.

Toplu sözleşme hükmü olsaydı, kanun çıkarılmaksızın hüküm ifade edecekti.

Prensipte anlaşmaya varılan bu konu için Kanun çıkarılacaktır. Bem Bir Sen yaptığı açıklamada "Mutabakatla imza altına alınan kadro hakkı konusunda Sendika olarak Bakan Çelik’ten bu konunun takvime bağlanması ve yazılı olarak ilan edilmesini talep ettik. Ancak yasa çıkarma yetkisi TBMM’ye ait olduğu için bu konuda yazılı bir takvimin olmasının mümkün olmadığı açıklandı. Bakan Çelik, şifai olarak da yazılı mutabakat altına alınan bu konunun, çalışanların memnun olabileceği bir sürede çıkması için gayret göstereceğini ifade etti." dedi. cnn türk

ozel.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.