Bilim Kurulu'ndan kısıtlama ve tedbir açıklaması!

Bilim Kurulu'ndan kısıtlama ve tedbir açıklaması!

Artan vakalar sonrasında Bilim Kurulu'ndan kısıtlama ve tedbir açıklaması!

Türkiye son dönemlerde artış gösteren koronavirüs vakaları ile mücadele etmeye devam ediyor. Vakaların artış göstermesine ilişkin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tarafından kritik bir açıklama yapıldı. Ceyhan yapmış olduğu açıklamasında vakaları düşürmenin tek yolunun devletin kısıtlama uygulaması ve halkın mesafe ve önlemlere uyması olduğunu söyledi.

Yaz aylarında başlayan normalleşme beraberinde artış gösteren vaka sayılarını da getirdi. Yaşanan artış kısıtlamaları getirecek mi? Sorusunu da gündemde getirdi. Prof. Dr. Ceyhan, açıklamasında sayısı düşürmenin tek yolu olduğunun altını çizdi.


Mehmet Ceyhan, sayıyı düşürmenin tek bir yolu olduğunu vurgulayarak “Devletin kısıtlama uygulaması ve halkın maske mesafe önlemlerine uyması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Katıldığı bir televizyon programının canlı yayınına konuk olan Ceyhan, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Vaka sayıları düşürülebilir mi bundan sonrası için daha fazla yükselmesi beklenir mi?” sorusunu yanıtlayan Prof. Dr. Ceyhan “Bir taraftan önlemleri kaldırırken bir taraftan vaka sayılarının düşmesini mi bekliyorduk? Hayır öyle bir şey mümkün değil zaten. Delta virüsü hızla dolaşırken biz sınırları açıyoruz, uyguladığımız kısıtlamaları kaldırıyoruz. Vatandaşa maskesiz günler sinyalini veriyoruz. Bunun artacağı belliydi”

“BAYRAM SONRASINDA ARTIŞIN DEVAM ETMESİNİ BEKLİYORUZ”
“Bayram sonrasında da artışın devam etmesini bekliyoruz. Özellikle Ruslarla aynı otellerde kalan, kapalı alanlarda yemek yiyen insanlar illerine dönüyorlar ve orada yeni odaklar oluşturacaklar. Yapabileceğimiz şeyler çok belli. Birincisi aşılama. Aşılamada maalesef yanlış anlaşılma var. Bu devlette de var. Sanılıyor ki aşılama yüzde 36 civarında iki doz aşılama olarak veriliyor. Bu doğru değil. Çünkü aşılama oranını toplam nüfusa bölerek hesaplamak lazım. Böyle böldüğünüz zaman yüzde 24 civarında ikinci doz aşı yapmışız. Bu da yaklaşık toplumun 4’te 1’ini oluşturuyor” diye konuştu”

4 DEFA AYNI YANLIŞI YAPIP OLUMSUZ SONUÇLANMASI KABUL EDİLEBİLİR ŞEY DEĞİL
“Vaka sayısını düşürmenin tek bir yolu olduğunu belirten Ceyhan sözlerine şu şekilde devam etti:”Devletin kısıtlama uygulaması ve halkın maske mesafe önlemlerine uyması gerekmektedir. Bakanlığın bize 2 doz aşılama oranını vermesi gerekiyor. Özet olarak şunu söyleyebiliriz; aşılar varyantlara karşı etkisiz değil. Elimizdeki en güçlü silah. Bir kişinin aşısız yakalanmasıyla aşılı yakalanması bir değil. Salgını kendi haline bıraksanız da bu şekilde seyreder. Bir insan bir yanlışı yapabilir devlette de yapabilir ama 4 defa aynı yanlışı yapıp olumsuz sonuçlanması kabul edilebilir bir şey değil”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.