Bu belirtilere dikkat! Çocuklarda daha çok etkili

Bu belirtilere dikkat! Çocuklarda daha çok etkili

Yeni virüs alarmı: Bu belirtilere dikkat! Çocuklarda daha çok etkili

Koronavirüs, maymun çiçeği virüsü derken bu kez de domates gribi endişesi başladı. Hindistan’da görülen domates gribi virüsü alarma geçirdi. Domates gribinin çocuklarda daha çok etkili olduğu görüldü. Doktorlar domates virüsünün bulaşıcı olduğu bildirdi.

Yeni virüs alarmı… Mayıs ayında Hindistan’da görülmeye başlayan domates gribi virüsü şuana kadar 5 yaş altı 82 çocukta tespit edildi. Çocukların vücutlarında büyük, kırmızı lekelerin çıkmasına neden olan ‘domates gribi’, doktorları harekete geçirdi.


Hindistan’daki doktorlar, domates gribi nedeniyle alarma geçt. Enfeksiyon mayıs ayında güneydeki Kerala eyaletinde görüldü ve el, ayak hastalığının yeni bir çeşidi olmasından korkuluyor. Uzmanlar ayrıca bunun sivrisinek kaynaklı bir enfeksiyonun etkisi olup olmadığını araştırıyorlar, ancak tamamen yeni bir patojen olma ihtimalini göz ardı etmiyorlar. Dünya hala Covid pandemisinden ve maymun çiçeğin salgınıyla sarsılırken ve küresel yeni bir hastalık riski herkesi endişelendiriyor.

DOMATES GRİBİ NEDİR?
“Domates gribi” olarak bilinen hastalık, adını oluşturduğu kırmızı kabarcıklardan alan viral bir hastalıktır. Maymun çiçeği virüsüne benzer şekilde belirtilere neden olan bu virüs esas olarak şimdiye kadar beş yaşın altındaki çocukları etkiledi. Mayıs ayından bu yana beş yaşın altındaki 82 çocuğa domates ateşi teşhisi kondu ve 10 yaşına kadar 26 gence de şüpheli vaka olarak kontrol altına alındı.

DOMATES GRİBİ BELİRTİLERİ NELER?
Domates gribi belirtileri merak konusu oldu. Domates gribi tespit edilen hastalarda yüksek ateş ve yoğun eklem ağrısı görüldü. Domates gribi belirtileri arasında yorgunluk, halsizlik ve ishal de bulunuyor.


Doktorlar bunun ‘çok bulaşıcı’ olduğunu söylüyorlar ve mevcut salgın kontrol altına alınmazsa yetişkin nüfusa bulaşabileceğinden korkuyorlar.

Hastalık tükürük, mukus, dışkı ve kabarcıklardan gelen sıvı yoluyla bulaşıcıdır. Bu nedenle, etkilenenler kendilerini izole etmeli ve kaşınmamalıdır. Domates gribinin kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. En çok etkilenenler beş yaşın altındaki çocuklardır. Bu nedenle anaokullarında ve ilkokullarda virüs hızla yayılabilir.

BELİRTİLER 10 GÜN İÇİNDE KAYBOLUYOR
Domates gribi tehlikeli bir hastalık olarak görülmemektedir, ancak belirtiler özellikle küçük çocuklar için ağrılı bir sürece dönüşebilir. Belirtiler genellikle 10 gün içinde kaybolur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.