Çocuğunuza Mutlu Olmayı Öğretmek İçin Önce Siz Mutlu Olun!

Çocuğunuza Mutlu Olmayı Öğretmek İçin Önce Siz Mutlu Olun!

Ayna Eğitim ve Danışmanlık Uzman Psikolojik Danışmanı Funda Tekelioğlu, mutlu bir çocukluğun temelinde birbiriyle uyumlu, anlayışlı, mutlu ebeveynlerin olduğuna dikkat çekerek aileleri uyardı: “Aile çocuğun ilk yaşam okuludur ve bu okulda çocuk kendisine

     Mutlu bir çocukluğun temelinde birbiriyle uyumlu, anlayışlı ve mutlu ebeveynlerin olduğunu belirten uzmanlar,  ailelere çocuklarını sürekli algıları açık bir dedektif gibi görerek onlara doğru mesajlar aktarmaları konusunda uyarıda bulundu.
    Mutlu ebeveynlerin hiç sorun yaşamayan, tartışmayan, hep güler yüzlü olan kişiler şeklinde yorumlanmaması gerektiğine de dikkat çeken uzmanlar, “Mutlu ailede eşler birbirlerini önemser, takdir eder, birbirlerinin farklı yanlarını kabul edip, farklılıklarına da değer verir. Sevgilerini birbirlerine gösterme konusunda cimri davranmazlar. Çocuklar da bunu örnek alarak mutlu olmayı öğrenir” açıklamasını yaptı.
 
 
 
      Ebeveyn ile çocuk arasındaki ilişkilerin yanı sıra ebeveynlerin birbiriyle olan ilişki biçiminin de çocuğun gelişiminde öncelikli öneme sahip olduğu yorumunu yapan Ayna Eğitim Danışmanlık Uzman Psikolojik Danışmanı Funda Tekelioğlu, “Aile çocuğun ilk ve en önemli yaşam okuludur ve bu  okulda çocuk kendisine sunulan her şeyi olduğu gibi algılar.
      Algıladığı her şey de onun kimliğinde temel oluşturur. Ebeveynlerin yüz ifadesi, ses tonu, mimikleri, bedensel ve sözel mesajları, davranışları çocuğun özgüvenini, yaşama bakış açısını etkiler. Bu yüzden ilişkilerinde mutlu olan aileler çocukların geleceğini temelden farklılaştırır” dedi. 
 
Çocuklar dedektif gibidir! 
Aynı zamanda Aile Danışmanı olan Tekelioğlu, mutlu aile ilişkilerinin eşlerin aynı özelliklere sahip olmasını, hiç sorun yaşamamalarını gerektirmediğini de vurgulayarak, “Eşlerin anlaşmazlık yaşadıklarında konuşabilmeleri, çözüm için uğraşmaları, birbirlerine sinirlenseler bile kişiliklerini rencide edecek sözlerden kaçınmaları  yeterlidir” diye konuştu.
 
 Çocukların bazen bir dedektif bazen de paratoner gibi etrafında olanları tüm ayrıntılarıyla gözleyip, kendi süzgecinden geçirdiğini, anne-babasıyla ilgili her konuda algılarını açık tuttuğunu aktaran Tekelioğlu şöyle devam etti: “Çocuk anne-babasının birbirleriyle konuşma biçimlerini, sevgilerini ifade etme hallerini, problemlerini çözme becerileri ve temaslarını zihnine kaydeder. İç dünyasında yorumlayarak kendince alt yazılar oluşturur. Büyüdükçe de farkında olmadan bu altyazıları rehber olarak kullanır.” 
 
Ebeveynlerin davranışlarından çıkan altyazılar!
Funda Tekelioğlu, çocukların iç dünyalarında oluşturdukları alt yazılar konusunda şu örnekleri verdi:
Anne ile baba arasında bir problem var, konuşmalarda asıl sorundan uzaklaşılıyor ve birbirlerine “sen zaten…”, “sen hep…” gibi suçlayıcı sözler sarf ediyorlar.
Çocuğun alt yazısı: Problem çıktığında karşındakini suçlayabilirsin.
Anne ile baba seslerini yükselterek bir şeyler anlatmaya çalışıyor, bağırarak baskın çıkmaya çalışıyor.
Çocuğun alt yazısı: Derdimi ancak sesimi yükselterek ya da bağırarak anlatabilirim.
Ebeveynlerden biri öfkeli ama belli etmiyor ve alttan alarak susuyor.
Çocuğun alt yazısı: Öfkeni bastır, yoksa sevilmezsin.
Anne ile baba anlaşamadıkları bir konunun çözüm yolları hakkında konuşuyorlar.
Çocuğun alt yazısı: Aynı şeyi istemesek de konuşabilir, çözebiliriz.
Önce siz uygulayın çocuğunuza örnek olun
Ailelere çocuklarını mutlu olabilmeyi öğretebilmeleri, birer yetişkin haline geldiklerinde mutlu bir çocukluk geçirmiş olmaları için altın değerinde önerilerde de bulunan Funda Tekelioğlu, bu önerileri şu şekilde sıraladı:
Karı-koca olmanın yanı sıra sevgili olmayı da başarırsanız çocuğunuza sevginin sürekliliğini öğretirsiniz.
Birbirinize özenli davranır, önemsediğinizi gösterirseniz çocuğunuza da insanlara değer vermeyi aşılarsınız.
Sevginizi doğal ve içtenlikle gösterebilirseniz çocuğunuza sevginin bir nedene bağlanmadan yaşanabileceğini öğretebilirsiniz.
Birbirinizi takdir ederseniz çocuğunuza da takdir etmeyi, ayrıntıları fark etmeyi öğretirsiniz.
Yaşadığınız sorunlarda birbirinizi suçlamadan tartışıp çözüme ulaşabilirseniz, çocuğunuza da sorunların üstesinden gelme gücünü kazandırırsınız.
Olumlu veya olumsuz tüm duygularınızı uygun bir şekilde ifade edebilirseniz çocuğunuza duygularını fark etmeyi ve ifade etmeyi öğretirsiniz.
Birbirinize güvendiğinizi gösterirseniz, çocuğunuza da güven aşılarsınız.
Farklı yönlerinizi kabul edip değer verirseniz, çocuğunuza farklılıkların da hayata zenginlik kattığını öğretebilirsiniz.
Çocuğunuza sevgiyi ve saygı duymayı öğretmek için birbirinizi sevmeli aynı zamanda birbirinize saygı göstermelisiniz. 
 
Büyüdüğünde sizi takdir edecek
Anne-babaların birbirlerine karşı davranış biçimleri, sözel ve bedensel mesajlarıyla çocuklarına mutlu olmayı öğreterek onların büyüyüp birer yetişkin haline geldiğinde takdirini kazanacağına da değinen Funda Tekelioğlu, ailelere son olarak şu mesajı verdi: “Çocuğunuz büyüyüp kendi yaşamını kurduğunda, ‘Mutlu bir çocukluk geçirdim çünkü anne-babam beni sevdikleri kadar birbirlerini de sevdiler. Bana sevgilerini her koşulda gösterirken birbirlerine de sevgilerini göstermekten vazgeçmediler. Onlar birbirlerine olan sevgilerini tıpkı beni büyüttükleri gibi büyüttüler ve beslediler’ dediğinde tarifi olmayan duygular hissedeceksiniz.” 
 aile.jpg
eğitimajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.