Dinçerden ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Dinçerden ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

MEB BAKANI ÖMER DİNÇER CANLI YAYINDA , EŞ DURUMU ATAMALARINDAN ÖĞRETMEN ATAMALARINA KADAR ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR YAPTI. AYRICA ÖĞRETMEN MAAŞLARIYLA İLGİLİ ÖĞRETMENLERİ KIZDIRACAK AÇIKLAMA YAPTI

Faruk MERCAN'ın izleyicilerden gelen ÖĞRETMEN MAAŞI HİZMETLİDEN AZ MIŞ DOĞRU MU BU ? sorusuna Milli Eğitim Bakanı Sendikaları ve öğretmenleri kızdıracak bir cevap verdi. dincer_haberturk.jpg

 
Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER "Malesef bunu diyenler sendikalardır "diyerek Eğitim Sendikalarına tepki gösterdi.
 
Öğretmen Hizmetliden Az Maaş alıyor deniyorsa bu konuyu sendikalar dile getiriyor diye düşünüyorum .Buna katılmam mümkün değil. Bu şekilde düşünen öğretmenler oldukça az sayıdadır. Bunun temelinde ise Belediyelerden Milli Eğitime geçen işiçilerin ücretleri yer almaktadır. 
 
Eşit işe eşit ücret ve öğretmenlerin ücreti konusunda Biz öğretmenlerin toplum içerisindeki saygınlık ve itibarı noktasında ve ekonomik olarak hak ettikleri yerde olmadıklarını düşünüyoruz. Ancak bunun sadece "ULUFE VERİR GİBİ" olacağını, sadece ücret ile olacağını düşünmüyoruz. Öğretmenlerimizin her geçen gün veli ve toplum karşısında itibarı zayıflıyor. 
 
Öğretmenler odasına girdiği gibi oradan emekli olup giden öğretmenlerimiz var. Biz bu konuda stratejik bir yaklaşım tarzıyla öğretmenlerimizin kariyer ve ücret sisteminde ciddi değişiklik hazırlıkları yapıyoruz. Öğretmenlerimiz hak ettiklerini alacaklar. 
 
 
NORM FAZLASI ÖĞRETMENLER :
 
Öğretmenlerimizin tedirgin olmasına gerek yok. Bu yeni programın başarısı onlara bağlı. Biz çocuklarımızı düşündüğümüzden fazla demeyim ama en az onlar kadar öğretmenlerimizi düşünüyoruz ve onların özlük hakları için, bunun altyapısı için çaba sarf ediyoruz.
 
Sınıf Öğretmenleri tedirgin olamamalı. Onları mevcut görev yaptıkları yerde istihdam etmeye çalışıyoruz. Bir okulda sınıf öğretmeni fazlalığı varsa biz öğretmenimizi göndermek yerine daha fazla sınıf açarak okulda öğretmenimizi tutmaya çalışıyoruz. Bizim öğretmen fazlalığımız olmayacak.
 
Norm fazlası konusunda; Okullar bölünmüş olduğu için alan öğretmenleri aynı bölgede yer değiştirecek ya da okulunda ikili eğitim yapılıyorsa okulunda kalacak. Eğer okulu ilkokul olmuşsa hemen o bölgedeki diğer ortaokula gidecek, eğer okulu ikili eğitim yapıyorsa okulunda kalarak derslerine girecek. kamudanhaber Maaşını tamamlamak içinde başka okullara gidebilecek. Eskiden de zaten maaş karşılığını tamamlamak için öğretmenler başka okullara gidebiliyordu. Bu tür uygulamaları daha önceden de hayata geçirmiştik.
 
ÖZÜR GRUBU TAYİNLER :
 
Özür deyince Eş durumu , sağlık ve güvenlik bunun içine girer.
 
Özür grubundan tayin isteyecek öğretmenlerimiz veya hizmet yılını dolduran öğretmenlerimizin hepsi lütfen ferah olunuz. Ağustos ayında bütün ihtiyaçları giderecek tedbirleri aldık ve hazırlığımızı yaptık.
 
Eşine kavuşamadığını söyleyen öğretmenlerin sorunları lokaldir. Birkaç sorunu genelleme yapamayız.
Birkaç gündür tv gazete ve internet sitelerinde Asker ve subaylarımızın eş durumu bilgisinin iptal edildiği söyleniyor. Bu bilgi nerden kaynaklandı bilmiyorum ama ilk defa bu yıl eş durumu atamalarını tüm bakanlıklarla birlikte bir koordinasyon içerisinde yapacağız. Ajanskamu Bundan önce farklı dönemlerde de atamalar yapılıyordu. Bunun tedbirini aldık. Genelkurmay başkanımızı ,adalet bakanımızı ve iç işleri bakanımızı ziyaret ederek bu durumu ben kendilerine belirttim. Bu atamaların bizden önce yapılmasını ve eş durumu mağduriyetinin yaşanmaması ve eğitimin başlamasından çok sonra tayin olmaması gerektiğini belirttim. Eş durumundan tayinlerde sıkıntılar yaşanmaması için, bizim bu talebimizi gayet anlayışla karşıladılar ve yerine getirdiler. Zannedersem bu atamaların çoğu yapıldı Ağustosta da biz yapacağız. Koordinasyon sorunu olmayacak . Endişe edilmesin.
 
 
Seçmeli derslerde çeşitlilik getirerek demokratik davrandık.
Din eğitiminde Avrupa daha katı.Resmi olarak Hristiyanlık dersi diye dersler veriliyor.
 
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinin zorunlu olması Anayasal zorunluluktur. Bu dersin zorunlu olması aslında bir ihtiyaçtır. Biz Din Kültürü ve halak Bilgisi Dersinde bir dini öğretmiyoruz.
 
Bir çok dinin, dinler tarihi gibi özelliklerini, sorumluluk ve toplumsal değerleri, ahalaki değerleri veren bir ders olarak da ders içeriğinde değişiklikler yapacağız. Ama bu değişiklik bu sen değil seneye olacak. Bu yıl diğer değişikliklere ağırlık verdik.
 
Seçimlik dersler niçin bu kadar çoğaldı? Eskiden MEB tek bir sisitemi sunuyor ve bireylerin onu almasını istiyordu. Ama şimdi siyaseten daha demokratik olarak dersleri çoğalttık.
 
İmam Hatip Okulları için bir çok tartışma var. Bu okullar toplumsal olarak gerekliliğini kaybetmiş olan okullar değildir. Laikçi kesim Türkiye'de dini eğitimin sınırlandırılması için yaptığı çalışmalara karşı İmam hatipleri vatandaşın bulduğu bir çözümdü. Böylece biz farkında olmadan türkiyede ikili bir eğitimi yürüttük. Normalde İmam Hatipler matematik dersi görüyor olsa bile normal liselerden az görüyordu. Şimdi biz bunu değiştiriyoruz.Eşitliği sağlıyoruz. Lisedeki ortaokuldaki derslerin aynısını orada da görecek. Bu müslğman ülkelere biz bunu tavsiye ediyoruz.
 
İmam hatip okulalrının ne olacağı konusunda bir gözlem yapmaya ihtiyacımız var. Dolayısıyla İlkokullardaki seçimlik din dersleriyle İmam Hatip okulları üzerinde gözlem yapma şansımızı olacak Bu bir süreçtir. Baktık kki olumsuz etkisi var. O zaman İmam Hatipleri meslek okulları olarak tanımlayabileceğiz.
 
E kayıt sisteminde İmam hatiplerle ilgili yapılan şikayetler konusunda vatandaşımız bazı teknik ayrıntıları bilmiyor. E kayıt sistemi üzeirnden biz kimin imam hatipe kayıt yaptıracağını bilmiyoruz. Vatandaşımız sözlü olarak okullara müracaat etmesi yeterlidir.
 
Bir sorun yok. Önceden tespit etmek belli sıkıntılara yol açacağı için biz bir orta yol bulduk. Kimseyi kırmadan ve incitmeden sorunu çözmeye çalıştık.
 
Şu anda İmam hatip okullarının 6-7 ve 8. sınıftaki Müfredatı belli değil. Bunu bizim belirlemş olmamzı gerekiyordu. Bu da yetmez alt sınıftan derslerin alınması vs hepsinin belirlenmesi gerekiyordu.
 
Zamanımız çok dardı. Ara sınıflarda geçiişi sdağlamak için bu gerekli . Bunu ilerlyen dönemde çözeceğiz. Ancak 5. sınıfar için müfredatı belirleyecek kadar bir zamanızmız olduğu için bunu yapamadık.
 
 
 
*Öğretmen atamaları konusunda açıklamalar yapan Dinçer, 2-3 yıl içerisinde öğretmen açığını kapatıp; sonraki yıllarda sadece emekli öğretmenlerin yerine atama yapılacağını belirtti. Bu sayının da yaklaşık olarak 10-15 bin civarında olacağını söyledi.
 
*Dinçer, toplam 700 bin kadrolu öğretmen olduğunu; 40 bin yeni atamayla birlikte bu sayının 740 bin olacağını belirtti.
 
*Dinçer, yüksek lisans ve doktoraya başka ilde izin vermeyeceğini belirtti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.