Dini Bayramlarda memura 2 kat ikramiye!

Dini Bayramlarda memura 2 kat ikramiye!

Dini bayramlarda memurlara maaşlarının dışında en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı ikramiye istendi.

 

Memurlar heyecanla toplu sözleşmegörüşmelerinin tamamlanmasını beklerken;görüşme masasına zammın dışında, memurların bütçesini rahatlatacak birçoktalep de yatırıldı. Bunlar arasında, bayram ikramiyesi ve evlilik ödeneğinin yanı sıraeğitimcilerle sağlıkçıları yakından ilgilendirenteklifler de yer alıyor.
 
Memur-Sen, kamu görevlilerine, Ramazan ve Kurban Bayramları’nda, bayram öncesi ödenen maaşlarıyla birlikte en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) 2 katı tutarında bayram ikramiyesi ödenmesi istedi. Bu talep kabul gördüğünde, memurun eline yılda 2 kez toplu para geçmiş olacak.
 
ZAM PAZARTESİ’YE…
 
Öte yandan hükümet, 14 Mayıs Pazartesi günü zam teklifini sendikalara bildirecek. 8-9 Mayıs’ta görüşülen sendika hizmet kollarınıntalepleri ile konfedarasyonların geneltaleplerinin incelenmesi için Maliye Bakanlığı koordinatörlüğünde kurulan komisyon çalışmalarına dün başladı. Hükümet, bütçeimkanları çerçevesinde sendikalarıntaleplerinin hangilerinin uygulanabileceğikonusunda bu komisyondan gelen rapor doğrultusunda karar verecek. Pazartesi günü de sendikalara tekliflerini sunacak. Taleplerdenbazıları yandaki tabloda bulunuyor.
 
EVLİLİK ÖDENEĞİ ŞART
 
Memur-Sen, dünyaevine giren memurun yanı sıra, çocuğu evlenen memur için evlilik ödeneği verilmesini istedi. Talep uygun görülürse, memura ilk evliliklerinde ve ilk defa evlenen çocuklarıiçin ödenek verilecek. Kamu görevlileri ilk evliliklerinde en yüksek devlet memuru aylığının 5 katı, ilk evlenen çocuklarında ise en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı ödenek alabilecek.
 
EK GÖSTERGE ARTIRILSIN
 
Sağlık alanında çalışanlara 14 Mart Tıp Bayramı’nda en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 250′si oranında 2 ikramiye verilsin.
 
Doktor, hemşire ve hizmetli maaşlarına ek göstergeleri artırılarak zam yapılsın.
 
Yemek servisi olmayan kurumlardaki personele öğün başına 5 lira yemek yardımı verilsin.
 
Nöbet ücretleri 2 katı oranında artırılsın.
 
Memurun bakmakla yükümlü olduğu yakınları hastalanırsa, muayene ve tedavi süresince refakat izni verilsin.
 
Eğitim-öğretim hizmetlerindeki personelin ek ödeme oranları 314 lira artırılsın.
 
Eğitim-öğretim tazminatı 419 lira yükseltilsin.
 
Ek ödeme oranları 314 lira olsun.
 
Öğretmen annelerin kreş yardımı 160 liraya çıkarılsın.Takvim

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.