Doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir!

Doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir!

Doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir!

Koronavirüsle mücadele devam ederken vaka sayısı alarm veriyor. Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, son duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Saltık, durumun çok ciddi olduğunu belirterek,

“Sahadan gözlemlerimiz, meslektaşlarımızdan gelen bilgilere göre ‘Yoğun bakımlar doldu, hastalar sedyelerde bekliyor’ deniyor.'' ifadelerini kullandı.

Türkiye’de koronavirüs hızını kesmeden yayılmaya devam ederken, vaka sayılarında alarm zilleri çalıyor. Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, son duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Saltık, durumun çok ciddi olduğunu belirterek, “Sahadan gözlemlerimiz, meslektaşlarımızdan gelen bilgilere göre ‘Yoğun bakımlar doldu, hastalar sedyelerde bekliyor’ deniyor.” ifadelerini kullandı. Öte yandan acil 14 günlük kapanma önerisinde bulunarak, “İstanbul’da yoğun bakım yatağı bulmak son derece güç, doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir” dedi.


‘YOĞUN BAKIM YATAĞI BULMAK GÜÇ’
Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre, Prof. Saltık, “Birçok kaynaktan ve hastanelerden arkadaşlarımızdan gelen bilgiler bu yönde. Yoğun bakım yatağı bulmak son derece güç, cankurtaranlar saatlerce gelemiyor, merkezi yönlendirme ile hangi hastanede boş yatak varsa oraya götürüyor cankurtaranlar. Ama yönlendirildikleri hastanelerde de rahatlık yok; tıkanmak üzere İstanbul’daki durum” uyarısında bulundu.

‘YOĞUN BAKIMLAR DOLDU, HASTALAR SEDYELERDE BEKLİYOR’
Hangi ilde, hangi ilçede ne kadar hasta olduğu, artış hızı, ölümler gibi epidemiyolojik verilerin bilinmesi ve buna göre önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Saltık, “Sahadan gözlemlerimiz, meslektaşlarımızdan gelen bilgilere göre ‘Yoğun bakımlar doldu, hastalar sedyelerde bekliyor’ deniyor. Sağlık Bakanı 14 gün kapatma çağrısının yanlış olduğunu düşünüyorsa bilimsel gerçeklerle bunu da açıklamalı. İstanbul’dan başlayarak epidemiyolojik verilerle uyumlu biçimde 14 günlük kapatma yapılmalı” diye konuştu.

‘YOĞUN BAKIMA VEREMEDİĞİMİZ HASTA ÖLECEK’
Acil tedbirler devreye sokulmaması halinde doktorların “hasta seçme” durumuna düşebileceği uyarısında bulunan Prof. Saltık, “Yoğun bakıma veremediğiniz hasta ölecek, böylesine ağır ve kritik, insan yaşamıyla ilgili kararlar vermeye siyasal iktidar bizi kötü yönetimi nedeniyle zorluyor” dedi. Sağlık personeli sayısına ilişkin de uyaran Saltık, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “aşı yakındır ve yakında maskeden kurtulacağız” yönündeki söylemlerini de eleştirdi. Saltık, “ 2021’in ilkbaharı, yaza doğru bir aşı elde edebiliriz, ancak bununla da bitmiyor. Ciddi bir üretim yetersizliği sorunu var” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.