E arşiv fatura kaç gün içinde iptal edilebilir?"

E arşiv fatura kaç gün içinde iptal edilebilir?"

E arşiv fatura kaç gün içinde iptal edilebilir?"

E arşiv fatura kaç gün içinde iptal edilebilir?"

E arşiv nedir sorusuna verilebilecek en kapsamlı yanıt şu şekilde olacaktır; E arşiv Vergi Usul Kanunu’na göre kağıt üzerinden düzenlenen, muhafaza edilen ve ibraz edilen faturanın, ilgili tüm koşullara uygun olarak elektronik ortamda düzenlenmesi ve ikinci nüshasının da yine dijital olarak saklanmasını sağlayan elektronik bir hizmettir.  

Bu hizmet her firma için zorunlu bir uygulama değildir. Ancak 1 ocak 2019 tarihi itibari ile internet üzerinden mal ya da hizmet satışı yapan ve satış cirosu 5 milyon ve üzerinden olan tüm işletmeler için zorunlu kılınmaktadır. Dijital oramda düzenlenen ve korunan e arşiv fatura hazırlandığı gün itibari ile resmileşmektedir.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde hayatı kolaylaştırmak adına atılan bu adımda bir de faturanın iptali söz konusu olmaktadır. Bu tür durumlarda tıpkı tüm ticari faturalarda olduğu gibi, e arşiv faturaları da resmileştikten ve alıcıya gönderildikten sonra 7 gün içerisinde iptal edilebilir. Hem alıcı, hem de satıcı tüm e arşiv faturalarını, resmileştiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde iptal hakkına sahiptir.

E arşiv faturasının sunduğu kolaylıklar

E arşiv uygulaması ile birlikte faturalama süreçlerine büyük bir kolaylık getirilmiştir. İnternet satışlarında faturalın yazdırılması ve kargolanması gibi süreçlerin ortadan kalkması bu süreçte iş yükünün, masrafların ve takibin de önemli ölçüde azalmasını sağlamıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.