Ebelerin Sorunları Artık Çözülmelidir!

Ebelerin Sorunları Artık Çözülmelidir!

48 Bin 483 Ebe Görev Yapıyor Araştırmaya göre Türkiye'de toplam 48 Bin 498 Ebe görev yapıyor.

Ebelerin 43 bin 498'i Sağlık Bakanlığında, 4 Bin 352'si özel sektörde ve 633'ü üniversite hastanelerinde görev yapıyor. Yani ebelerin yüzde 91'i kamuda görev yapıyor.

Bir Ebeye 767 Kadın
Araştırma sonuçlarında bir kadına düşen ebe sayısına da yer verildi. Sonuçlara göre 37 milyon 191 Bin kadının yaşadığı ülkemizde bir ebeye 767 kadın düşüyor.

100 Bin Kişiye Düşen Ebe Sayısında Avrupa'dan Öndeyiz
Araştırmada Türkiye'de 100 bin kişiye düşen ebe sayısı Avrupa Birliği ile karşılaştırmasına da yer verildi. Sonuçlara göre Türkiye'de 100 Bin kişiye 64 ebe düşüyor. AB üyesi ülkeler ortalamasında ise 100 bin kişiye düşen ebe sayısı 36, Dünya sağlık Örgütü Avrupa bölge ortalamasına göre ise 100 bin kişiye düşün Ebe Sayısı 45. Türkiye bu açıdan Avrupa'nın önünde yer almakta.
Önder Kahveci: Ebeler Sorunlarına Çözüm İstiyor

21-28 Nisan arasında kutlanan Ebeler Haftasını ne yazık ki sağlıkta yaşanan bir cinayetle karşıladıklarını kaydeden Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci "Gaziantep'te Dr. Ersin Arslan'ın bir hasta yakını tarafından katledilmesi hepimizin yüreğini yakmıştır. Bu vahşet artık bardağı taşırmıştır. Doktorlarımızdan ebelerimize kadar tüm sağlık çalışanları hayatlarından endişe eder bir halde sağlık hizmeti yürütmektedirler. Biz Ebeler haftası vesilesi ile de öncelikli olarak sağlıkta şiddetin son bulması için çağrıda bulunuyoruz. Tüm kurumları ve yetkilileri bu konuda sorumluluk almaya davet ediyoruz." dedi.

Ülkemizde görev yapan 48 bin ebenin sorunlar yumağı içinde görev yaptığına dikkat çeken Kahveci Ebelerin branşları dışında başka işlerde de çalıştırılmaya zorlandıklarına ilçelerde cezaevlerinde kadın ziyaretçi üst aramasında görevlendirildikleri belirtti.
Kahveci "Özellikle taşrada kreş ve lojman sıkıntısı nedeniyle sıkıntı yaşamaktadırlar. Aile hekimliği sisteminde görev yapan ebelerden tutunda vekil ebe hemşire olarak görev yapanlara kadar farklı istihdam modelleri ile farklı haklar tanımış, çeşitli sorunlarla karşı karşıya bırakılmışlardır." şeklinde konuştu. Vekil ebe hemşirelik istihdam modeli ile çok düşük ücretlere, kısıtlı mali ve sosyal haklara mahkûm edildiğini ifade etti.

Ebelerin sorunlarına çözüm istediğini kaydeden Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü: Ebelerimizin Sağlık Bakanlığı'ndan istedikleri bu haftada sorunlarının çözüldüğünü görmektir. Beklentileri göstermelik kutlamalar değil, mağduriyetlerinin giderilmesidir. Türk Sağlık-Sen olarak sorunlarının çözümüne vesile olması dileğiyle anne ve bebek sağlığının şifa eli olan, yurdun dört bir yanında özverili ile görev yapan tüm ebelerimizin ebeler haftasını kutluyoruz türksağlıksen
MEMURLARA HABER.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.