EğitimBirSen; Öğretmenin Ek Ders Hakkını Savunduk

EğitimBirSen; Öğretmenin Ek Ders Hakkını Savunduk

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Müdürlüğü’nün, 31.08.2012 tarihli ve 9310 sayılı yazısında, ortaöğretim kurumlarında görev yapan rehber öğretmenlere ve

lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ek ders ücretlerinin artırımlı ödenmesine ilişkin Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nda yer alan hükümlerin ilgili mevzuatında herhangi bir düzenleme yapılmadan doğrudan uygulanması ifade edilmişse de, “Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti” ödenmesi konusu, 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nın 30. maddesindeki açık hükmün aksine, öğretmenlerin “alanlarında” lisansüstü öğrenim görmelerine bağlanmıştır. Oysaki Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nda bu yönde bir ifade yer almamakta olup, görüş yazısı bu haliyle ilgili toplu sözleşme hükmünün kapsamını daraltacak mahiyettedir. Bu itibarla söz konusu yazı, gerek Anayasa’ya gerek 4688 sayılı Kanun’a gerekse 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’nın 30. maddesine aykırıdır.
 
Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı’na aykırı bu hatalı ve yanlış ifadenin, görüş içeriğinden çıkartılarak düzeltilmesi, aksi halde yargı yoluna başvuracağımız hususunda Maliye Bakanlığı’na başvuruda bulundu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.