Emekli Maaşlarına Büyük Za'aam!

Emekli Maaşlarına Büyük Za'aam!

Emekli Maaşlarına Büyük Za'aam!

Sene içinde yapılacak olan ikinci zam ilgiyle takip ediliyor. Temmuz ayında zam alacak olan emekli ve memurlar için ek artış konusu konuşulmaya başlandı. 4 Temmuz tarihinde açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon verisi ile beraber 6 aylık oran da ortaya çıkmış olacak. Maaş zamları da böylece belirlenecek. İşte 6 aylık TEFE TÜFE tahminine göre olası maaş hesabı…

4 Temmuz tarihinde açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon verisi sonrasında maaş zamları belirlenecek. 6 aylık enflasyon oranını SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışını belirlemiş olurken, memur ve memur emeklilerin yeni zamlı maaşları şimdiden merak ediliyor. İşte ek artış yapılırken bakılacak olan kriterler ve olası maaş hesabı…

EMEKLİ VE MEMUR TABAN MAAŞI 4000 TL OLABİLİR!

Emekli ve memur vatandaşlar tarafından Temmuz maaşlarına yapılacak olan zam ilgiyle takip ediliyor. Ocak ayında zamlı maaşını almış olan emekli ve memur vatandaşlar enflasyon verilerini araştırmaya koyuldu.

Emekliler için ek artış da gündeme gelmiş durumda. Zam oranıyla ilgili ipuçları bu süreçte gelmeye devam ediyor. 4 Temmuz’da açıklanacak haziran ayı enflasyonu ile birlikte 6 aylık oran ortaya çıkacak. 6 aylık enflasyon oranı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışını belirlerken memur ve memur emeklilerinin de toplu sözleşme zammı haricinde alacakları enflasyon farkını belirlemiş olacak.

ENFLASYONDA YÜZDE 31.71 KESİNLEŞTİ

Nisan ayı enflasyonunun açıklanmasıyla beraber 4 aylık enflasyon oranı da ortaya çıkmış oldu. 6 aylık enflasyonun belirlenebilmesi için Mayıs ve Haziran enflasyon verileri kalmış oldu. Nisan enflasyonunun açıklanmasıyla beraber 4 aylık enflasyon oranı %31,71 oldu. 2021 Aralık ayında 686,95 olan TÜFE endeksi Nisan ayı ile beraber 904,79’a yükseldi.

Yaşanan değişim ile beraber 4 aylık enflasyon oranı %31,71 olarak gerçekleşmiş oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak ve Temmuz ayında yapılan maaş artışları bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar gerçekleşmekte. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayında Aralık ile Haziran arasında oluşan 6 aylık enflasyon kadar artış almış olacak. Mayıs ve Haziran ayları enflasyonu da çıkan orana eklenecek. Bundan sonraki aylarda oranlar sıfır dahi çıksa enflasyon %31,71 oranında kesinleşmiş oldu.

FARKLI HESAPLAR YAPILIYOR

Son olarak Bakan Bilgin’in verdiği rakamlardan yola çıkarak taban maaşın kaç lira olabileceği hesaplandığında ortaya bazı rakamlar çıkıyor. Ocak 2022’de en düşük emekli maaşı yüzde 66’lık artışla bin 500 liradan 2 bin 500 liraya çıkarılmıştı.

13 milyar liralık senelik maliyete bakıldığında 800 bin kişi için aylık 1.354 TL’lik bir fark ortaya çıkmakta. Söz konusu fark en düşük maaşlara eklendiğinde zamla beraber taban maaşın 3500 lira ile 4000 lira arasında bir rakama ulaşabileceği görülüyor.

En düşük emekli maaşı Ocak ayında 2 bin 41 liraya yükselmiş ve 2 bin 500 liraya tamamlanmıştı. 2 bin 41 liraya yüzde 34.62’lik zam geldiğinde rakam 2 bin 748 liraya çıkmış olacak. 800 bin kişinin içinde ölüm maaşı alanların da olduğu hesaba katılırsa burada taban maaş hesabı yine 3500 ila 4000 TL arasında olmuş olacak.

TEMMUZ AYINDA MAAŞLARA YANSITILMIŞ OLACAK

Temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine enflasyon artışı olarak verilecek ve maaşlarına yansıtılmış olacak. Nisan enflasyonunun açıklanmasının sonrasında memur ve memur emeklilerine de fark verilmesi kesinleşmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.