Emekli ve Memur Temmuz 2020 Maaş Zam Oranları

Emekli ve Memur Temmuz 2020 Maaş Zam Oranları

Emekli ve Memura Temmuz 2020 Zam Oranları

Son 6 aylık enflasyon oranlarına göre emekli ve memur maaşına yapılacak olan zam miktarı belli olmaya başladı. 2020 yılının ilk zammı Ocak ayında yapılmıştı, ikinci zammı ise 3 Temmuz'da kesinleşmiş olacak. Peki emekli ve memura yüzde kaç zam yapılacak?

Emekli ve memura ilki Ocak ayında yapılan zamların ikincisi ise Temmuz ayında gerçekleşiyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ve memurlar yılın ilk yarısında gerçekleşecek enflasyon oranına göre zam alacak. İlk 6 aylık enflasyon ortalamasının %4ün üzerinde olması bekleniyor. Tahminlere göre emekliler Temmuzda en az %4ün üzerinde bir zam alacak.

GEÇEN YIL NE KADAR ZAM YAPILMIŞTI?Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon verilerine göre, 2019un ikinci yarısında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 6.49 arttı. Böylece memur ve emeklilere ocakta aldıkları yüzde 4lük zamma ilave olarak 1.49 puan enflasyon farkı ödendi.

Memur maaşları ve emekli memur aylıkları yılın ilk 6 ayında yüzde 5.49 oranında, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları da yüzde 6.49 oranında artırıldı.MAYIS AYI ENFLASYON ORANI NE KADAR?Haber7nin haberine göre; TÜİKin açıkladığı mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre, tüketici enflasyonu (TÜFE) aylık yüzde 1.36, yıllık 11.39 yüzde oldu.

Beklenti aylık 0.90 - 1, yıllık yüzde 10.66ydı. Enflasyon, nisanda bir önceki aya göre yüzde 0.85 artış göstermişti.

Mayıs 2020de, endekste kapsanan 418 maddeden, 66 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 70 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 282 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti. Artışın yüksek olduğu gruplar yüzde 6,85 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 3,30 ile ulaştırma oldu. En düşük artış yüzde 0,16 ile lokanta ve oteller grubunda oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.