Emeklilere Büyük Müjde Geldi!

Emeklilere Büyük Müjde Geldi!

Emeklilere Büyük Müjde Geldi!İkramiye B'akın ne kadar oldu! Kimse bu kadar beklemiyordu..

Ramazan Bayramı emekli ikramiyesinin ne zaman ödeneceği emekli vatandaşlar ve yakınları tarafından merak edilenler arasında yerini aldı. 2022 emekli bayram ikramiyesinin ne kadar olacağı ise araştırılmaya başladı. Yapılan son kabine toplantısında gözler Başkan Erdoğan’ın yapacağı emekli bayram ikramiyesi açıklamasına çevrilmişti fakat Başkan Erdoğan ekonomiye dair stokçuluk ve fahiş fiyatlar hakkında bir konuşma yaparak gündem maddesini belirledi.

Durum böyle olunca, bir sonraki kabine toplantısı için geri sayım başladı. Başkan Erdoğan’ın bir sonraki kabine toplantısının ardından 2022 emekli bayram ikramiyelerini açıklayacağı tahmin edildi. Peki, emekli bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek, hesaplara ne zaman yatırılacak? İşte, emekli bayram ikramiyesine dair merak edilenler ve bir sonraki kabine toplantısının tarihi…

‘Emekli bayram ikramiyesi belli oldu mu, 2022 bayram ikramiyesi ne kadar, kaç TL? Emekli bayram ikramiyesi ne zaman yatacak, ne zaman ödenecek?’ soruları gündemde yerini aldı, soruların cevabını arayan milyonlarca vatandaş arama motoru sorgulamalarına başladı. Ramazan Bayramı nedeniyle bu ayki emekli ödemesini fazla alacak olan emeklilerin gözü yapılacak açıklamalara çevrildi.

12 Nisan’da toplanan Bakanlar Kurulu’nun yaptğı kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmayınca, bir sonraki kabine toplantısında yapılması beklenen konuşma için geri sayım başladı. Peki, yeni kabine toplantısı ne zaman, emekli bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek? İşte 2022 emekli bayram ikramiyesi hakkında merak edilenler…

2022 EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Ramazan Bayramı bu yıl 2 Mayıs Pazartesi günü başlayacak. Emeklilere verilen Ramazan Bayramı emekli ikramiyesi ise emekli vatandaşların TC kimlik numalarının son hanesine göre 2 Mayıs 2022 öncesi hesaplara yatacak.

Emekli ikramiyeleri bayramlardan önceki hafta içinde ödeneceği için ödemelerin 25-30 Nisan tarihleri arasında yapılması ve TC kimlik numarasının son rakamına göre yapılan ödemelerin 3-4 gün içinde tamamlanması bekleniyor.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ TORBA YASADA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, son torba teklif üzerindeki çalışmaları henüz bitirmişken, Bakanlıkların acil talepleri üzerine yeni bir torba teklif üzerinde çalışmanın başladığı ortaya çıktı.

Hükümetin, Ramazan ayı içinde yasalaşması beklenen bazı acil düzenlemeleri oluşturulacak torba teklifle Meclis gündemine getirmeye hazırlandığı öğrenildi. Çok sayıda bakanlık, kendisi için önemli ve acil bulduğu düzenlemelerin pakete girmesi için uğraşırken, en ilgi çeken planlamanın ise emekli ikramiyesi olduğu öğrenildi.

HER YIL ENFLASYON ORANINDA ARTIRILMASI PLANLANIYOR

Emeklilere bayramlarda verilen ikramiyenin her yıl enflasyon oranında artırılması planlanıyor. Enflasyon oranında artırılırsa, bu ramazan bayramında bin 100 lira olan ikramiye tutarı, bin 500 civarına yükselecek. Tartışmaları bitirmek için, düzenlemenin, yasayla yapılması ve hazırlanan torba teklifin içine konulması önerildi. Böylece her yıl ayrı bir düzenleme yapılmasına gerek kalmayacağı, enflasyona göre bir düzende belirleneceği paylaşıldı.

2022 BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK? | UZMAN TAHMİNLERİ

Asgari ücrete yapılan yüzde 50.51’lik zam, memurlara ve emeklilere yapılan ilave iyileştirmeler ikramiyede de artış beklentisi oluşturdu. Bu yılın ilk bayram ikramiyesi için Nisan ayı sonunda ödemeler beklenirken; Bayram ikramiyesi zammı için de 4 formül ön plana çıktı:

FORMÜL 1: İkramiye formüllerinden biri, enflasyon oranında artış yapılması.

2021 enflasyonu yüzde 36.08 olarak gerçekleşti. İkramiye yıllık enflasyona göre artırılırsa, ödemeler bin 100 liradan bin 496 lira 88 kuruşa çıkabilecek. Bu yıl iki bayramda toplam 2 bin 993 lira 76 kuruş ödeme alınabilecek.

FORMÜL 2: İkramiye artışında yeniden değerleme oranı da dikkate alınabilir. Bu yılın başında bazı vergi, harç ve cezaların güncellemesinde yüzde 36.2’lik yeniden değerleme oranı baz alındı. Eğer bu artış ikramiyeye yansıtılırsa bin 100 liralık tutar, bin 498 lira 20 kuruş olabilecek. Bu yıl 2 bayramda elde edilecek gelir 2 bin 996 lira 40 kuruşu bulacak.

FORMÜL 3: Bu yılki net asgari ücrette yüzde 50.51 artış gerçekleşti. Bu oranın da ikramiye artışına uygulanabileceği öngörüldü. Bu formül hayata geçirilirse, emeklilerin bayram ikramiyesi bin 655 lira 61 kuruşa çıkabilecek. Yıllık alınacak toplam ödeme ise 3 bin 311 liraya ulaşacak.

FORMÜL 4: Bir diğer formül ise 2 bayramda da asgari ücret tutarında ödeme yapılması. Bu formüle göre; emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramları’nda toplam 4 bin 253 lira 40 kuruş ikramiye ödenecek. Emeklilerin ikramiyesinde yıllık 2 bin 53 lira artış yaşanmış olacak ve Bayram başına ikramiye 2 bin 126 lira 70 kuruşa çıkacak.

Bankaların verdiği promosyon da emekli maaşına göre belirlenecek. İkramiyeler dul ve yetim maaşı alanlara ise hisseleri oranında ödenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum