Erdoğan'ın Taşeron Açıklaması Sonrası İlk Açıklama

Erdoğan'ın Taşeron Açıklaması Sonrası İlk Açıklama

Erdoğan'ın Taşeron Açıklaması Sonrası İlk Açıklama

Taşeron şirketlerde çalışan fakat kadro alamayan ve 2 nisan itibariyle kadroya geçebilen tüm taşeronlarla ilgili dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı konuşma neticesinde ilk açıklamayı HAK-İŞ Başkanı Mahmut Aslan Yaptı.

Kadroya yeni geçen taşeron işçilere enflasyon farkının uygulanmasını istiyoruz dedi

ASGARİ ÜCRETİN ENFLASYONA ORANI YENİDEN YAPILANDIRILMALI

FLAŞ! Yüz Binlerce Taşeron İşçiye Yeni İkramiye OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TAŞERON İŞÇİLER İÇİN CUMHURBAŞKANINA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ TALEBİ! HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Memurlar ile Taşeron İşçiler Arasındaki Önemli Farklar okumak için buraya tıklayınız

Türkiye’deki asgari ücret tartışmalarının başka bir boyuta taşınması gerektiğini vurgulayan Arslan, “Asgari ücretin Türkiye’deki uygulamaları ve dünyadaki uygulamaları farklı. Türkiye’deki uygulama, asgari ücret eşittir geçim ücreti. Çünkü 8 milyona yakın insan asgari ücretle çalışıyor.

Dünyada asgari ücret uygulanabilecek en düşük, en az ücrettir. Bizim ülkemizde 8 milyonu daha sonra da 15 milyonu ilgilendiren bir noktaya gidiyor. O yüzden asgari ücreti tartışırken, eğer bunu geçim ücreti olarak tartışırsanız geldiğimiz noktadaki asgari ücret yetersiz kalır.

Asgari ücretin belirlenmesindeki sistemin yeniden oluşturulması gerekiyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun Türkiye genelinde toplu sözleşme yapmak için yapısının değişmesini istiyoruz. İşçilerin ve pek çok işçi temsilcilerinin olduğu bir asgari ücret tespit komisyonunu oluşturmalıyız” diye konuştu.

 

AĞIR VERGİ YÜKÜ KALDIRILMALI

İşçilerin ücretlerindeki ağır vergi yükünün kaldırılması gerektiğini dile getiren Arslan, “1 Mayıs 2018 kutlamalarımızı bizim için önemli bir tema süslemişti. ‘Vergi adaletsizliğine son verilsin’ demiştik. Özellikle ücretlilerin vergi dilimlerinin kısa sürede bir üst orana çıkmış olması Ocak ayındaki ücretlerimizin Aralık ayına geldiğimiz zaman yüzde 20 ile yüzde 25 arasında azalmış olması bizim için büyük bir handikaptır.

Türkiye OECD ülkeleri içerisinde ücretlerdeki vergi yükünün en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesidir. Biz hem işletmelerimizin üzerindeki çalışanlarla ilgili olan vergi yükünün azaltılması, hem de asgari ücret düzeyindeki arkadaşlarımızın vergi dilimlerinin en aza indirilmesi konusunda talebimiz ve çabamız var” ifadelerini kullandı.

TAŞERONA İMZA KAMPANYASI BAŞLATTIK

AK Parti hükümetlerinde kamuda çalışan memurlara, işçilere, emeklilere enflasyonun altında ücretlerin verilmediğini dile getiren Arslan, "Kadroya yeni geçen işçiler için de enflasyon farkının uygulanmasını istiyoruz. Hükümetimizden talebimiz taşerondan kadroya geçen arkadaşlarımızın, KİT’lerde çalışan kadro alamamış arkadaşlarımızın ücret zamlarının enflasyon oranında arttırılması. Bütün taşerondan kadro alan arkadaşlarımızdan, KİT’lerde ve bakanlıklarda çalışan arkadaşlarımızdan taleplerini yazılı olarak aldık ve bir imza kampanyasına dönüştürdük” dedi.

İŞ İLANLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN HEMEN ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİREBİLİRSİNİZ

TÜM PERSONEL - MEMUR- KPSS İLANLARI CEBİNE ÜCRETSİZ GELSİN HİÇBİR İLANI KAÇIRMA TIKLA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum