Faruk Çelik'ten memur eylemleri açıklaması

Faruk Çelik'ten memur eylemleri açıklaması

Faruk Çelik'ten memur eylemleri hakkında açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurların eylemini CNN TÜRK'te değerlendirdi. Memuru enflasyona ezdirmediklerinin altını çizen Çelik, "Zam yaptığımız için iş bırakmayla karşı karşıyayız" dedi.

Bakan Çelik'in konuşmasında satır başları şöyle:

* Memur zammı konusunda Hakem Heyeti'nin kararı kesin olacak.

* Düzeyli bir toplu sözleşme yaşadık. Sendika başkanlarına teşekkür ediyorum.

* Verdiğimiz zamda telafiye gidebiliriz. Tüm enflasyon tablosunu görmek gerekiyor. Türkiye'de hiçbir kamu çalışanını enflasyona ezdirmedik. Hükümet olarak kamu çalışanlarına bakışımız net.

* Türkiye'de ekonomik sıkıntı söz konusu değil. Kasalarımızda para var ama 'hazıra dağ dayanmaz' diye bir söz var. Memura 10+10 vermek isteriz ama bir mali disiplinimiz var. Belirlediğimiz rakamın üzerine çıkabildiğimiz kadar çıktık. Başbakan'la da görüştük.

* Kamu çalışanlarının tepkisini saygıyla karşılarım. Türkiye sonuçta hukuk devleti. Hukuk devletinde hukuk çerçevesinde hareket etmeli. İş bırakma iç hukukumuzda yeri olmayan bir yaklaşım.

* Genelde bir durağan ve sıkıntılı bir durum var. Birileri yaşanan sıkıntılardan dolayı grev yaparken, biz zam yaptığımız için iş bırakmayla karşı karşıyayız.

* Kemal Kılıçdaroğlu'nun "tiyatro" ifadesi sorumsuz bir ifade.

Memur-Sen ile kol kola mı yürüdünüz?

* Üç sendikayla birlikteyiz, hiçbir süreçte ayrım olmadı. Memur-Sen yetkili bir sendika. İster istemez Memur-Sen'in teklifi üzerinden yürümek zorundayız.

* Muhalefet edecekseniz doğru bir yerden edin. Yasa iş bırakma vermiyorsa bırakmayacaksınız. Olmayan haklarınız için mücadele edecekseniz edin.

* Belediyelerde kadro sorunu, toplu sözleşme konusu değil. İlgili bakanlıklarla görüşülüyor, mutabakatımız sürüyor.

* Öğretmenlere 100 liralık artış yaptık. Emeklilere düzenlemeyi toplu sözleşme gündemine aldık. İstediğimiz bazı konuları gündeme alamadık.

* Doğazgaza zam yüksek oldu ama biz üretmiyoruz, dışarıdan satın alıyoruz.

cnntürk

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.