Faturanız düşecek

Faturanız düşecek

Doğal gaz faturası 200 TL ve üzeri geliyorsa hemen bunu yapın: Faturanız düşecek

Doğal gaz faturası evine gelenler dikkat… Doğal gaz faturaları son zamanlarda vatandaşların cebini yakmaya başladı. Vatandaşlar doğal gazdan tasarruf etmenin yöntemlerini araştırmaya başladı. 2022 yılıyla birlikte gelen zamlar sonrası doğal gaza yüzde 25 oranında zam geldiği görüldü.

Yurdun birçok bölgesini etkileyen soğuk hava ve kar yağışı ile birlikte ısınma süresi uzayan evlerde yakıt harcama oranı arttıkça, fatura bedeli de yükseldi. Doğal gaz fatura bedelinizi düşürecek, cep dostu önerileri uygulayarak siz de yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz.

DOĞAL GAZ TASARRUFU İÇİN YAPILACAKLAR

Evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine daha düşük bir ısıtma konumuna alabilir ya da kombiye bağlı bir oda termostatı bulunuyorsa bunun derecesini düşürerek kombinin gün içerisinde daha az çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Evden çıkarken kombiyi tamamen kapatmak ekstra maliyetlere neden olabilir. Kombi yeniden açıldığında, evi uygun sıcaklığa getirebilmek için daha fazla güç ve yakıt harcayacaktır. Bu durum da fatura bedelinin artmasına neden olur. Bu sebeple, kombiyi tamamen kapatmak yerine belli bir sıcaklığa düşürerek daha verimli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Isı mühendislerine göre dış hava sıcaklığına bağlı olarak ısıtma cihazlarını düşük sıcaklıkta sürekli olarak yakmak, kesintili yakmaktan daha ekonomik bir yöntemdir.

Isı yalıtımı doğal gaz tasarrufunda önemli rol oynar. Mantolama yöntemiyle ısı yalıtımı yapılmış bir bina yüzde 40’a varan yakıt tasarrufu sağlar.

Pencere seçimi yaparken çift cam ve sızdırmaz özelliğine sahip seçenekleri tercih etmelisiniz. Yalnızca pencerelerin değil, kapıların da sızdırmazlığı kontrol edilmelidir.

Eşyalar; peteklerin üstünü, yanını, sağını ve solunu kapatmayacak şekilde yerleştirilmelidir.

Peteklerin arkasından da ısı kaybı olabilir. Bu ısı kaybını önlemek için ısı yalıtım plakları kullanabilirsiniz.

Oda termostatı ve termostatik vana kullanmak tasarruflu bir ısınma için önemlidir. Bu cihazlar sayesinde odalarınızın uygun konfor sıcaklığında kalmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer evde çatı katı odası bulunuyorsa üst kat ona uygun bir biçimde yalıtılmalıdır. Çatınızı uygun bir yalıtım malzemesi ile en az 10 santimetre kalınlığında yalıtın. Bu işlem için yapılacak masraf, sağlayacağınız yakıt tasarrufu ile en çok iki yıl içinde geri ödenecektir.

Isıtılmayan bölgelerden geçen sıcak su boruları yalıtılmalıdır.

Doğal gaz tasarrufunda kullandığınız kombinin de etkisi büyüktür. Kombi seçimi yaparken elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih etmelisiniz.

Yoğuşmalı kombilerin hem çevre dostu hem de daha tasarruflu cihazlar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle, kombi satın alırken tercihinizi yoğuşmalı

KOMBİYİ KAÇ DERECEDE YAKMAK GEREKİR?

Kombi derecesinin, normal yaşam standartları için kış aylarında 22 derece, gece saatlerinde ise 17-18 derecede tutulması gerekiyor.

ODA TERMOSTATI NEDİR, NE KADAR TASARRUF SAĞLAR?

Termostat, evinizin veya bulunduğu odanın sıcaklığını ayarlanan sıcaklığa göre sürekli olarak sabit kalmasını sağlar. Kombinizin gereksiz çalışmasını önleyerek, hem yakıt hem de elektrik tüketiminin düşürülmesini sağlar. Ortam sıcaklığınızda aşırı değişkenlikler yaşanmadığından daha sağlıklı bir ortam oluşur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum