FLAŞ! Eş durumu davalarından ilk müjde

FLAŞ! Eş durumu davalarından ilk müjde

EŞ durumu mağduriyetini sendikamızla yargıya taşıyan öğretmenlerden güzel haberler gelmeye başladı.

Amasya İli Merzifon ilçesinde görev yapan bir üyemizin eşinin çalıştığı Kayseri iline atanma talebinin reddine karşı açtığımız davada Samsun 1. İdare Mahkemesi hakimleri oy birliği ile yürütmenin durdurulmasına karar vermişlerdir. Mahkemenin davalı olan Milli Eğitim Bakanlığına savunma için yalnızca on gün verdiği davada bir ay kadar kısa süre içinde ara karara ulaşılması ayrıca sevindiricidir. (Bu tür kararların alınma süresi mahkemenin yoğunluğuna, bakanlık savunması istenip istenmemesine, istenmişse savunma için verilen süreye göre değişmektedir.)
 
Bakanlık savunmasını puan durumu üzerinden yapsa da Anayasamızın Aile bütünlüğünü koruyan 41. Maddesi ile çelişkili bularak reddeden mahkeme; üyemiz ve ailesi için telafisi güç zararlara yol açıldığından atama talebinin reddinin yürütmesini durdurmuştur.
 
Böyle bir kararın idarenin savunması alınmadan da verilebileceğini ifade eden mahkeme YD kararında, yer değiştirmelere ilişkin olarak “eşler coğrafi bakımdan aynı veya aile bütünlüğünün bozulmasına yol açmayacak kadar yakın bir yere tayin edilmelidir”demiştir. Bu kararın tebliği ile 30 gün içinde üyemizin tayininin eş durumu ile Kayseri iline yapılması kanuni bir zorunluluktur.
 
Birçok davamızda da bakanlık savunmalarının alındığı, savunmalara itiraz ettiğimiz bir süreçteyiz. Özlem öğretmenimiz ve ailesinin mutluluğunu paylaşırken, kısa zaman içinde başka müjdeler de vermeyi bekliyoruz.
 Anadolu Eğitim Sendikası


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.