FLAŞ! MEB EK ÖZÜR ATAMASI YAPACAK

FLAŞ! MEB EK ÖZÜR ATAMASI YAPACAK

İl içi- il dışı özür gruplarına ilişkin eylemimiz öncesi Ankara’da başlayan hareketlilik eylemin yüksek bir katılımla gerçekleşmesiyle en umutsuz kesimleri bile heyecanlandırmıştır

. MEB önündeki 29 Ağustos Eylemimiz sırasında öğretmenlerimiz 4 Saati aşkın süreyle haklı taleplerini haykırırlarken, Genel Başkanımız Sayın Cansel GÜVEN ve nezaretindeki heyet bakanlığa alınarak sorunlar ve çözüm önerileri bizzat muhataplarına iletilmiştir. Dışarıda bekleyen grup hem alanda hem de eylem sonrası Ankara Demir Yol-İş Sendikası Konferans salonunda bilgilendirilmiştir.

Eylemin “öğretmenlere” yakışır şekilde olaysız sona ermesinin de bir kazanımı olarak sorunumuza hem kamuoyu hem de en üst düzeyde hükümet desteği görmekten dolayı mutluyuz.son.20120831191241.jpg

Sayın Genel başkanımızın ek yerleştirme sonuçları açıklanmadan Sayın Güven’in Bakanla görüşme talebinin gereği olarak öğle saatlerine doğru bakanlığa geçtiğini ve mesai bitimine kadar temaslarda bulunduğunu paylaşmak isteriz.

Sayın Güven’in bakanlık özel kalemde de beklediği 5 saati aşkın sürede Sayın DİNÇER, İKGM ve ilgili bürokratların makam dışındaki toplantıları sona ermediğinden, temaslara A Bloktaki müsteşar yardımcılarıyla, B bloktaki genel müdür yardımcıları, grup başkan ve başkan vekilleriyle devam etmiştir. Bu görüşmelerden edinilen bilgileri mağdur öğretmenlerimizle paylaşmak isteriz.

 

Bakanlığın ilan ettiği özür grubu yer değiştirme takvimi 2. yerleştirmelerinin açıklanacağı tarih olan 31 Ağustos itibari ile bugün tamamlanacaktır. Bu yerleştirme sonuçları birkaç il ve 10 kadar öğretmenin onayı yerelde yapılmadığından henüz açıklanmamış olup, saatler içerisinde MEB İKGM resmi sitesinden ilan edilecektir.

Bakanlık, 1. başvuruda başvurusu kabul edilmiş olanların YENİDEN BAŞVURU YAPMASINA GEREK KALMAYACAK ŞEKİLDE 3. kez yerleştirilmesi için bir çalışma yapmaktadır. İlk iki aşamaya rağmen yer değiştiremeyen (değiştiremeyecek olan) 8 bin kadar öğretmenin tamamının da bu ek yerleştirmede yer değiştireceği ön görülmektedir.

Bu yeni durumun, Milli Eğitim Eski Bakanı Sayın Hüseyin Çelik’in açıklamalarının yarattığı beklenti dışında bizzat bakanlıkça atılan bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bir ek yerleştirme ile 8 binden fazla öğretmenin derdinin sona ermesi bizi mutlu eder ancak, ilk başvuruyu onaylatamayanların sorunlarının sürmesini kabul edemeyiz.

Gerek bakanlık gerekse de Başbakanlıkça atılabilecek tüm adımları izleyerek sendikal duruşumuzu bu gelişmelere göre belirleyeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Anadolu Eğitim Sendikası

Basın Sekreterliği

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum