Hayat kurtaran öneri

Hayat kurtaran öneri

Hayat kurtaran öneri

Corona virüs salgını ülkemizde etkilerini yoğun bir şekilde hissettirmeye devam ederken, daha önce hastalığa yakalanan ve atlatan İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Hakan Terekeci'den oldukça önemli son dakika açıklamaları geldi.

YÜKSEK DOZ C VİTAMİNİ

İlk andan itibaren Sağlık Bakanlığı'nın tedavi önerilerini uygulamaya başladıklarını dile getiren Terekeci, yüksek doz C vitamini tüketimi önerisi kapsamında her gün yüksek dozda C vitamini aldıklarını anlattı.

Son Dakika Haberi: Corona virüsü yenen doktor önerdi! Virüsle mücadelede bunları tüketmek çok önemli
Tedavi sürecinde bir günlerinin diğer günü tutmadığını kaydeden Terekeci, "Bir gün sırt bir gün baş ağrısı oluyor. Ancak her zaman olan şey; stres, edişe ve kaygı." diye konuştu.

Terekeci, tedavide Sağlık Bakanlığı'nın rutinde önerdiği tedavi protokolü kapsamında antigribal ilaç, sıtma tedavisinde kullanılan ilaç, Japon grip ilacı diye bilinen ve koronavirüs tedavisinde kullanılmak üzere Türkiye'ye getirilen ilaçtan aldıklarını bildirdi.

Bitkilerle tedavi (fototerapi) uzmanı olduğu için inandığı bazı ürünleri de kullandığını aktaran Terekeci, kekikten elde edilen, içerisinde sineol ve karvakrol bulunan bir ürünü kullandığını, bu ürünün ana tedaviye yardımcı olduğunu söyledi.

- Yemeklere mutlaka zerdeçal katılması önerisi

Terekeci, koronavirüs testi pozitif çıkanlara tedavi esnasında kullanmaları için bazı önerilerde bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle sineol ve karvakrol dediğim kekik esanslı standardize olan ürünler kullanılabilir. Etkin maddesi kurkumin olan zerdeçal kullanılabilir. Özellikle akciğer tutunumunun tedavisinde ve bağışıklık sisteminin dengelenmesinde kullanılabilir. Bir de deve dikeni tohumunun özü var. Onu da özellikle akciğer ve karaciğerdeki zatürre lezyonlarının iyileşmesi tedavisinde kullanılabilir. Zerdeçalı günlük bir tatlı kaşığı yemeklerde kullanabilir. O şekilde acı olduğu düşünülüyorsa eczanelerden zerdeçal ürünü alınabilir."

Son Dakika Haberi: Corona virüsü yenen doktor önerdi! Virüsle mücadelede bunları tüketmek çok önemli
- "Mutlaka C ve D vitamini tüketin"

Doç. Dr. Terekeci, hastalık öncesi için C ve D vitamini tüketiminin önemli olduğunu belirterek, güçlü bağışıklık sistemiyle hastalıktan korunulabileceğini veya tedavi sürecinin daha rahat geçebileceğini söyledi.

Çinko alımının da tedavi süreci için faydalı olduğunu dile getiren Terekeci, bal ve türevlerinin, apiterapi ürünlerinin tüketiminin önemli olduğunu kaydetti.

Terekeci, günlük taze sebze ve meyveden C vitamini alınabileceğini, kısıtlamalar nedeniyle taze sebze ve meyveye ulaşamayanların C vitamini tabletleri tüketebileceğini bildirdi.

Bağışıklık sisteminin önemine değinen Terekeci, "Bağışıklık sistemi zayıfsa bu hastalık sizi yenebiliyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için çok fazla kontrolsüz ürün kullanıldığında da sıkıntı yaşanabilir, ölümcül bir tabloyla karşılaşılabilir. Çok stres yapıp birçok ürünü bir arada kullanmaya çalışmayalım. Bahsettiğim ürünlerin kullanımı yeterli olacaktır." ifadelerini kullandı

Türkiye’de yeni tip koronavirüs, Covid-19 gördüğünüz ilk günden beri kurulan ve ülkemize yararlı çalışmalar yapan, Sıhhat Bakanlığı’nın kurmasıyla yapılan Bilim Kurulu önerilerine sıksık devam ediyor. Bilim Kurulu delegesi olan Prof. Dr. Tevfik Özlü “Şu 3 şeyi yapan kurtulur” diyerek koronavirüsten kurtulabilmenin yollarını duyurdu

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü 3 önerisi ise şöyle:

1-) Mümkün olduğunca dışarı çıkmamaya özen gösterin “Mümkünse evden dışarı çıkmayın. Eğlenmek amacıyla, spor gerçekleştirme amacıyla dolaşmak amacıyla çıkmayın. Hem kendinize kötülük etmeyin hem de ziyaret ettiğiniz arkadaşlarınıza kötülük yapmamak amacıyla lütfen evden çıkmayın ve eve de kimseyi almayın.”

2-) Sosyal uzaklığı koruyun “Sokağa çıkmak mecburiyetinde olan kişileri otobüste yan yana görüyorum. Lütfen 1,5 metrelik uzaklığı koruyun. Markette ya da durakta beklerken yan yana durmak mecburiyetinde mısınız? 1,5 metrelik uzaklığı korursanız bu virüs size bulaşmaz. Çünkü virüsün direkt olarak bulaşma uzaklığı bir metre. Yüzde yüz etkili.”

3-) Yüzeylere dokunmamaya özen gösterin “Mutlaka yapılması lüzumen paplik yüzeylere dokunmayın, her eyere dokunmayın. Elinize mukayyet olun. dokonursanız elinizi yıkayın ya da dezenfekte edin. Elinizi, gözünüze, ağzınıza, burnunuza sürmeyin. Bu üç tedbiri kim yaparsa kurtulur. Bunlar etkili kolay kolay ama etkili. Yani hiç panik yapmaya koşturmaya lüzum yok.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.